i9 10900 yük altında 100 derece oluyor

Herkese merhaba,

Ortalama 4.5 saat boyunca kullanımım sonucunda yük altındayken yaklaşık 85 derece gördüm. Bu süre boyunca da kapanma yaşamadım. Boştayken de yaklaşık 40 dereceleri görüyorum.

Çift fanlı Thermaltake kule tipi soğutucu taktırdım.
Kasanın arkasında sıcak hava tahliyesi için fan mevcut.
Kasanın önüne de içeri hava üfleyen ekstra bir fan taktırdım. Maalesef daha fazla fan için yer bulunmuyor.

Ekran görüntüsü oyunun (Elder Scrolls Online) başlarında aldığım değerler. Zamanla 85 civarına çıkıp oralarda gezinmeye başlıyor. Cyberpunk 2077'de de benzer değerleri alıyorum.

Sıcaklık çözümleri için. Belki işinize yarar.

Sıcaklık çözümleri için. Belki işinize yarar.

1. Gelişmiş güç ayarlarından en yüksek işlemci durumu %80, en düşük işlemci ayarını ise %2 yaptım.
  2. BIOS'tan Turbo Boost kapattım.
Oyunu ilk açışta 45 dereceleri görüyorum şu an. İşlemci ise %40'larda 2.20 GHz ile çalışıyor.
Ayarları yapmadan önce oyunda 60 derece sıcaklık ve işlemci ise %20'lerde 4 GHz ile çalışıyordu.

Yardımınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim bazı şeyler var.

1. İşlemcinin Turbo Boost kapalı çalışması kendisine zarar verir mi? GHz düşük olması vs.

2. Turbo Boost açık iken bu sıcaklıklara çıkması ısınmasına sebep veriyorsa bunu otomatik ayarlayamıyor mu bilgisayar?

3. BIOS ayarlarını yapmadan önce gördüğüm tek şey işlemcinin oyun açık iken direkt Turbo Boost ile çalışması oldu. Her daim kendini en yüksek hızdan çalıştırıp %20 kullanımda çalıştırıyor. Mantıken bunun tam tersi olması gerekmez mi? İşlemci kullanımı arttıkça yavaş yavaş GHz'yi artırması ve kullanımı düşürmesi gerekmiyor mu bunun?

İleride ekran kartımı da güncelleyince default ayarlarda kullanırım büyük ihtimalle. Sanırım ekran kartının güçsüz olması etki ediyor burada. Tam emin değilim.

Teşekkür ederim ilginiz için.

@XTİMURX Dostum, İşlemcini kısıtlamana gerek yoktu. Biraz araştırma sonucunda Thermaltake fanınla i9 işlemciler için optimal çalışma sıcaklıklarını elde ettiğini görebilirdin. Yük altında 85 derece oldukça normal, düşük bile denebilir hatta: çoğu sistem 87-92 derece civarlarında çalışıyor, son nesil İntel'ler genel olarak sıcacık çalışıyor.

Sorularına gelirsek:
1- Kesinlikle bir zarar vermez, işlemcini kısıtlıyorsun sadece. Tek zararı tam gücünü elde edemeyecek olan sana olur.

2- Tabii ki otomatik ayarlıyor, işlemci belli bir sıcaklığa ulaştığında çalışma frekansını düşürüyor.
ammavelakin Thermal Throttling dediğimiz durum işlemcinin en yüksek çekirdek sıcaklığı 100 dereceyi geçtiğinde tetikleniyor.
1640450917773.png

Sitelerinde yazmışlar. Kendileri de işlemcinin üzerinde sucuklu yumurta yapabilirsin, sıkıntı yok diyorlar yani.

3- En yüksek hızda %20 kullanım demek işlemcin 10 çekirdeğin 2'sini oyun için ayırmış ve yüksek hızında çalıştırıyor demek.
İşlemci kullanımı arttıkça yavaş yavaş GHz'yi artırması ve kullanımı düşürmesi gerekmiyor mu bunun?
Dediğin şekilde çalışmıyor, tam olarak anlatabileceğimi sanmıyorum. 2 çekirdeği 5 Ghz'de çalıştırmayı 10 çekirdeği 2.6Ghz olan baz frekansta çalıştırmaya tercih ediyor işlemcin, Cinebench gibi işlemcini sonuna kadar sınayan bir program çalıştırıp Hwinfo veya OpenHardwareMonitor gibi yazılımlardan çekirdek çekirdek sıcaklık ve yük gibi her türlü bilgiyi gözlemleyebilirsin.

Umarım yardımcı olabilmiş, kafandaki soru işaretlerini giderebilmişimdir.

@Xtimurx dostum, işlemcini kısıtlamana gerek yoktu. Biraz araştırma sonucunda Thermaltake fanınla i9 işlemciler için optimal çalışma sıcaklıklarını elde ettiğini görebilirdin. Yük altında 85 derece oldukça normal, düşük bile denebilir hatta: Çoğu sistem 87-92 derece civarlarında çalışıyor, son nesil Intel'ler genel olarak sıcacık çalışıyor.

Sorularına gelirsek:
1- kesinlikle bir zarar vermez, işlemcini kısıtlıyorsun sadece. Tek zararı tam gücünü elde edemeyecek olan sana olur.

2- tabii ki otomatik ayarlıyor, işlemci belli bir sıcaklığa ulaştığında çalışma frekansını düşürüyor.
Ammavelakin thermal throttling dediğimiz durum işlemcinin en yüksek çekirdek sıcaklığı 100 dereceyi geçtiğinde tetikleniyor.
Eki Görüntüle 1251531
Sitelerinde yazmışlar. Kendileri de işlemcinin üzerinde sucuklu yumurta yapabilirsin, sıkıntı yok diyorlar yani.

3- en yüksek hızda %20 kullanım demek işlemcin 10 çekirdeğin 2'sini oyun için ayırmış ve yüksek hızında çalıştırıyor demek.

Dediğin şekilde çalışmıyor, tam olarak anlatabileceğimi sanmıyorum. 2 çekirdeği 5 GHz'de çalıştırmayı 10 çekirdeği 2.6GHz olan baz frekansta çalıştırmaya tercih ediyor işlemcin, Cinebench gibi işlemcini sonuna kadar sınayan bir program çalıştırıp HWiNFO veya openhardwaremonitor gibi yazılımlardan çekirdek çekirdek sıcaklık ve yük gibi her türlü bilgiyi gözlemleyebilirsin.

Umarım yardımcı olabilmiş, kafandaki soru işaretlerini giderebilmişimdir.

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Gayet açıklayıcı oldu. Ara sıra yayın platformlarında oyun yayını açıyorum. Performansta sıkıntı yaratırsa değiştirdiğim ayarları default olarak çeviririm. Yeni ekran kartı alana kadar bu şekilde devam etsin en iyisi. :)

Geri
Yukarı