i9 13900K ve 4070 Ti sistemde bütün oyunlar çöküyor

Zer0Eren

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Display
Monitor: Asus Tuf Gaming 170hz 1ms 2k(1440p) [VG27AQ1A]

Case
Motherboard: Asus Rog Strix z790-f 7800mhz
Processor: Intel Core i9 13900K
Graphics Card: Asus Rog Strix 4070Ti OC Edition
Ram: Kingston Fury DDR5 5600mhz 2x32Gb
Cpu Cooler: Asus Rog Strix LC II 360 Argb
Psu: Asus Rog Strix 1000W 80+ Gold Full Modular
M2 Ssd: 2x Kingston Fury Renegade 2Tb 7300/7000mb/s
Case: Asus Tuf Gt502 Black
RAM
2x32gb 5600mhz
Anakart
Asus Rog Strix z790-f
1 aydır böyle bir sorun yaşıyorum. Oyunlara giriyorum bilgisayar tam hızlanıyor. Birden oyun çöküyor. Opera GX kullanıyorum o da aynı şekilde bir şey araştırırken sürekli çöküyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. Son bir aydır oyun oynayamaz oldum. Hiçbir iş yapamıyorum. Bilgisayar biraz ses çıkarınca uygulamalar çöküyor. Sanırım işlemcide bir problem var genel olarak. Belli bir GHz'nin üzerine çıkınca çöktüğüne dair şikayetler gördüm. Normalde 4.60-4.90GHz de çalışıyor. Isınmada hiçbir problemim yok. Ama çözüm bulamıyorum. Windows 10 Pro kullanıyorum.

Isı degerlerin haddinden fazla, o yüzden bu sorunu yasıyorsun. Gecici cozum olarak Turbo Boost kapat BIOS'tan, tam cozum istiyorsan termal bakımlarını yap islemcinin.

Pardon şu şekilde ben nereden okuyacağımı bilemedim.

Cpu Test.PNG

Asus Rog Strix LC II 360 Argb
Bana da işlemciniz fazla ısındığından dolayı bu sorunu yaşıyorsunuz gibi geliyor. 98 derece oluyor demişsiniz, o soğutucuyla pek normal bir değer değil. Termal macunu uygularken hata yapmış olabilir misiniz? Veya soğutucu düzgün takılmamışsa işlemciye tam temas etmiyor olabilir.

Bana da işlemciniz fazla ısındığından dolayı bu sorunu yaşıyorsunuz gibi geliyor. 98 derece oluyor demişsiniz, o soğutucuyla pek normal bir değer değil. Termal macunu uygularken hata yapmış olabilir misiniz? Veya soğutucu düzgün takılmamışsa işlemciye tam temas etmiyor olabilir.

98 yazdım ama doğru yere baktığımı düşünmüyorum. Testin sonucunu attım üstte duruyor ona bakar mısın?

98 yazdım ama doğru yere baktığımı düşünmüyorum. Testin sonucunu attım üstte duruyor ona bakar mısın?
Hocam işlemcinin çekirdeklerinden bazıları 98 dereceyi görmüş. Bence siz turbo boost kapatıp bir deneyin sorun olmazsa sıcaklıkla alakalı bir sıkıntı olduğu netleşmiş olur. Benim düşüncem bu yönde, daha iyi bilen arkadaşlarda yazıp bilgilendirir sizi burada.

Hocam işlemcinin çekirdeklerinden bazıları 98 dereceyi görmüş. Bence siz Turbo Boost kapatıp bir deneyin sorun olmazsa sıcaklıkla alakalı bir sıkıntı olduğu netleşmiş olur. Benim düşüncem bu yönde, daha iyi bilen arkadaşlarda yazıp bilgilendirir sizi burada.

Dengeli mod da ise böyle oldu.

1713311690673.png

Stres testinde bu sıcaklara ulaşması normal. Format tavsiyesini yazılımsal bir sorun olup olmadığından emin olmak için önerdim. Ben yerinde olsam BIOS'u sıfırlar güncel değilse günceller sisteme temiz 10 Home formatı atarım. Sorun devam ederse o zaman donanımsal sorunlara yonelirim.

Rat yemiş olabilirsin, son zamanlarda bilmediğin bir şey indirdiysen Görev Yöneticisi'nden başlangıca gel, bilmediğin bir uygulama varsa başlangıcı kapatıp PC'yi yeniden başlat dostum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı