I9 13900K fiyat artışı

Farkındayım hocam bugün 13 k 1 ay sonra 16k hop bir indirim derler 13K ya yine bize satarlar şu an Ryzen9 7950x3D çıktı bakayım eğer performası vs ıvır zıvırı iyi ise ondan alır bakarım yoluma he olmadı i9 ile kafa kafaya ise acımam i9'u alır geçerim sizin tavsiyeniz ne bu konuda.
Ve satın alma konusunda bu ay içerisinde alınır mı? 2-3 taksit ile yoksa mayıs Haziran beklemeli miyim?
Şu an Ryzen 9 7950x3D'yi de alırım sorun değil ama PC'yi bu sefer haziran değil temmuz Ağustos gibi toplamak durumunda kalırım malum diğer parçalarda pahalı.
Kasa 9 k
Sıvı soğutma karar veremedim ama 4-7 k arası.
RAM 5 k
Anakart 12-14K arası.
Etti 30 k R9 işlemci de ekledin mi 48 k ya geliyor sistem.
Ki güç kaynağı "1200W" ile ekran kartı "RTX 3080"alınmış olduğu halde.
Ya yine toplarım sorun değil ama süreç uzuyor.
Şu iki ürün iyi güzel al bak keyfine 6-7 sene diyebilir miyiz?
Nisan 1 bekleyeceğim 4K param var kenarda bir 12+ 3 k gibi bir para da o zaman geçecek elime toplam17-19k gibi para olacak elimde o zaman peşin alırım işlemciyi kalan parçaları da taksit yapar öyle alırım veya Haziran'da da 10-12K gibi para geçecek elime anakartı da alır diğer parçaları taksit yapar 1 hafta içinde toplarım PC'yi.
Sizin tavsiyeniz nedir bu konu da cidden fikrinizi almak istiyorum.

Teknobiyotik'ten veya Vatan PC'den çekerdim gözümü kırpmadan 13K ya i9'u da Ryzen 9'a şans versem mi ona mı yönelsem bilemiyorum en azından anakart işlemciyi makul fiyata aradan çıkartsam diğer parçalar istediği kadar zamlansın en fazla 2-3K oynar ama bunların tanesine direkt 3-4 k fiyat çakıyorlar.
Tek atımlık kurşunumuz var aldık mı geri dönüş yok ya R9 ya i9.
20-30 FPS var diye de R9'a 4K fark vermek mantıksız geliyor.
Ve R9 18k aga 18 2 ay önce ekran kartı hariç her şey dahil 22K ya topluyordum PC'yi 13600K filan şu an sadece işlemciye 18k diyorum.

Hocam benim tek tavsiyem şu şartlar altında kendini zorlamadan, bütçeni sarsmadan bir bilgisayar için verebileceğin en yüksek fiyatı verip alabileceğin en kısa sürede seni uzunca bir süre götürebilecek olan bilgisayarı toplaman olur. Şimdi "dur be kardeşim, yangından mal mı kaçırıyoruz?" diyenler olacaktır mutlaka. Evet kardeşim yangından mal kaçırıyoruz. Al i9 13900K'yı bak keyfine hocam. İşlemci tabanlı olarak en fazla oynasın oynasın %3-5 FPS oynar. Hem PC toplama sürecin kısalmış hem de bu süre zarfı içerisinde artması muhtemel fiyatlardan etkilenmemiş olursun.

Kararım i9 da net tamamdır
Peki şu iki soruyu da netleştirebilir miyiz
Ben i7 7700K kullanıyorum 4.20GHz 8 çekirdek
i9 13900K 3.0 GHz 24 çekirdek
i7 13700K 3.4 GHz 16 çekirdek.
Şimdi hız ve oyun konusunda çekirdek mi GHz mi önemli
Ve
Bugün 13K ya alacağım i9'u alabileceğim güvenilir site linki bırakır mısınız?

Kararım i9 da net tamamdır
Peki şu iki soruyu da netleştirebilir miyiz
Ben i7 7700K kullanıyorum 4.20GHz 8 çekirdek
i9 13900K 3.0 GHz 24 çekirdek
i7 13700K 3.4 GHz 16 çekirdek.
Şimdi hız ve oyun konusunda çekirdek mi GHz mi önemli
Ve
Bugün 13K ya alacağım i9'u alabileceğim güvenilir site linki bırakır mısınız?
i7 oyun amaçlı kullanım için birebir. Fakat uzun vaadede i9’un daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ekran kartını değiştirmeye kalktığında bottleneck olma yüzdesi daha düşük olur.
Daha önce de söylediğim gibi Amazon’da bir satıcı, fiyatı 13.199₺‘den. Yine Amazonda teknobiyotik’ten 13.499₺’ye veya Sinerji bilgisayar’dan 13.756₺ den satın alabilirsiniz.

Ben şahsen ilk linkten satın aldım. Vadesiz 3 taksite böldüm. Hem kafam rahat hemde 2 gün içerisinde elimde olacak.

Edit: Sinerjide fiyatına zam gelmiş 13.908TL olmuş.

i7 oyun amaçlı kullanım için birebir. Fakat uzun vaadede i9'un daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ekran kartını değiştirmeye kalktığında bottleneck olma yüzdesi daha düşük olur.
Daha önce de söylediğim gibi Amazon’da bir satıcı, fiyatı 13.199₺‘den. Yine Amazonda teknobiyotik’ten 13.499₺’ye veya Sinerji bilgisayar’dan 13.756₺ den satın alabilirsiniz.

Ben şahsen ilk linkten satın aldım. Vadesiz 3 taksite böldüm. Hem kafam rahat hem de 2 gün içerisinde elimde olacak.

Edit: Sinerji'de fiyatına zam gelmiş 13.908TL olmuş.

Şu an burada 12.700 lira gayet uygun alayım mı site güvenilir sanırım şuan direkt peşin alırım hocam ne dersiniz

Şu an burada 12.700 lira gayet uygun alayım mı site güvenilir sanırım şu an direkt peşin alırım hocam ne dersiniz?

Yaklaşık olarak 5 sene önce Teknobiyotik'ten sistem toplamıştım ve bir sorun yaşamadım. O alışverişime dayanarak tavsiye edebilirim fakat o tarihten sonra bir alışverişim de olmadı kendileriyle hocam bunu da belirteyim.

@Cemalettinbayraktar Aman dikkat edin. Zira akakçe’de kutulu kutusuz olarak ayrılmış gözüküyor. Almadan önce içeriğini sormanızda fayda var.

Dosya Ekleri

• 0BDBABA5-C550-4EE6-9BD6-4AA191DB4FEA.jpeg
    0BDBABA5-C550-4EE6-9BD6-4AA191DB4FEA.jpeg
    69,8 KB · Görüntüleme: 23
@Cemalettinbayraktar Aman dikkat edin. Zira akakçe’de kutulu kutusuz olarak ayrılmış gözüküyor. Almadan önce içeriğini sormanızda fayda var.
Arkadaşlar 13095 lira kutulu
Alayım mı buradan.
Dün vatanda 13200 idi keşke alsaydım ordan

Dosya Ekleri

• IMG_20230301_025325_1.jpg
    IMG_20230301_025325_1.jpg
    99,4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Arkadaşlar 13095 lira kutulu
Alayım mı buradan.
Dün vatanda 13200 idi keşke alsaydım ordan
Dün size yazdığım ilk cevap geldi aklıma hocam… 😪