İBB'nin zamları

Çoğu belediyede durum aynı. Otobüs paralarını belediyeler tamamen belirleyemez. Yaptıkları hamleler ile bir noktaya kadar kontrol altına alabilirler. Hükümet, belediyelerin belirlediği ücrete göre vergi alır ve şu an Türkiye'deki aşırı vergi sorununun hepimiz farkındayız sanırsam. Bu oran sürekli arttırılıyor. Hükümet şu an tek gelir kaynağı olarak mültecileri ve halkın verdiği vergiyi görüyor fakat bu tamamıyla hatalı bir yönetim şeklidir. İmamoğlu, otobüs fiyatlarını 0 TL yapmadığı sürece hükümet %50'nin üzerinde vergisini almaya devam edecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkede zamlanmayan şey yok. Yakında nefes almaya bile vergi gelecek. Fiyatlar almış başını gitmiş. Durmadan elektriğe, doğalgaza ona buna zam geliyor. IBB bu şartlar altında hayrına nasıl çalışsın? Toplu taşımalara zam yaptı diye manşet oluyor. AKP'nin pudra şekerleri için keyfi zamlarının lafı bile olmuyor. Hatta "zam" adı altında değil "fiyatlara güncelleme geldi" diye insan aklı ile oynamaya kalkıyorlar. Biraz mantıklı ve insaflı olun.

Hangi ürünlerin veya hizmetlerin fiyatları olduğu gibi duruyor da, IBB toplu taşıma ücretlerinin aynı olmasını bekliyorsunuz? Söz verdi ama diyerek kızıyorsunuz anlıyorum fakat adamlar IBB başına geçtiğinden beri hükümet tarafından karşılaşmadıkları zorluk yok. Yediremedikleri için her işlerine taş koyuyorlar. Bunları da göz önünde bulundurun.

Bu ekonomide normal karşılıyorum. Zam yapmayıp belediyeyi zarara uğratsa eminim daha kötü linçlenirdi.

Zaten ekonomi siyasal islamcılar tarafından talan edildiği için buna oy verdik.
Zaten bunları düzelteceğim dedi diye oy verdik. Halen daha ülkenin hali diyorsunuz. Zaten bunu bile bile oy vermedik mi? Bunu bile bile konuşulmadı mı?
Belediye zamlarına hak verdikçe anca yolan kişinin adı değişir. Halk kaz gibi yolunmaya devam. Devam bu kafayla. Grev yok. Alıştık iyice.

Zaten bunları düzelteceğim dedi diye oy verdik. Halen daha ülkenin hali diyorsunuz. Zaten bunu bile bile oy vermedik mi? Bunu bile bile konuşulmadı mı?
Dostum, adamın doları düşürmesini mi bekliyorsun? Bu nasıl bir kafa böyle?

"İBB Başkanı İmamoğlu da toplu ulaşıma yapılan sübvanseler, gelir ve gider kalemlerini içeren bir sunum yaparak talep edilen zammın ekonomik gidişatın sonucu olduğunu söyledi.

İBB'nin toplu taşımaya 2,3 milyar TL sübvansiyonu olduğunu belirten İmamoğlu, bu rakamın bütçenin yüzde 8'ine denk geldiğini aktardı. İmamoğlu, ayrıca zamları her yıl temmuz ayında yapmak istediklerini kaydetti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyup Aksu, en son aralık ayında zam aldıklarını belirterek, tüm taşıma araçlarına aynı oranda ve aynı dönemde zam yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Temsilcisi Serdar Yücel ise toplu ulaşımın sübvanse edilmesinin önemine değinerek, yüksek zam yapılmasının vatandaşları bireysel araçlara yönelteceğini ve trafiği artıracağını belirtti. Yücel, zam tekliflerinin yüzde 15 olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından İBB Başkanı İmamoğlu yüzde 24,12'lik ve yüzde 15'lik teklifleri ayrı ayrı oylamaya sundu.

TUHİM'in yüzde 24,12'lik teklifi oy çokluğu ile reddedilirken, yüzde 15'lik teklif oy birliği ile kabul edildi."

Belediye zamlarına hak verdikçe anca yolan kişinin adı değişir. Halk kaz gibi yolunmaya devam. Devam bu kafayla. Grev yok. Alıştık iyice.

Bu sadece bir kısmı. Birçok habere erişim engeli geldiği için Türkiye'deki kaynakların hiçbirinden ulaşamazsınız.

Anlamadığın nokta, tek bir belediye yönetmek ile ülke yönetilmiyor. Ülkenin yönetimi siyasal İslamcıların elinde. Öyle kafasına estiği gibi yönetim şekli sergilemeyez. Yukarıdan olaya hemen el koyarlar. Olur da gelecek seçimlerde iktidara geçen CHP olursa o zaman bunların hesabını sorarsınız. Şu an bu şekilde tepki koymanın anlamı yok.

Anlamadığın nokta, tek bir belediye yönetmek ile ülke yönetilmiyor. Ülkenin yönetimi siyasal İslamcıların elinde. Öyle kafasına estiği gibi yönetim şekli sergilemeyez. Yukarıdan olaya hemen el koyarlar. Olur da gelecek seçimlerde iktidara geçen CHP olursa o zaman bunların hesabını sorarsınız. Şu an bu şekilde tepki koymanın anlamı yok.

Şov yapmasını biliyor. Boş versene. O da zaten onların kafadan gelme. Geçmişine bakınca şaşırmadım bu duruma.

Yeni konular

Geri
Yukarı