12900K işlemci yük altında 100 derece oluyor

yumurtaa

Decapat
Daha fazla  
Sistemime DDR5 güncellemesi yapmak için 5900X, X570 sistemden Z690 platformuna geçtim. Asıl amacım render sürelerini kısaltmaktı ama tam tersi süreler çoğunlukla aynı kaldı ve bazen de uzadı. Soğutucum ROG ryujin 360mm. 5900X render alırken 65 dereceyi geçmez iken 12900k 90-100 derece arası gidip geliyor ve bu ısınma sorunu render performansını çok etkiliyor. Oyun oynarken sıkıntı yok sıcaklık 50-60 derece civarı geziyor. Bu ısınma sorunu işlerimi uzatmaya ve geciktirmeye başladı. Üstelik Z690 anakarta, DDR5 belleklere ve işlemciye bir çuval para verdikten sonra performansın aynı kalması çok canımı sıkıyor ve takıntı yapmaya başladım. 5950X alacaktım ama bir arkadaşım 12900k daha performanslı diyerek vazgeçirdi. İşlemcimi satmıştım ancak anakart halen elimde. Sizce 5950X alıp X570 sisteme geri mi dönsem yoksa bu işlemciyi soğutmanın bir yolu var mı?

Normal. İşlemci normal olarak güçlü olduğu gibi ısınan bir işlemci. Haliyle iyi bir soğutucu gerekir. Veya soğutucusu sorun olmaması gerekir.

Soğutucu iyi bir şeye benziyor. Pompa ve fanların deviri ne durumda. Ayrıca kasa içi hava sirkülasyonu ne durumda. Kasanın önü mesh mi?

Normal. İşlemci normal olarak güçlü olduğu gibi ısınan bir işlemci. Haliyle iyi bir soğutucu gerekir. Veya soğutucusu sorun olmaması gerekir.

Soğutucu iyi bir şeye benziyor. Pompa ve fanların deviri ne durumda. Ayrıca kasa içi hava sirkülasyonu ne durumda. Kasanın önü mesh mi?
Kasam corsair 5000d airflow. Sıvı soğutmayı saymazsak ekstra 7 adet Corsair fan ile sirkülasyon sağlanıyor.

Evet düzgün sürdüm. Daha önce de defalarca yaptığım gibi işlemcinin ortasına nohut büyüklüğünde termal macun bırakarak soğutucuyu üstüne kapattım. Kullandığım termal macun da Noctua nth1.

Nohut büyüklüğü işlemci büyüdüğü için belki çok fayda etmiyor olabilir. Eğer isterseniz ne kadar alana yayıldığını bakmanız iyi olabilir. Duruma göre termal macun ilavesi yaparsınız.

Nohut büyüklüğü işlemci büyüdüğü için belki çok fayda etmiyor olabilir. Eğer isterseniz ne kadar alana yayıldığını bakmanız iyi olabilir. Duruma göre termal macun ilavesi yaparsınız.
Gece çıkartıp baktım işlemcinin tüm yüzeyinde ince bir termal macun vardı. Garip olan soğutucu bakır katman işlemciye tamamen temas ediyor.

Geri
Yukarı