i7 8750H Undervolt Yapmak

Öncelikle selamlar. Monster Tulpar T7 V16.1 bilgisayarım var. İşlemcisi 99-100 dereceyi yük altındayken buluyor. İşlemcime undervolt yapmam zarar verir mi? Sizin önerdiğiniz Undervolt ne kadar olmalı?

Hava tahliye kanalları kapanmışsa macunu yeni değiştirsen bile ısıyı dışarı düzgün atamadığından sıcaklık istenildiği kadar düşmez. Hariçten fan, soğutucu tahliye temizliği yapmadıysan yap derim.

Fan temizliğinide yaptım termal macunu değiştirirken. 17.3 İnç Bilgisayar soğutucu almayı düşünüyorum undervolt yeterli olmaz ise.

Ben imzamdaki laptopu (MSI GE73 RAIDER 8RF) ilk aldığım günden beri undervolt ile kullanıyorum, en ufak bir kararsızlık yaşamadım, 1 kere bile mavi ekran yemedim. Önemli olan stabil değerleri bulabilmek. Stabil değeri bulduğunuzda en ufak bir zarar vermez aksine işlemciniz gerektiğinden fazla voltaj almadığı için daha düşük sıcaklıklarda çalışır. Benim için stabil değerler ve throttlestop ayarlarım şu şekilde:
Eki Görüntüle 379920
Eki Görüntüle 379921
Eki Görüntüle 379922
Eki Görüntüle 379923
Resimlerden de görüldüğü gibi hem core hem de cache -149.7mv ile kullanıyorum. İşlemcim 8750H. Bütün oyunlarda sıkıntısız bir şekilde max frekans olan 3.9'da çalışıyor. Size önerim laptopunuzu dengeli modda aşağıdaki resimdeki gibi kullanın:
Eki Görüntüle 379925
Bu şekilde kullandığınızda tam yük altında sürekli 3.9'da, yük gerektirmeyen durumlarda da düşük frekanslarda çalışacak. Eğer Yüksek Performans modunda kullanırsanız bilgisayar boştayken bile 3.9'da çalışır ki bu durumu istemezsiniz.
Termal macun yenilemesi + undervolt olmadan 95 derecelerde çalışan laptop macun yenilemesi ve undervolttan sonra 70-75 derecelerde çalışıyor en ağır oyunlarda bile.
Stabil değeri bulurken fazla verdiğinizde bilgisayar kendini resetler. Tekrar açıldıktan sonra biraz daha düşürerek stabil değeri siz bulabilirsiniz, her bilgisayar için stabil değer farklıdır. Testleri Prime95 ile yapabilirsiniz.
Bir soru sormak istiyorum.
Baya geç oldu bu konu aylar önce açılmış biliyorum fakat sorayım dedim.
Bende sizin gibi msi ge73 raider rgb 8rf modeli var fakat oyunlarda sıcaklık değerleri ve frekans değerleri stabil değil bende sizin gibi throttlestop programı ile undervolt yapmak istiyorum sizin yaptığınız değerleri yapsam sorun çıkar mı?

Bir sorum da şu eğer ben undervolt yaparsam ayarlar sürekli mi bu şekilde olucak yoksa sadece program arkada açıkken mi cevaplarsanız sevinirim.
Hem dediğiniz gibi undervolttan sonra yük altında 3,9 da kararlı bi şekilde çalışacak fakat turbo boost u devre dışı bırakacak mı o da kafama takıldı sonuçta turbo boostla 4,1 e çakabiliyor bende bu aralar kafaya takmış durumdayım yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum.

Son düzenleme:
Bir soru sormak istiyorum.
Baya geç oldu bu konu aylar önce açılmış biliyorum fakat sorayım dedim.
Bende sizin gibi msi ge73 raider rgb 8rf modeli var fakat oyunlarda sıcaklık değerleri ve frekans değerleri stabil değil bende sizin gibi throttlestop programı ile undervolt yapmak istiyorum sizin yaptığınız değerleri yapsam sorun çıkar mı?

Bir sorum da şu eğer ben undervolt yaparsam ayarlar sürekli mi bu şekilde olucak yoksa sadece program arkada açıkken mi cevaplarsanız sevinirim.
Hem dediğiniz gibi undervolttan sonra yük altında 3,9 da kararlı bi şekilde çalışacak fakat turbo boost u devre dışı bırakacak mı o da kafama takıldı sonuçta turbo boostla 4,1 e çakabiliyor bende bu aralar kafaya takmış durumdayım yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum.

Bu işlemcilerde 6 çekirdeğin 6'sı da çalışırken hiçbir zaman 4.1GHZ değerini göremezsiniz. Sadece 2 çekirdek çalışırken görürsünüz. Yukarıda da arkadaşların belirttiği gibi, her işlemci fabrikadan farklı çıkar. Eğer -150mv'tan daha düşük değerlere gidebiliyorsa, buna izin veriyorsa işlemci, silicon lottery'i kazandınız demektir. Doğru voltaj aralığını deneyerek bulacaksınız. Mavi ekran yiyebilirsiniz, bilgisayar donabilir bu değeri bulmaya çalışırken. Sıkıntı değil. Doğru aralığı bulunca yediğiniz mavi ekranların karşılığını kat kat alıyorsunuz.

Son düzenleme:
Bu işlemcilerde 6 çekirdeğin 6'sı da çalışırken hiçbir zaman 4.1GHZ değerini göremezsiniz. Sadece 2 çekirdek çalışırken görürsünüz. Yukarıda da arkadaşların belirttiği gibi, her işlemci fabrikadan farklı çıkar. Eğer -150mv'tan daha düşük değerlere gidebiliyorsa, buna izin veriyorsa işlemci, silicon lottery'i kazandınız demektir. Doğru voltaj aralığını deneyerek bulacaksınız. Mavi ekran yiyebilirsiniz, bilgisayar donabilir bu değeri bulmaya çalışırken. Sıkıntı değil. Doğru aralığı bulunca yediğiniz mavi ekranların karşılığını kat kat alıyorsunuz.
peki hocam bunu bulmak için bios dan mı yapacağız yoksa bu ThrottleStop programından mı ve bu işlem kalıcımı ? aynı model laptop kullanıyoruz bu arada sadece bir kaç farklılık var benim laptop da termal macun yenileme sonrası undervolt yapıcam yukarıdaki resimler gibi aynısını mı yapsam bende.

peki hocam bunu bulmak için bios dan mı yapacağız yoksa bu ThrottleStop programından mı ve bu işlem kalıcımı ? aynı model laptop kullanıyoruz bu arada sadece bir kaç farklılık var benim laptop da termal macun yenileme sonrası undervolt yapıcam yukarıdaki resimler gibi aynısını mı yapsam bende.
Dell'in yayınladığı BIOS güncellemesinden sonra Undervolt olayını kaldırdılar. Türlü türlü yollarla yapabilirsiniz fakat önermem.. Şuan oyun oynamak için BIOS'tan Turbo Boost'u kapattım. O şekilde oynuyorum.

Dell'in yayınladığı BIOS güncellemesinden sonra Undervolt olayını kaldırdılar. Türlü türlü yollarla yapabilirsiniz fakat önermem.. Şuan oyun oynamak için BIOS'tan Turbo Boost'u kapattım. O şekilde oynuyorum.
Yani hocam artık hiç bir şekilde safe olarak bir undervolt söz konusu değil yaparsam bios u kırmam gerekiyor sanırım ama oda çok riskli çökerse servise gitmek durumunda kalır diye düşünüyorum. bugün termal macun ve temizlik işini yaptım ancak oyunlarda 95 lerde geziniyor. işlemcim i7 8750H

Yani hocam artık hiç bir şekilde safe olarak bir undervolt söz konusu değil yaparsam bios u kırmam gerekiyor sanırım ama oda çok riskli çökerse servise gitmek durumunda kalır diye düşünüyorum. bugün termal macun ve temizlik işini yaptım ancak oyunlarda 95 lerde geziniyor. işlemcim i7 8750H
95'lerde gezsin yeter ki thermal throttling yapmasın benim tek sorunum buydu. Ama olmadı çözemedim işte en son yukarıdaki çözümü yaptım. Bu şekilde rahatım..

95'lerde gezsin yeter ki thermal throttling yapmasın benim tek sorunum buydu. Ama olmadı çözemedim işte en son yukarıdaki çözümü yaptım. Bu şekilde rahatım..
Biraz daha internette araştırma yaptım ve işlemciyi sizin ki gibi regedit den turbo yu kapattım şimdi 65-70 lerde geziyor oyunlarda %5 falan kayıp var ama 97 lerde çalışıp sıcakdan darlanacağına bence daha makul :)
hocam konuyla alakasız ama ufak bir sorum olacaktı.. bendeki laptop da 16GB single kit 2666mhz ram var ben buna 8GB 2666mhz ram takıp 24gb yapsam performans için etkili olur mu yoksa dual channel çalışmazlar mı şimdi 16gb pahalı olduğu için bari 8 alıp taksam mı diyorum.. 😀

Son düzenleme:

Geri
Yukarı