i7 9750H ve RTX 2060 sıcaklık farkı

ChelseaKazami

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Fotoğraflara bakabilirsiniz. İşlemcim gerçekten çok ısınıyor. En basit oyunlarda, LoL'de, Valorant'ta, boştayken falan gerçekten çok ısınıyor. Fanlar Acer'in, otomatik çalışıyor. Fanlarda sorun yok gibi duruyor. Fanları arttırsam bile işlemci sıcaklığım düşmüyor. Güç ayarlarından işlemciyi %99 yapınca en azından 80'e geriliyor ama gözle görülür bir FPS kaybı yaşıyorum rekabetçi oyunlarda. Gerçekten ne yapacağım bilmiyorum. Fikri olan var mı?
Sistemim: Intel i7 9750H - RTX 2060 -16 GB RAM - Intel UHD Graphics 630.

t1.png
t2.png
t3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın içini temizleyip macununu yenileyin. Ben yapamam diyorsanız güvenilir bir bilgisayarcıya verebilirsiniz.

Laptoplarda 95 dereceye kadar normal hocam, rahatsız olduysanız undervoltage yapın.

Fan modunu otomatikten Turbo'ya çeker güç seçeneklerinden cihazı güç tasarrufuna alırsan 65 derece civarına düşer.
Güç tasarrufu modu her bilgisayarı açtığında ve şarja taktığında sıfırlanır her seferinde yeniden değiştirmelisin.

Bu işlemcilerde undervolt yapılamıyor diye biliyorum ama oluyorsa deneyin işe yarayacaktır.

Garantisi varsa gönderebilirsiniz. Bakım ve temizliğini yaparlar. Soğutucu da kullanabilirsiniz. UV da deneyebilirsiniz.

Gayet normal. Garantilik veya temizleme gibi bir durumu yok. Ben Asus ROG Strix Scar III laptop kullandım. RTX 2070 ekran kartı ve i7 9750H işlemci vardı. İşlemcim oyunlarda 95-98 dereceleri anlık görüyordu. MSI laptoplara bakın, aynı, değişen bir şey yok. 7. nesil ve sonrası Intel işlemciler 90 dereceyi rahatlıkla görür, normaldir. Şu an MSI GS66 Stealth kullanıyorum, ekran kartım yük altında 65-70 derece, o kadar iyi soğutuyor MSI ama 10. nesil i7 işlemcim 90 dereceleri görüyor. Çoğu bilgisayarda o işlemci 90 dereceyi geçer hatta sizinkinde biraz serin bile çalışıyor. Undervolt yapabilirsiniz. Ben bir sorun göremiyorum.

Kasanın içini temizleyip macununu yenileyin. Ben yapamam diyorsanız güvenilir bir bilgisayarcıya verebilirsiniz.
Bu işlemi yaptım.
Fan modunu otomatikten Turbo'ya çeker güç seçeneklerinden cihazı güç tasarrufuna alırsan 65 derece civarına düşer.
Güç tasarrufu modu her bilgisayarı açtığında ve şarja taktığında sıfırlanır her seferinde yeniden değiştirmelisin.

Bu işlemcilerde undervolt yapılamıyor diye biliyorum ama oluyorsa deneyin işe yarayacaktır.
Bu işlemi yapınca(güç tasarrufu falan yani güç ayarları)gözle görülür bir performans düşüklüğü yaşıyorum. Valorant veya LoL için FPS önem verdiğim bir konu
Garantisi varsa gönderebilirsiniz. Bakım ve temizliğini yaparlar. Soğutucu da kullanabilirsiniz. UV da deneyebilirsiniz.
Hocam bakım ve temizliğini yaptım. Soğutucu 94 derecede ne kadar etki edebilir sizce?
Gayet normal. Garantilik veya temizleme gibi bir durumu yok. Ben Asus ROG Strix Scar III laptop kullandım. RTX 2070 ekran kartı ve i7 9750H işlemci vardı. İşlemcim oyunlarda 95-98 dereceleri anlık görüyordu. MSI laptoplara bakın, aynı, değişen bir şey yok. 7. nesil ve sonrası Intel işlemciler 90 dereceyi rahatlıkla görür, normaldir. Şu an MSI GS66 Stealth kullanıyorum, ekran kartım yük altında 65-70 derece, o kadar iyi soğutuyor MSI ama 10. nesil i7 işlemcim 90 dereceleri görüyor. Çoğu bilgisayarda o işlemci 90 dereceyi geçer hatta sizinkinde biraz serin bile çalışıyor. Undervolt yapabilirsiniz. Ben bir sorun göremiyorum.
Evet hocam ama Witcher 3, RDR2de falan geçse tamam da gerçekten LoL gibi bir oyunda bile bu işlemci 90ı aşması doğru mu?
Hocam laptopta bulunan "TURBO" butonu açık mı?
Derken hocam? Fan turbo modu mu?
Laptoplarda 95 dereceye kadar normal hocam, rahatsız olduysanız undervoltage yapın.

Hocam ikisi arasındaki bu tutarsızlık bir sıkıntıyı göstermez mi? GPU 65-70lerde seyredilirken CPU en absürt oyunda 90ı aşıyor.

Sanırım dizustu laptop soğutucusu ile kullanın OC yapmadınız değil mi?
OC ne bilmiyorum hocam.
Laptopun soğutması iyi değil yapabileceğin şeyler Undervolt, Fan hızlandırma, Underclock vs. başka türlü düşüremezsin.
Hocam fanı otomatik ayarlıyor. Yani 94 dereceyken bile artsa kendi ayarlıyor.Underclock ne bilmiyorum nasıl yapılıyor ve performans düşüklüğü oluyor mu? Nasıl olduğunu da bilmiyorum.

Arkadaşlar benim asıl anlamadığım dediğim gibi sistem istemeyen şeylerde bile CPU'nun bu kadar ısınması normal mi? Boşta bile 60ları görüyor. Boştayken güç ayarlarından max'ını 100den kısıyorum ama oyunlarda 100 yapmak durumundayım. Fanları arttırsam bile 92-3-4 oluyor..

Geri
Yukarı