i7 8700 Yükte 72 Derece Oluyor

• Konuyu başlatan W4riQ
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 1B
Hayır gerekmez. Bu değerlere neye göre karar verdin? Kasa içi hava akışını, kasayı, kablolamayı, termal macunun nasıl sürüldüğünü biliyor muyuz?
Bunlara ek olarak anakart işlemciye fazladan voltaj veriyorsa bu da işlemcinin ısınmasında bir etken olabilir. Çarpan kilidi kapalı işlemcilerde undervolt işlemi oluyor mu bilmiyorum fakat anakartta böyle bir seçenek varsa voltajı elle ayarlamanızı öneririm. Örnek olarak kendi işlemcimi stabilite testine soktuğumda işlemciye anakart tarafından 1.23 volt verilirken daha sonra kendim ince ayar yaparak bu değeri 1.10 volta kadar indirdim. Sıcaklıklarda ise yaklaşık 9 derece düşüş oldu.

Bence kablolama da hava akışı da gayet iyi. Benim önceki işlemcim i5 6500 idi ve 45 derecelerde geziyordu sıcaklığı. O yüzden bu fazla geldi.

Dosya Ekleri

• P_20181009_221234_vHDR_Auto-min-min-min.jpg
    P_20181009_221234_vHDR_Auto-min-min-min.jpg
    868,2 KB · Görüntüleme: 73
Yazın ortası olsa hava cayır cayır sıcak olsa tamam da, o işlemcinin TDP değeri 65W ve 240 mm kapalı devre sıvı soğutma kullanımına göre bana biraz fazla geldi. Yükte 50 ile 60 derece arası bir değer olmasını beklerdim.

Anakartım asus rog strix z370-h hiç voltaj ayarlarına dokunmadım. Ve nasıl yapılacağını da bilmiyorum açıkcası.

Bence kablolama da hava akışı da gayet iyi. Benim önceki işlemcim i5 6500 idi ve 45 derecelerde geziyordu sıcaklığı. O yüzden bu fazla geldi.
Sistemde anormal bir şey gözükmüyor. Cooler Master yazılımı üzerinden ayarlara bir bakın derim. Sessiz mod da ise balans moduna çekebilirsiniz.

Sistemde anormal bir şey gözükmüyor. Cooler Master yazılımı üzerinden ayarlara bir bakın derim. Sessiz mod da ise balans moduna çekebilirsiniz.
Cooler master'ın yazılımı olduğunu bile bilmiyordum. Bakacağım yakın zamanda. Programın tam adını verebilir misiniz ?

Bende i7-6700 var. Hyper 212 evo ile soğutuyorum kasam da mastercase pro 5. Render süresince 60 dereceyi geçmedi. Geçen sene 55 i geçmiyordu. Temizlik vakti geldi sanırım

Bana da fazla gibi geldi, acaba macunu az mı sürdünüz ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı