Gaming laptoplarda sıcaklık rezilliği | undervolt

Konuda tüm laptopların ısındığından bahsettim, daha pahalı laptop almam gerektiğini söylediniz.
Şimdi sende bana laptopların ısındığını kanıtlıyorsun.SICAK BAŞINA VURDU sanırım.
Cidden saçmalıyorsun artık 4.187 mesajın hepsini bu şekilde saçmalayarak mı attın yoksa bu güne özel misin?
Daha pahalı bir bilgisayarın soğutması daha iyi olacaktır.

E tamam işte, aynı işlemci birden fazla laptopta bu değerlere ulaşıyorsa bu durum işlemciyle alakalı değil de neyle alakalı? Hepsinin mi soğutması sorunlu yani? Kaldı ki işlemci throttling yapmıyorsa buna sorun diyemezsiniz. Sorun olması için sizin kullanım tecrübenizi negatif yönde etkilemesi lazım.

Attığınız rehberler de sunmuş olduğunuz argümanı çürütüyor, undervolt işlemini MSI veya ASUS marka bilgisayara değil de işlemciye yapıyorsak burada öznemiz işlemcinin bizzat kendisi olmuş oluyor. Yani bilgisayardaki soğutma sisteminin yetersizliğinden ötürü aşırı ısınmıyor işlemcimiz.

İşlemciyi bizzat Intel mi soğutuyor?
Markalardan bağımsız olduğunu nasıl iddia edersin.
Undervolt , markalar soğutamadığı için yapılan , opsiyonel bir ayar XTU tarafından yapıyoruz yani İntel'in sunduğu yazılım ile yapılıyor.

"bu durum işlemciyle alakalı "
işlemciyle alakalı tabiki Ben farklı bir şey mi söyledim. : )
Böyle bir işlemci çıkıyorsa soğutması yeterli olmak zorunda
Yani hem marka hem işlemci bundan sorumlu...

siz sadece "Sorun daha ziyade 9300H'nin yüksek sıcaklıkta çalışması gibi duruyor " diyerek i5 9300H'ın
sadece bu sorunu yaşadığını iddia ettiniz...
Ben de yapılması gereken XTU ayarlarını paylaştım ve nihayetinde işlemciyi yüksek frekansta ve güvenli ( 80 - 85 C )derecede tutula bileceğini ispatladım.

İşlemciyi bizzat Intel mi soğutuyor?
Markalardan bağımsız olduğunu nasıl iddia edersin.
Undervolt , markalar soğutamadığı için yapılan , opsiyonel bir ayar XTU tarafından yapıyoruz yani İntel'in sunduğu yazılım ile yapılıyor.

"bu durum işlemciyle alakalı "
işlemciyle alakalı tabiki Ben farklı bir şey mi söyledim. : )
Böyle bir işlemci çıkıyorsa soğutması yeterli olmak zorunda
Yani hem marka hem işlemci bundan sorumlu...

siz sadece "Sorun daha ziyade 9300H'nin yüksek sıcaklıkta çalışması gibi duruyor " diyerek i5 9300H'ın
sadece bu sorunu yaşadığını iddia ettiniz...
Ben de yapılması gereken XTU ayarlarını paylaştım ve nihayetinde işlemciyi yüksek frekansta ve güvenli ( 80 - 85 C )derecede tutula bileceğini ispatladım.

Dediğinize bakarsak hiçbir üretici yeterli soğutma koymuyor. Durum işlemcinin sıcak çalışması sadece sorun morun yok ortada. Bulunduğunuz ortam çok sıcaksa veya bir şekilde ben o değerleri yüksek buluyorum diyorsanız UV yapıp öyle kullanırsınız.

Ben aylardır 90+ derecelerle kullanıyorum, henüz soğutma kaynaklı bir problem yaşamadım. Throttlinge girmiyorsa korkulacak bir tehlike yok demektir. Hatta FPS düşmüyorsa frekans kısması da problem olmayabilir.

Buyrun bu videoda 100 derece, 3.0 GHZ'de çalışıyor PC.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Recep abi de yorum olarak ''Evet bir sorun yok burada. GPU kullanımında eş zamanlı bir düşüş ve FPS sorunu yoksa CPU'nun o anda yüksek frekansta olması gerekmiyor demektir. Güç, sıcaklık, performans yönetimi belirlenen taban, tavan, voltaj ve davranış aralıklarına göre frekansı dinamik ayarlar. '' demiş.

Ortada rezalet, skandal fiyasko falan yok yani anlayacağınız.

Dediğinize bakarsak hiçbir üretici yeterli soğutma koymuyor. Durum işlemcinin sıcak çalışması sadece sorun morun yok ortada. Bulunduğunuz ortam çok sıcaksa veya bir şekilde ben o değerleri yüksek buluyorum diyorsanız UV yapıp öyle kullanırsınız.

Ben aylardır 90+ derecelerle kullanıyorum, henüz soğutma kaynaklı bir problem yaşamadım. Throttlinge girmiyorsa korkulacak bir tehlike yok demektir. Hatta FPS düşmüyorsa frekans kısması da problem olmayabilir.

Buyrun bu videoda 100 derece, 3.0 GHz'de çalışıyor PC.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Recep abi de yorum olarak "Evet bir sorun yok burada. GPU kullanımında eş zamanlı bir düşüş ve FPS sorunu yoksa CPU'nun o anda yüksek frekansta olması gerekmiyor demektir. Güç, sıcaklık, performans yönetimi belirlenen taban, tavan, voltaj ve davranış aralıklarına göre frekansı dinamik ayarlar. " Demiş.

Ortada rezalet, skandal fiyasko falan yok yani anlayacağınız.

Bu videodada AMD'nin belirlediği güvenli sıcaklık 105 C derece ve Recep Baltaş undervolt işlemiyle bu işlemcinin Turbo frekansına daha yakın çalışmasını sağlamış.
Paylaştığın videoda Laptopda bulunan işlemci i7 8750H 4.1Ghz ve pubg'de 1Ghz 'e yakın kayıp yaşamış.
Kaldı ki her oyun için olmasada , PUBG'de işlemci frekansı oldukça önemli
Frekanslarda düşüş olsa bu oyuncu tarafından farkedilebilir seviyede min FPS'leri etkiliyor.
Takılma hissi videodan anlaşılabilecek bir şey değil.
Ben eğer XTU ayarıyla düşük fan gürültüsü ve yüksek frekans sağlayabiliyorsam yaparım.
Nitekim Recep Baltaş'da bu rehberi hazırlamış.
Ve şun an PUBG'de 80 - 85 C derece sıcakliklarla
3700-4000 MHz frekanslarla oyunu oynuyorum
Stok haliyle 3300-3700 MHz ortalamayla
çalışıyordu ve min FPS değerini aşırı derecede etkiliyor.
Ayrıca sıcaklık düştüğü için fanların 6000rpm değilde 4500 rpm de dönmesi bir artıdır.
Monsterlara fabrika tarafından -50mv undervolt yapılıyor.
Bu işleme hiç bir açıdan karşı çıkamazsınız.
Seninde deneyip görmeni tavsiye ederim.

Acer HP Lenovo marka Gaming laptoplar kullandım en iyisi Lenovo Legion serisi gayet stabil serin ve performanslı çalışıyordu bir gün bile drop yemedim tavsiyede edebilirim.

XTU'nun pratikligini göstermek açısından güzel bir rehber olmuş. Undervolt vs.yi yeni öğrenen kullanıcılar için birebir.

Ama Intel ThrottleStop'taki çeşitliliği sağlamadığı sürece Power User'lar ThrottleStop'tan vazgeçmeyecek gibi görünüyor olsa da Intel-AMD rekabetinden umutluyum belki ileriki güncellemeler ile getirirler.
Cinebench R20: 2136 pts
Max Sıcaklık: 89°C
Model: Lenovo L340 15"
Eki Görüntüle 560109

HWBot'taki en yüksek puana bile 102 puan fark atmışsınız helal olsun.
Tartışmaları gördüm. Konu sahibi tartışmalarda haklı. İster gaming ister normal olsun, mobildeki ısılar sıkıntılı. Gözlemlediğime göre 6700HQ'dan 9750H'a kadar hepsinde mevcut bu sorun. Ve herkes ister istemez bir undervolt uyguluyor makinelerine. 15W TDP'a sahip olan 4. nesil "u" işlemcilere bile yaptığım var undervoltu. Ya da kutusundan yeni çıktığında 8750H'a. Hatta o kadar sıcak çalışıyordu ki başta (97 derece) Kullanımımdaki 4. saatte yaptım. Hatta bunun rehberini bile oluşturdum. (rehber) Ama güzel ısı değerleri istiyorsanız ya çok iyi ve çok pahalı macun kullanacaksınız ki o bile çözüm değil, ya da sıvı metal kullanacaksınız.

Sıvı metalden de öte, acaba laptoplara özel kasanın içine sığan ve dışarıda abuk sabuk bir görüntü yaratmayan bir sıvı soğutma sistemi yapılabilir mi? Üreticiler önce bunun cevabını bulsa hiçbirimiz burada debelenmeyeceğiz.

Son düzenleme:
HWBot'taki en yüksek puana bile 102 puan fark atmışsınız helal olsun.
Tartışmaları gördüm. Konu sahibi tartışmalarda haklı. İster gaming ister normal olsun, mobildeki ısılar sıkıntılı. Gözlemlediğime göre 6700HQ'dan 9750H'a kadar hepsinde mevcut bu sorun. Ve herkes ister istemez bir undervolt uyguluyor makinelerine. 15W TDP'a sahip olan 4. nesil "u" işlemcilere bile yaptığım var undervoltu. Ya da kutusundan yeni çıktığında 8750H'a. Hatta o kadar sıcak çalışıyordu ki başta (97 derece) Kullanımımdaki 4. saatte yaptım. Hatta bunun rehberini bile oluşturdum. (rehber) Ama güzel ısı değerleri istiyorsanız ya çok iyi ve çok pahalı macun kullanacaksınız ki o bile çözüm değil, ya da sıvı metal kullanacaksınız.

Sıvı metalden de öte, acaba laptoplara özel kasanın içine sığan ve dışarıda abuk sabuk bir görüntü yaratmayan bir sıvı soğutma sistemi yapılabilir mi? Üreticiler önce bunun cevabını bulsa hiçbirimiz burada debelenmeyeceğiz.
Kasanın içine sığan hava soğutma sıvı soğutmadan daha iyi performans gösterir.

Geri
Yukarı