i7 9750H Underclock ve Undervolting işlemi

Windows değiştirdiğin zaman böyle bir sorun olacağı hakkında şüpheliyim.

Eki Görüntüle 549575

Kare içinde olanı 225 yapıp tekrar denermisiniz. Önceden size verdiğim ayarlarda aynı kalsın lütfen. Ayrıca bunu yapmadan önce Görev zamanlayıcıdan ThrottleStopun pc açıldığı zaman açılmasını kaldırın ve ayarlardan start minimized ve minimize on close deyin. Herhangi bir mavi ekran hatasında sorun çıkarmasın. Dediklerimi yaptıktan sonra tekrar bilgilendirirseniz sevinirim.
Normalde undervolt yapmış haliyle 2300-2400 arası çıkıyordur Cinebench sonuçları bu dediğiniz ayarla 2172 çıktı ve gene 3mHzyi geçmedi test sırasında. Lenovoyla görüşmemde işlemcinin yük altında az yük altında değilken çok çalıştığını söylediler normalde olmasa da Lenovo'da kuru olan işletim sistemi değişirse olabiliyormuş böyle problemler. Gene de kesin bir şey demediler tabii ama bence formattan sonra da aynı olacak ve garantiye gidecek cihaz. Yani undervoltsuz haliyle 2000 puan çıkartması çok anormal değil mi?

Normalde undervolt yapmış haliyle 2300-2400 arası çıkıyordur Cinebench sonuçları bu dediğiniz ayarla 2172 çıktı ve gene 3mHzyi geçmedi test sırasında. Lenovoyla görüşmemde işlemcinin yük altında az yük altında değilken çok çalıştığını söylediler normalde olmasa da Lenovo'da kuru olan işletim sistemi değişirse olabiliyormuş böyle problemler. Gene de kesin bir şey demediler tabii ama bence formattan sonra da aynı olacak ve garantiye gidecek cihaz. Yani undervoltsuz haliyle 2000 puan çıkartması çok anormal değil mi?
Evet fazla anormal o puanı alması. Dediğim gibi stock 9750h 2600-2700 puan arası alıyor. Bu durumda en mantıklısı lenovonun dediğini yapmanız.

Evet fazla anormal o puanı alması. Dediğim gibi stock 9750h 2600-2700 puan arası alıyor. Bu durumda en mantıklısı lenovonun dediğini yapmanız.
İlginiz ve yorumlarınız için çok teşekkürler, aynı zamanda diğer yardımcı olan arkadaşlara da teşekkürler. Formattan sonra aynı şekilde testleri yapıp buradan durumu paylaşacağım.
Dedikleri şekilde kurulum yaptıktan sonra da aynı sonuçları alıyorum maalesef. Yüksek güç modunda cinebench r20 testinde işlemcinin stok haliyle aldığım puan 2000. İşlemci normal masaüstünde gezerken bile 3,5.4,5 frekanslarında gezerken test yapmaya başlayınca 2.6-3 aralığına kadar düşüyor. Anladığım kadarıyla ısınınca frekans düşürüyor. BIOStan DPTF ayarını disable yapıpta denedim ama sonuç aynı. Package sıcaklığı 94 dereceyi görüyor test başladığı gibi ve bu durumda da frekansı düşürüyor işlemci. Bunun çözümünü hiçbir yerde bulamadım...

Son düzenleme:
i7 9750H için en uyğun voltaj ayarı -0.125V-DUR. Benim laptop Acer Helios 300 ve Acer tarafından undervoltlu olarak geliyor. Acer forumlarında bu konularla ilgilenen ve sıcaklık/performans ayarlarıyla uğraşan deneyimli arkadaşlar var. Söylediğim voltajdan daha az verince performans kaybı oluşmaya başlıyor. Şimdi vereceyim linkdeki TS dosyasını MY documents içine atıyorsun sonra Control panele girib High performance profili yaratıyorsun ( Batarya ayarlarında var ). Zira Balanced ayarlar ile TS profil ayarları tam verimli çalışmıyor. Bu profil oyunlarda sıcaklığı bayağı düşürüyor, ama az biraz FPS kaybı da oluyor. Turbo fan modu ile ben 65 dereceden fazla almıyorum oyunlarda. Ama daha fazla FPS için ikinci modu kullanman gerek. Bu mod özellikle geliştiriciler tarafından hazırlandı, ama TS profili gibi sıcaklık derecelerini fazla azaltmıyor, ama performans kaybı da olmuyor. Ben 90 derecede modsuz oynarken bu modla 80 derecede oynuyorum rahat( yalnız fanlar maks çalışıyor diye 80-modsuz fanlar maks olsa bile 90 89 derece oluyordu).2 ci modu kurmak için CMD ekranını açıyorsun admin olarak.

powercfg -import “C:\Hero. Pow” komutunu giriyorsun (dosyayı C diskine at sonra yerini değişebilirsin). Bunu yaptıkdan sonra batarya profillerine bak. Hero isminde bir profil görüceksin. Onu seçiyorsun işlem tamam. Yukarıda dedeyim 2 modu aynı anda kullanma.
Hero Güc profili
TS profili
Kullandıktan sonra konuya deneyimini yazarsan çok iyi olur. Ayrıca TS profili üzerinde değişiklik yaparsan yazarsın konuya :)

Hocam TS profili linkinde ThrottleStop stop linki var.
Lenovo l340 i7 9750h sahibiyim.Cinebech ile test yaptığımda 1950-2000 civarı bir rakam çıktı undervoltsuz.Daha sonra İntel Xtu ile sadece Core Voltage Offseti -125'e getirdim ve 2100 oldu şu an. Ben anlamıyorum 2600 2700 diyorsunuz stock halde ama bende niye bu kadar düşük o zaman?Bende de Windows 10 home yüklüydü education'a geçtim.Ayrıca Cinebech testi sırasında xtu'dan izlediğimde power limit throttling yes diyor.Şimdi tekrar Undervolt'tan geri dönüp birkaç şeyi izledim afterburner üzerinden.Teste başladığım anda clock hızı düşüyor.Ekte görebilirsiniz ani cpu kullanımı 100 oluyor olduğu gibi clock hızı da düşüyor.

Dosya Ekleri

• Untitled.png
    Untitled.png
    98,1 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
Hocam TS profili linkinde ThrottleStop stop linki var.

Lenovo l340 i7 9750h sahibiyim.Cinebech ile test yaptığımda 1950-2000 civarı bir rakam çıktı undervoltsuz.Daha sonra İntel Xtu ile sadece Core Voltage Offseti -125'e getirdim ve 2100 oldu şu an. Ben anlamıyorum 2600 2700 diyorsunuz stock halde ama bende niye bu kadar düşük o zaman?Bende de Windows 10 home yüklüydü education'a geçtim.Ayrıca Cinebech testi sırasında xtu'dan izlediğimde power limit throttling yes diyor.Şimdi tekrar Undervolt'tan geri dönüp birkaç şeyi izledim afterburner üzerinden.Teste başladığım anda clock hızı düşüyor.Ekte görebilirsiniz ani cpu kullanımı 100 oluyor olduğu gibi clock hızı da düşüyor.
Test sırasında CPU Power kaç acaba? Önemli olan ve belirleyici olan o!

Test sırasında CPU Power kaç acaba? Önemli olan ve belirleyici olan o!
Ekliyorum eke hocam.Artış oluyor ama dediğim gibi sadece tarayıcı açıkken dahi clock speed 4000mhz'lerde dolaşıyor.Daha sonra ne zaman başlatsam testi güç artıyor clock speed 2500mhzlere düşüyor.
I7 9750H için en uyğun voltaj ayarı -0.125V-dur. Benim laptop Acer Helios 300 ve Acer tarafından undervoltlu olarak geliyor. Acer forumlarında bu konularla ilgilenen ve sıcaklık/performans ayarlarıyla uğraşan deneyimli arkadaşlar var. Söylediğim voltajdan daha az verince performans kaybı oluşmaya başlıyor. Şimdi vereceyim linkdeki TS dosyasını My documents içine atıyorsun sonra Control panele girib High performance profili yaratıyorsun ( Batarya ayarlarında var ). Zira Balanced ayarlar ile TS profil ayarları tam verimli çalışmıyor. Bu profil oyunlarda sıcaklığı baya düşürüyor, ama az biraz fps kaybı da oluyor. Turbo fan modu ile ben 65 dereceden fazla almıyorum oyunlarda. Ama daha fazla fps için ikinci modu kullanman gerek. Bu mod özellikle geliştiriciler tarafından hazırlandı, ama TS profili gibi sıcaklık derecelerini fazla azaltmıyor, ama performans kaybı da olmuyor. Ben 90 derecede modsuz oynarken bu modla 80 derecede oynuyorum rahat( yalnız fanlar maks çalışıyor diye 80-modsuz fanlar maks olsa bile 90 89 derece oluyordu).2 ci modu kurmak için cmd ekranını açıyorsun admin olarak.

powercfg -import “C:\Hero.pow” komutunu giriyorsun (dosyayı C diskine at sonra yerini değişe bilirsin). Bunu yaptıkdan sonra batarya profillerine bak. Hero isminde bir profil görüceksin. Onu seçiyorsun işlem tamam. Yukarıda dediyim 2 modu aynı anda kullanma.
Hero Güc profili
TS profili
Kullandıkdan sonra konuya deneyimini yazarsan çok iyi olur. Ayrıca TS profili üzerinde değişiklik yaparsan yazarsın konuya :)
Hocam tam anlayamıyorum şimdi.Attığınız ts profili linkindeki şeyi indirdim açtığım gibi test ettim 2300 skor aldım.Daha sonra birden bilgisayar kapandı -125'e çektim tekrar test ettim 2600 çıktı.Ama sıcaklık olarak biraz arttı sanki böyle.Hero güç profili daha güçlü ama sıcak olan mı yoksa düşük sıcaklıklı olan mı?

Dosya Ekleri

• Untitled2.png
    Untitled2.png
    106,4 KB · Görüntüleme: 60
  • Untitled4.png
    Untitled4.png
    647,1 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:

Geri
Yukarı