İçine Kapanan Kız Kardeşe Ne Yapılabilir?

Neo.1

Femtopat
Merhaba. Ne yapacağımı bilmiyorum bu yüzden sizlere sormak istedim. 13 yaşında bir kız kardeşim var. Bu aralar çok asi ve içine kapandı. Neredeyse kimseyle konuşmuyor konuştuğu zamanda öfkeyle konuşuyor. Annemle babam pek anlayışlı değiller bundan dolayı hep onlarla tartışıyor ve küçücük şeyde hemen ağlıyor. Odasından hiç çıkmıyor ve biraz notları düştü. Neden olabilir ve ne yapmalıyım?

Merhaba. Ne yapacağımı bilmiyorum bu yüzden sizlere sormak istedim. 13 yaşında bir kız kardeşim var. Bu aralar çok asi ve içine kapandı. Neredeyse kimseyle konuşmuyor konuştuğu zamanda öfkeyle konuşuyor. Annemle babam pek anlayışlı değiller bundan dolayı hep onlarla tartışıyor ve küçücük şeyde hemen ağlıyor. Odasından hiç çıkmıyor ve biraz notları düştü. Neden olabilir ve ne yapmalıyım?

Nedeni ergenlik, yapacak pek bir şey yok, alttan almaya çalışacaksınız.

13 yaş diyorsun. Ergenlik yaşı. Her insan bu dönemden geçer.

Hocam 15 yaşında erkek kardeşim var öyle değil. Bir tane erkek kuzenim de var öyle değil. Kızlar ergenlikte mi böyle oluyor?

15-16 zaten ergenlikten artık çıkılmaya doğru gidilen yaşlar 12-14 yaş arası herkesin bu ve buna benzer olduğu dönemler.
Hocam 15-16 da ergenlik yaşı diye biliyorum ama.

Hocam 15 yaşında erkek kardeşim de var onun gibi değil hiç.
Hocam kızların ergenlik başlangıcı 8-13 yaş evrelerinde iken erkeklerin 9-14 arasındadır. Bu şu anki durum ile pek bir şeyi açığa kavuşturmuyor olabilir, ancak herkesin ergenliğe karşı bir adaptasyon süreci olabilir. Bu etmenlere ek olarak arkadaş çevresi, kendi kişiliği ve ailesinden görmüş olduğu şartlar da etkili olabilir.

Bunun gibi durumlarda yapacak hiçbir şey yok maalesef. Üstteki arkadaşın da dediği gibi alttan almaya çalışmalısınız kendisini adapte edene kadar.

Hocam kızların ergenlik başlangıcı 8-13 yaş evrelerinde iken erkeklerin 9-14 arasındadır. Bu şu anki durum ile pek bir şeyi açığa kavuşturmuyor olabilir, ancak herkesin ergenliğe karşı bir adaptasyon süreci olabilir. Bu etmenlere ek olarak arkadaş çevresi, kendi kişiliği ve ailesinden görmüş olduğu şartlar da etkili olabilir.

Bunun gibi durumlarda yapacak hiçbir şey yok maalesef. Üstteki arkadaşın da dediği gibi alttan almaya çalışmalısınız kendisini adapte edene kadar.
Hocam bazı yerlerden okuduğuma göre kızların ergenlik döneminin zor geçtiği yazıyor. Öyle midir?

Hocam 15 yaşında erkek kardeşim var öyle değil. Bir tane erkek kuzenim de var öyle değil. Kızlar ergenlikte mi böyle oluyor?

Hocam 15-16 da ergenlik yaşı diye biliyorum ama.
Kızların ve erkeklerin ergenliği aynı geçmeyeceği gibi erkek kardeşin ile kız kardeşinin hayatları, bakış açıları bambaşka olabilir. Erkek kardeşin 10 yaşında da olsa başına bir şey gelince rahatça görmezden gelebilir fakat bu durum kız kardeşinde tam tersi de olabilir. Kardeşin henüz bir birey değil, bunu göz önünde bulundur. Kendisinin şahsi kararlarına veya kişiliğine herhangi bir eleştiri yapmaktan kaçınmanı öneririm. Kendisi ile bir ortak nokta bulabilirsin, satranç gibi. Bu şekilde aranızdaki iletişim gelişir ve bir derdi varsa sana, bir arkadaşıymışsın gibi anlatır. Bunu buraya soruyor olmandan da anlaşılacağı üzere kardeşini düşünüyorsun, bu iyi bir şey. Benim fikirlerim bunlardır, iyi forumlar.

Kızların ve erkeklerin ergenliği aynı geçmeyeceği gibi erkek kardeşin ile kız kardeşinin hayatları, bakış açıları bambaşka olabilir. Erkek kardeşin 10 yaşında da olsa başına bir şey gelince rahatça görmezden gelebilir fakat bu durum kız kardeşinde tam tersi de olabilir. Kardeşin henüz bir birey değil, bunu göz önünde bulundur. Kendisinin şahsi kararlarına veya kişiliğine herhangi bir eleştiri yapmaktan kaçınmanı öneririm. Kendisi ile bir ortak nokta bulabilirsin, satranç gibi. Bu şekilde aranızdaki iletişim gelişir ve bir derdi varsa sana bir arkadaşıymışsın gibi anlatır. Bunu buraya soruyor olmandan da anlaşılacağı üzere kardeşini düşünüyorsun, bu iyi bir şey. Benim fikirlerim bunlardır, iyi sosyaller.

Teşekkür ederim hocam. Gitar çalmayı seviyor. Bazen hal hatır soruyorum ona ama oflayıp pufluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı