İade edilen Cyberpunk 2077'yi oynamak korsan sayılır mı?

Korsana girmiyor da korsan kullanmanın kötülüğüyle aynı kefeye giriyor. Yani burada "korsana karşıyız" moduna girecek değilim ama, düşün birinin parasını çalmakla, ödemeyeceğini bilerek birinden borç almak arasında nasıl bir fark varsa bu da öyle bence. Senin vicdanın ama kendini de kandırma yani.

Oyunda DRM koruması yok. İnternetten de indirip oynayabilir herkes. CDPR bu algıda bir firma. Oyun iyiyse zaten satın alacaklardır diyor. Ancak oyunu beğenmeyip iade edip de parayı alıp oynamak direkt korsan indirmekten daha tuhaf bir durum. :D

Aslında bunun bir temeli de vardı. Hatta Türkçe kaynak olarak bir arkadaş 3 sene önce çevirip yazmış ama ilgi görmemiş pek.

Arkadaşım bu konuları foruma açmayın alıcağın yanıt belli zaten neden sorup canını sıkıyorsun aç oyna. Burada ki herkes ahlak bekçisi zaten yok korsan oynamaymış şöyle böyle. Adamlar insanları kandırmadan önce düşünücekti bu olayları devletin bilgisayarında kullandığımız programlar bile korsan siz neyden bahsediyorsunuz ?

Hocam açık değil oyunun exe olarak bildiğimiz dosyasında drm koruması yok. CDPR oyunlarında drm yazılımı bulunmuyor. Yani crack yapman gereken bir oyun değil. Korsan kısmına gelirsek parasını geri alacağın oyunu oynamak korsandır çok tartışılacak bir konu değil. Ha yargılamıyorum peşinen söyleyim.

Birincisi korsan olsa yine oynamana engel mi? Sanmıyorum. Eğer dediğin gibi oyunun exe'sine basınca oyun çalışıyorsa da bu senin sorumluluğun değil firmanın düzeltmesi gereken bir açık. Senin yerinde olsam korsan olup olmamasını dikkate almam yine oynarım tabi kendi kararın. Bence kesinlikle korsan değil.

Birincisi korsan olsa yine oynamana engel mi? Sanmıyorum. Eğer dediğin gibi oyunun exe'sine basınca oyun çalışıyorsa da bu senin sorumluluğun değil firmanın düzeltmesi gereken bir açık. Senin yerinde olsam korsan olup olmamasını dikkate almam yine oynarım tabi kendi kararın. Bence kesinlikle korsan değil.
Kusura bakmayın da bu nasıl bir bakış açısı ya? Ben kimseyi korsan kullanmasıyla yargılamıyorum hatta anlayışla karşılıyorum ama böyle bakış açılarına hayret ediyorum.

Korsan olmaması etik olduğu anlamına mı geliyor. Veya oyunun açılması firmanın hatası diye açıp oynamanın normal bir davranış olduğu anlamına mı geliyor? Bir yerden bir şey alıp cebime atayım, sonra diyeyim ki "amaaan güvenlik falan olsaymış bana ne!" Kendi hayatınızda korsan kullanın, kullanmayın değil. Hatta insanların hakkını da yiyin. Ama ne olur bunu haklı çıkarmaya çalışmayın artık.

Geri
Yukarı