iAtkos ML3U yasal mı?

Engin Çelenk

Hectopat
Öncelikle Merhaba,

Bir haftadır kurulum videolarınızı izliyorum ve sistemimi araştırıyorum. Müzikle ilgilenen biri olduğum için mac işletim sistemi her zaman bana daha cazip gelmiştir. Sonunda kurulumu kafaya koydum fakat bir kaç endişem var.

1) iAtkos-ml3u işletim sistemini bilgisayara kurduğumda internete bağlanmam yasal yoldan bir sıkıntı çıkarır mı? ** (bilgisayarımı sadece evde kullanıyorum, endişem internet kullanırkenki sıkıntı)

2) Laptopumda win8 kurulu ve biliyorsunuz ki yeni laptoplarda herhangibi bir cd verilmiyor. Videolarınızı izledim fakat videolarınızda mac kurulu bir sisteme win8 kurmaktan bahsediyorsunuz ve doğal olarak kurulumdan önce hddyi bölüyorsunuz. Benim win8 kurulu bilgisayarımda şuanki win8e dokunmadan bölüp mac kurabilme şansım var mı?

3) Bilgisayarımda iki ekran kartı mevcut bunlardan birinin mac'e uyumlu olduğunu biliyorum(intel hd graphics 400) fakat diğeri hakkında fikrim yok(AMD Radeon HD 7600M Series). Mac kurulumum başarılı olursa iki ekran kartını da kullanabilecek miyim veya birini seçebilecek miyim(hangisi iyi ise)

Ses kartım sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum ama zaten bilgisayarın sesini çoğunlukla kullanmıyorum, m-audio ses kartım var usb ile bağlanıyor. bunların kurulumu zaten yaparım diye düşünüyorum bir şekilde

Bilgisayarımın özellikleri(Ayrıntılı özellik istemişsiniz biraz abartmış olabilirim ama :)) :

• Windows 8 (64-bit)
  • Anakart : Intel HM76
  • CPU : Core i5 3230m (HD4000)
  • GPU : AMD HD7670m 2GB
  • RAM : 8GB 1600 MHz
  • HDD : 500GB SATAII

Arkadaşlar konu ile ilgili sürekli uğraştığım için bir kaç bilgi ve soru daha aktarma ihtiyacı hissettim.

upjrt.jpg

a) Nede birden fazla kurtarma bölümü var ve bunlar bana sıkıntı çıkarır mı?

c) c benim normal harddiskim "harddiski küçült seçeneği ile "b" de görüldüğü kadar bir kısmı ayırabildim ve boş olmasına rağmen daha fazla ayıramıyorum. fakat sanırım bu şekilde ayırabilme problemini çözmüş oldum.

Şimdiki sorum, bu ayırma işlemine rağmen win8 yüklüyken mac yüklememde bu aşama ile ilgili sorun çıkabilir mi?
Şimdiden tüm yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim..

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Bir sıkıntı çıkmaz. Gerçi "Okudum anladım, kuralları kabul ediyorum" diyoruz hepimiz, ama okuyan tanımıyorum o 100 sayfayı. Orada "Gerçek Mac'ler hariç, Hackintosh'lara kurmak yasaktır" yazdığını sanmıyorum. :) Ama merak etme bişey olmaz. Windows'taki gibi değil. Yinede kanunlar ve forum kuraları gereği Mac AppStore'a girip bir Mountain Lion lisansı alacağını varsayıyoruz 40 TL'ye. Ama Mavericks kurarsan o zaten ücretsiz, satın almana gerek yok.

2) Pas. (Bilen/Recep cevaplasın)

3) Mac HD4000 ile çalışacaktır. İki ekran kartı aynı anda çalışmayacak. HD7600m'de öyle müsmükemmel bir kart değil açıkçası. HD4000'den biraz daha iyi olabilir ama bi Alex değil sonuçta. Şöyle yap: HD4000 ile kurulumu yap. Sonra bir Geekbench programı ile performans testi yap. Ardından HD7670m sürücülerini modifiye edip uygun hale getir ve bir performans testi daha yap. Hangisi daha yüksek çıkarsa onu kullan. Burada bir laptop handikapı var. Masaüstü olsa 7670m'i kasanın içinden sökersin. Ama laptopta malesef sökemezsin. Kurulum aşamasında 7670m'i by-pass etmen gerekebilir. Yoksa 7670m devreye girerse, görüntüyü kendi yaratmaya çalışıp siyah ekran / beyaz ekran veya açılışta takılma gibi sorunlar verebilir. Bu konuda laptop kurulum videolarını takip et. PCIRootUID=0 GraphicsEnabler=No -x gibi komutlar girmen gerekebilir. kurulumu yaptıktan sonra şu kılavuzdan ( https://www.technopat.net/forum/mac...d-hd-7000-ekran-karti-calistirma-rehberi.html ) faydalanıp 7670m'i kurabilirsin. (AMD HD7670m için ID bilgisini internetten araştırman gerekecek)

Şimdiden kolay gelsin.

(Bilgisayar özelliklerini yazmışsın, gereksiz satırları sildim.)

Not: Kurulum yaparken Usb2.0 yuvalarını kullan.

İnternet hızım düşük bu aralar o yüzden bu gece anca iatkosu indirebildim şimdilik onun üzerinden deniycem kurulumu, iatkos kurduktan sonra dediğin işletim sistemine yükseltebiliyor muyum?

İnternet hızım düşük bu aralar o yüzden bu gece anca iatkosu indirebildim şimdilik onun üzerinden deniycem kurulumu, iatkos kurduktan sonra dediğin işletim sistemine yükseltebiliyor muyum?

Yükseltemezsin. Tertemiz baştan kurulum yapman gerekir. iAtkos'u kurabilirsen, Mavericks için format atmadan önce iAtkos'u kullanarak usb belleklerini hazırlamanı öneririm. 8GB iki tane usb belleğin varsa, iki ayrı usb bellek yaratmayı deneyebilirsin bence.

Kılavuzları önce baştan sona tamamen oku, sonra adımları uygula.

İşe geldim, sonuçlara gece bakmaya çalışırım. Bol şans.

Laptop marka ve modelini de belirtki yardımcı olsun arkadaşlar.

Arkadaşlar yeni samsung laptoplarda win8 varken boot etme sorunu var her yolu denedim sayılır. En sonunda win8i silmeye karar verdim fakat silmek için her format cdsinde olan şu hd yönetim ekranına ulaşabilmek için çabalarken(win xp boot etmeyi falan denedim) bilgisayarı sürekli açıp kapattım. en sonunda ekran açılmamaya başladı. bu sefer bu sorunu araştırma peşine düştüm ve şuan pek emin olmadığım bir yöntem deniyorum. bilgisayarın hardiskini ve pilini çıkardım hava deliklerini bantladım ve bilgisayarı ısınması için sardım, ısınıp kapandığında soğumasını bekleyeceğim ve hardisk ile pili geri taktığımda ekranın geliceğini umut ediyorum(internette bir bilgisayar servisi videosunda izledim). Bunu deneyen varsa lütfen cevap versin, bilgisayara zarar vermekten korkuyorum.

bilgisayarın pilini ve elektirik kablosunu çıkarıp 15-20 sn power tuşuna basmayı denedim olmadı.

Arkadaşlar yeni samsung laptoplarda win8 varken boot etme sorunu var her yolu denedim sayılır. En sonunda win8i silmeye karar verdim fakat silmek için her format cdsinde olan şu hd yönetim ekranına ulaşabilmek için çabalarken(win xp boot etmeyi falan denedim) bilgisayarı sürekli açıp kapattım. en sonunda ekran açılmamaya başladı. bu sefer bu sorunu araştırma peşine düştüm ve şuan pek emin olmadığım bir yöntem deniyorum. bilgisayarın hardiskini ve pilini çıkardım hava deliklerini bantladım ve bilgisayarı ısınması için sardım, ısınıp kapandığında soğumasını bekleyeceğim ve hardisk ile pili geri taktığımda ekranın geliceğini umut ediyorum(internette bir bilgisayar servisi videosunda izledim). Bunu deneyen varsa lütfen cevap versin, bilgisayara zarar vermekten korkuyorum.

bilgisayarın pilini ve elektirik kablosunu çıkarıp 15-20 sn power tuşuna basmayı denedim olmadı.

Konunun uzmanı pek sayılmam ama bence windows 8'e boşuna zarar vermişsin. Yeni laptoplarda bios ayarlarında secure boot diye yeni bir özellik koymuşlar. Onu devre dışı bırakırsan boot edebilmen lazım.İlginç olarak windows 8 kurulu bilgisayarlda Bios ayarlarına ise bilgisayar açılırken giremiyorsun ve yeniden başlatırken girebiliyorsun. Gerçi bunu biliyorsundur heralde.Şimdiki soruna gelirsek bu uyguladığın yöntemi hiç duymamıştım. Bana biraz agresif yaklaşmışsın gibi geldi. İnşallah bilgisayarına zarar vermemişsindir.Çok garip bir yöntem olduğu için uygulayan kişi bulmak zor olur ama yine de uygulayana rastlarsam paylaşırım.

CD'den çalışabilen Pardus indirin, DVD'ye yazıp birde öyle deneyin.
Secure boot'u kapattığınızda eğer açılırsa boot menüsü, dvd'den boot edip, Pardus ile tüm harddiski formatlayın, gitsin bütün Windows8.
Aklıma bu yöntem geldi.

CD'den çalışabilen Pardus indirin, DVD'ye yazıp birde öyle deneyin.
Secure boot'u kapattığınızda eğer açılırsa boot menüsü, dvd'den boot edip, Pardus ile tüm harddiski formatlayın, gitsin bütün Windows8.
Aklıma bu yöntem geldi.

Dediklerini yapmayı düşündüm fakat bilgisayarın ekranı gidince hiçbirini yapamaz oldum. 10 dakika sonra bilgisayar açıcam gelişmelerden sizi haberden edeceğim.

Sonradan araştırdım bu ısıtma yöntemini, ekran kartını fırılama yöntemiymiş ve içime sinmedi.

- - - Güncellendi - - -

Konunun uzmanı pek sayılmam ama bence windows 8'e boşuna zarar vermişsin. Yeni laptoplarda bios ayarlarında secure boot diye yeni bir özellik koymuşlar. Onu devre dışı bırakırsan boot edebilmen lazım.İlginç olarak windows 8 kurulu bilgisayarlda Bios ayarlarına ise bilgisayar açılırken giremiyorsun ve yeniden başlatırken girebiliyorsun. Gerçi bunu biliyorsundur heralde.Şimdiki soruna gelirsek bu uyguladığın yöntemi hiç duymamıştım. Bana biraz agresif yaklaşmışsın gibi geldi. İnşallah bilgisayarına zarar vermemişsindir.Çok garip bir yöntem olduğu için uygulayan kişi bulmak zor olur ama yine de uygulayana rastlarsam paylaşırım.

Farkındayım biraz kötü davrandım. Boot ayarlarını biliyorum fakat ne denesem olmadı, işin garip tarafı bilgisayarın biosu çok eski. Daha dört ay önce aldığım bir bilgisayarın bios ekranı nasıl bu kadar eski olabilir?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı