i7-8700K sistemde CRITICAL_PROCESS_DIED mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Aolzarin

Kilopat
Yer
Kocaeli/Gebze
RAM
16 GB Kıngston 3200 CL15 3000 MHZ
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria 500 GB M.2 NVMe / XPG Spectrix S40G
Ekran kartı
Asus GTX 1080Ti OC
Anakart
Asus Z370-A Prime
İşlemci
8700K
Merhaba, bir türlü sebebini bulamadığım bir mavi ekran almaktayım. Mavi ekran geldiği gibi gidiyor ve %0 gösteriyor, asla %100'e tamamlanmıyor.

sistem ayarı.png

Üstte de gördüğünüz gibi minidump dosyası oluşturması gereken ayarlar doğru ama oluşturmuyor.
Ben de en azından mavi ekranın sonunda bulunan stop code ile araştırmaya başladım ama bin tane şey çıkıyor. Bir mavi ekranda "CRITICAL_PROCESS_DIED" bir diğer mavi ekran hatasında ise "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" uyarısı gözüküyor. Asla %100'e tamamlamıyor. Mavi ekran geldiği gibi gidiyor.
Örneğin bir mavi ekranın telefon ile SS'ini alabilmiştim:

mavi ekran.png

Minidump dosyasını oluşturmadığı için olay görüntüleyicisine bakmaya çalışıyorum ama orada da mavi ekran öncesinde yaşananları göstermiyor. Ya da ben anlamayıp bulamıyorum...

Bu ilk mavi ekran hatasını almaya başladığımda Windows 11 işletim sistemi ve 22H2 son versiyonunu kullanıyordum. Format attım yine mavi ekran almaya devam ettim. Özellikle bu mavi ekranı sadece oyun oynarken alıyorum. Sanki anlık takılma yaşıyorum gibi oluyor ve ardından her şey kilitleniyor, ardından mavi ekran geldiği gibi gidiyor.

Windows 10'a döndüm durum yine aynı. Memtest ile RAM'leri test ettim hiçbir sorun yok.
Sistemde bulunan tüm M.2 SSD, SATA SSD ve HDD'leri tek tek test ettim bir problem var mı diye, onlarda da yok. Şu an son 1 saattir BF2042 oynuyorum. Bir problem yok gibi görünüyor. Ama 2-3 saat sonra yine giriyorum deniyorum 15-20 dakika sonra yine mavi ekran veriyor... Şu an bu konuyu açarken arka planda bayağı zorluyorum mavi ekran vermiyor. Daha öncesinde Chrome veya bir program ya da Twitch yayını açmaya çalıştığım da anlık kastıktan sonra mavi ekran verebildiği de oluyor. Ne yapacağım bilemiyorum.

CMD'den sfc /scannow yaptığımda bozuk dosyaları onarıyor, mavi ekran sonrasında yine sfc scannow yaptığımda yine bozuk dosya bulup onarıyor. Onarım sonrası yaptığı Log dosyasını sizlerle paylaşayım; CBS Log

Windows'un kurulu olduğu ayrı ayrı 2 adet M.2 SSD var elimde. Yine de M.2 programlarına ve yaptığım testlere istinaden acaba M.2'den mi deyip diğer M.2'yi takıp o Windows ile denesem de aynı şey olabiliyor.

Son olarak yaptıklarım;
  • M.2 SSD, SATA SSD, HDD'leri test ettim.
  • FurMark ile GPU stres testi yapmak ve dolayısıyla PSU'yu da zorladım.
  • 3D Mark Time Spy stres test ile 20 kez loop yaptım.
  • Memtest ile RAM'leri tek tek XMP kapalı test etmek. (XMP açıkken de yaptım.)
  • 4-5 kere format attım, Windows 11'de de 10'da da mavi ekran yedim.
Yardımınızı istiyorum arkadaşlar, donanımsal bir problem ise daha nasıl test edeceğim bulacağım bilemiyorum.

Güncelleme, google drive'ıma 11 Mayıs 2023 tarihinde Minidump dosyası yükleyip buraya konu açtım ama kimse cevap vermedi. Tekrar o minidump dosyasının linkini de paylaşıyorum. 11 Mayıs 2023 Minidump

Gerçekten yok mu yardım edebilecek ?

Son düzenleme:
Gönderdiğiniz ikinci resimde Launch CSM'i Disabled yapıp kaydeder misiniz?

Eki Görüntüle 1806068
Hocam disable yaptım yanlış hatırlıyormuşum sistem açıldı yine de size göstermek istedim, Disabled yapınca karşıma bu çıktı. Ama ok deyip f10 yapıp kaydettim, şu an açıldı sistem.

Açılmazsa Launch CSM'i Enabled yapıp tekrar Windows'a geri dönün, aşağıdaki linke bir bakın.

Uyguladığınızda, MBR mi GPT mi gösteriyor?

Bunu yine de yapmamı ister misiniz ?

Dosya Ekleri

• IMG_20230604_014057.jpg
    IMG_20230604_014057.jpg
    262,3 KB · Görüntüleme: 11
Bunu yine de yapmamı ister misiniz?
Her ihtimale karşı bir bakın. Yüksek ihtimalle GPT çıkacak. Öyle olması gerek zaten.

UEFI sistemlerde CSM'i tamamen kapamak yani Launch CSM'i Disable yapmak bazen yardımcı oluyor ama sizin durumunuzda nasıl bir etki yapacak bilmiyorum. Tekrar mavi ekran alırsanız hata kodunu söyler misiniz?

Her ihtimale karşı bir bakın. Yüksek ihtimalle GPT çıkacak. Öyle olması gerek zaten.

UEFI sistemlerde CSM'i tamamen kapamak yani Launch CSM'i Disable yapmak bazen yardımcı oluyor ama sizin durumunuzda nasıl bir etki yapacak bilmiyorum. Tekrar alırsanız hata kodunu söyler misiniz?
Evet bende orada da "GUID Bölümleme Tablosu (GPT)" yazıyor hocam, hata kodu derken mavi ekran alırsam mı ?

Tamam hocam, dediğim gibi mavi ekran geldiği gibi gidiyor, %0 normalde bildiğiniz üzere %100 olsun ki dump dosyası yazsın, ama mavi ekran geldiği gibi gidiyor. %100 olamıyor bile... Mesela zor bela yakaladığım mavi ekran bu; yine bu gelirse kodu nasıl görebileceğim. Sadece stop code kısmı var gördüğünüz üzere.

Dosya Ekleri

• mavi ekran.png
    mavi ekran.png
    467,8 KB · Görüntüleme: 9
Merhaba, bir türlü sebebini bulamadığım bir mavi ekran almaktayım. Mavi ekran geldiği gibi gidiyor ve %0 gösteriyor, asla %100'e tamamlanmıyor.

Eki Görüntüle 1805692

Üstte de gördüğünüz gibi minidump dosyası oluşturması gereken ayarlar doğru ama oluşturmuyor.
Ben de en azından mavi ekranın sonunda bulunan stop code ile araştırmaya başladım ama bin tane şey çıkıyor. Bir mavi ekranda "CRITICAL_PROCESS_DIED" bir diğer mavi ekran hatasında ise "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" uyarısı gözüküyor. Asla %100'e tamamlamıyor. Mavi ekran geldiği gibi gidiyor.
Örneğin bir mavi ekranın telefon ile SS'ini alabilmiştim:

Eki Görüntüle 1805709

Minidump dosyasını oluşturmadığı için olay görüntüleyicisine bakmaya çalışıyorum ama orada da mavi ekran öncesinde yaşananları göstermiyor. Ya da ben anlamayıp bulamıyorum...

Bu ilk mavi ekran hatasını almaya başladığımda Windows 11 işletim sistemi ve 22H2 son versiyonunu kullanıyordum. Format attım yine mavi ekran almaya devam ettim. Özellikle bu mavi ekranı sadece oyun oynarken alıyorum. Sanki anlık takılma yaşıyorum gibi oluyor ve ardından her şey kilitleniyor, ardından mavi ekran geldiği gibi gidiyor.

Windows 10'a döndüm durum yine aynı. Memtest ile RAM'leri test ettim hiçbir sorun yok.
Sistemde bulunan tüm M.2 SSD, SATA SSD ve HDD'leri tek tek test ettim bir problem var mı diye, onlarda da yok. Şu an son 1 saattir BF2042 oynuyorum. Bir problem yok gibi görünüyor. Ama 2-3 saat sonra yine giriyorum deniyorum 15-20 dakika sonra yine mavi ekran veriyor... Şu an bu konuyu açarken arka planda bayağı zorluyorum mavi ekran vermiyor. Daha öncesinde Chrome veya bir program ya da Twitch yayını açmaya çalıştığım da anlık kastıktan sonra mavi ekran verebildiği de oluyor. Ne yapacağım bilemiyorum.

CMD'den sfc /scannow yaptığımda bozuk dosyaları onarıyor, mavi ekran sonrasında yine sfc scannow yaptığımda yine bozuk dosya bulup onarıyor. Onarım sonrası yaptığı Log dosyasını sizlerle paylaşayım; CBS Log

Windows'un kurulu olduğu ayrı ayrı 2 adet M.2 SSD var elimde. Yine de M.2 programlarına ve yaptığım testlere istinaden acaba M.2'den mi deyip diğer M.2'yi takıp o Windows ile denesem de aynı şey olabiliyor.

Son olarak yaptıklarım;
  • M.2 SSD, SATA SSD, HDD'leri test ettim.
  • FurMark ile GPU stres testi yapmak ve dolayısıyla PSU'yu da zorladım.
  • 3D Mark Time Spy stres test ile 20 kez loop yaptım.
  • Memtest ile RAM'leri tek tek XMP kapalı test etmek. (XMP açıkken de yaptım.)
  • 4-5 kere format attım, Windows 11'de de 10'da da mavi ekran yedim.
Yardımınızı istiyorum arkadaşlar, donanımsal bir problem ise daha nasıl test edeceğim bulacağım bilemiyorum.

Güncelleme, google drive'ıma 11 Mayıs 2023 tarihinde Minidump dosyası yükleyip buraya konu açtım ama kimse cevap vermedi. Tekrar o minidump dosyasının linkini de paylaşıyorum. 11 Mayıs 2023 Minidump

Gerçekten yok mu yardım edebilecek ?
Bende birkaç bir şey söylemek istiyorum.

WHEA UNCORRECTABLE ERROR hatası, yüksek ihtimalle fiziksel bir donanım hatasından kaynaklı olur. Buna arızalı bir parça diyebiliriz, anakartta arızalı bir slot -PCI-e, RAM slotu vs.- diyebiliriz. Bunun dışında, ısı sorunu olabilir, işlemci arızası olabilir, OC olabilir, çok düşük bir ihtimal olmasıyla birlikte driver sorunu da olabilir.

CRITICAL PROCESS DIED hatasını da göz önüne alırsak, muhtemelen ya RAM ya da disk kaynaklı diye düşünüyorum.

Minidump olmadığı için, analiz de yapamıyoruz, minidump yazılmıyorsa, donanımsal bir sorun olması çok daha muhtemel, zira sistemi tamamiyle kilitler.

Tavsiyem, soğutma sistemini kontrol etmen, BIOS'u default ayarlara getirmen, CPU stress test yapman.

Diğer parçaları test etmişsin zaten. Bir tek işlemci kalmış geriye.

Bende birkaç bir şey söylemek istiyorum.

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası, yüksek ihtimalle fiziksel bir donanım hatasından kaynaklı olur. Buna arızalı bir parça diyebiliriz, anakartta arızalı bir slot -PCI-e, RAM slotu vs.- diyebiliriz. Bunun dışında, ısınma sorunu olabilir, işlemci arızası olabilir, OC olabilir, çok düşük bir ihtimal olmasıyla birlikte driver sorunu da olabilir.

CRITICAL_PROCESS_DIED hatasını da göz önüne alırsak, muhtemelen ya RAM ya da disk kaynaklı diye düşünüyorum.

Minidump olmadığı için, analiz de yapamıyoruz, minidump yazılmıyorsa, donanımsal bir sorun olması çok daha muhtemel, zira sistemi tamamiyle kilitler.

Tavsiyem, soğutma sistemini kontrol etmen, BIOS'u default ayarlara getirmen, CPU stress test yapman.

2018 Ocak ayından beri sistemi kullanıyorum. Son 2 yıldır 8700K'yı OC'li kullanıyorum. 5 GHz stabil çalışıyor (PC boşta iken Hertz düşürüyor oyunlarda 5'e geçiyor) ama bugüne dek bir problem yaşamadım. RAM'leri ise hep XMP açık kullandım. Memtest yaptığımda hata çıkmadı. Demeniz gibi M.2 slotunda da olabilir belki. Ama onları da tek tek kontrol ettiğimde ne bad sector var ne error ne bir şey. Çok karmaşık gerçekten. İşin içinden çıkamadım. Bu mavi ekran olayını bir tek oyun oynarken yiyorum. Umarım donanımsal olmaz. Bu konu sonrası yaptığım değişikliklerden sonra yine mavi ekran yersem bildireceğim buraya. Çok teşekkürler.

2018 Ocak ayından beri sistemi kullanıyorum. Son 2 yıldır 8700K'yı OC'li kullanıyorum. 5 GHz stabil çalışıyor (PC boşta iken Hertz düşürüyor oyunlarda 5'e geçiyor) ama bugüne dek bir problem yaşamadım. RAM'leri ise hep XMP açık kullandım. Memtest yaptığımda hata çıkmadı. Demeniz gibi M.2 slotunda da olabilir belki. Ama onları da tek tek kontrol ettiğmide ne bad sector var ne error ne bir şey. Çok karmaşık gerçekten. İşin içinden çıkamadım. Bu mavi ekran olayını bir tek oyun oynarken yiyorum. Umarım donanımsal olmaz. Bu konu sonrası yaptığım değişikliklerden sonra yine mavi ekran yersem bildireceğim buraya. Çok teşekkürler.
Disklerinin birisi Kioxia birisi de XPG'ymiş. Özellikle Kioxia bulaşılmaması gereken bir marka. En azından SATA SSD'leri cırt.

SMART verilerinden anlıyorsun, anladığım kadarıyla belki de SMART verilerinden bir şey çıkarabiliriz.

Disklerin kendi SSD utility programlarıyla SMART verilerini paylaş istersen, bir de biz bakalım.
Kioxia SSD Utility
XPG SSD Toolbox
Samsung Magician vs.

Geri
Yukarı