İçine Kapanan Kız Kardeşe Ne Yapılabilir?

Kızların ergenliği ağır olur. Tipini beğenmeme, sivilce, erkek arkadaş sorunu, ailenin onu anlamaması, özel durumları vb... gibi bir çok şey sayabiliriz. Ben erkek olmama rağmen benim de ergenliğim ağır geçti, kişisel bir olay bu. Yapmanız gereken kızı alttan almak, ama alttan alacam derken de boşlamak olmaz, kendisiyle ilgilenen ilgili bir aile ortamı yaratmanız lazım. Kızların ergenlik döneminde ailesi hep baskıcı olup olumsuz süreç geçirirse ileride dışarıya kayabiliyor ve mutluluğu dışarda arıyor. Bunun yaşanmasını istemez kimse. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim hocam. Gitar çalmayı seviyor. Bazen hal hatır soruyorum ona ama oflayıp pufluyor.
Bence problem burada hocam. Aranızda bariz bir iletişimsizlik var. Kendisini sizden soyutladığı an kayışlar kopabilir. Ebeveynleri biraz da olsa baskıcı ise kendisine, istemeyeceği şeyler yaşatabilirler. Erkek kardeşiniz ile anlaşabiliyorsa normal bir ağabey gibi davranın ama onunla da anlaşamıyorsa bir şekilde arkadaş gibi olun derim. Tabi bunu yapmacık bir şekilde yaparsanız ters teper. Gerçekten de biri ile arkadaş olmak istiyormuşsunuz gibi yaklaşırsanız çok daha iyi olur.

Kızların ergenliği ağır olur. Tipini beğenmeme, sivilce, erkek arkadaş sorunu, ailenin onu anlamaması, özel durumları vb... Gibi birçok şey sayabiliriz. Ben erkek olmama rağmen benim de ergenliğim ağır geçti, kişisel bir olay bu. Yapmanız gereken kızı alttan almak, ama alttan alacağım derken de boşlamak olmaz, kendisiyle ilgilenen ilgili bir aile ortamı yaratmanız lazım. Kızların ergenlik döneminde ailesi hep baskıcı olup olumsuz süreç geçirirse ileride dışarıya kayabiliyor ve mutluluğu dışarıda arıyor. Bunun yaşanmasını istemez kimse. Kolay gelsin.

Hocam sanırım öyle. O yaşlarda ki kız arkadaşlarım da genelde ağır geçirirlerdi. Hocam yüzü biraz sivilceli aslında ve bunu kafasına takıyor ne kadar belli etmese de anlıyorum. Geçen bu konu hakkında konuşmak istedim ama yalnız kalmak istediğini söyledi. Aile de en çok benimle yakın ama bu aralar benden de uzaklaştı.

Bence problem burada hocam. Aranızda bariz bir iletişimsizlik var. Kendisini sizden soyutladığı an kayışlar kopabilir. Ebeveynleri biraz da olsa baskıcı ise kendisine, istemeyeceği şeyler yaşatabilirler. Erkek kardeşiniz ile anlaşabiliyorsa normal bir ağabey gibi davranın ama onunla da anlaşamıyorsa bir şekilde arkadaş gibi olun derim. Tabii bunu yapmacık bir şekilde yaparsanız ters teper. Gerçekten de biri ile arkadaş olmak istiyormuşsunuz gibi yaklaşırsanız çok daha iyi olur.

Hocam yapmaya çalışıyorum da sürekli yalnız kalmak istediğini söylüyor.

Hocam sanırım öyle. O yaşlarda ki kız arkadaşlarım da genelde ağır geçirirlerdi. Hocam yüzü biraz sivilceli aslında ve bunu kafasına takıyor ne kadar belli etmese de anlıyorum. Geçen bu konu hakkında konuşmak istedim ama yalnız kalmak istediğini söyledi. Aile de en çok benimle yakın ama bu aralar benden de uzaklaştı.

Hocam yapmaya çalışıyorum da sürekli yalnız kalmak istediğini söylüyor.
Yalnız kalmak istediği zaman en sağlıklı olan onu yalnız bırakmaktır. Fakat tabi, yıllardır beraber yaşamanın verdiği bir artı olarak kendisinin ne zaman gerçekten yalnız kalmak istediğini, ne zaman muammada kaldığını anlayabilirsiniz. Abi-kardeş ilişkisinden çok arkadaş ilişkisi yaşayabilirseniz bu hem kardeşinizi hem de sizi mesut edecektir. En sağlıklı yol psikologdur tabi fakat ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak olabildiğince alternatifler sunmaya çalışıyorum. Her ne kadar iyi bir psikoloğa danışsanız da kardeşiniz için doğru çözüm olacağının garantisi yok. Elinizden geldiğince samimi bir arkadaş ilişkisi yakalayın hocam. Dertlerini açabileceği birini bulduktan sonra problemlerinin azalacağını tahmin ediyorum.

Yalnız kalmak istediği zaman en sağlıklı olan onu yalnız bırakmaktır. Fakat tabii, yıllardır beraber yaşamanın verdiği bir artı olarak kendisinin ne zaman gerçekten yalnız kalmak istediğini, ne zaman muammada kaldığını anlayabilirsiniz. Abi-kardeş ilişkisinden çok arkadaş ilişkisi yaşayabilirseniz bu hem kardeşinizi hem de sizi mesut edecektir. En sağlıklı yol psikologdur tabii fakat ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak olabildiğince alternatifler sunmaya çalışıyorum. Her ne kadar iyi bir psikoloğa danışsanız da kardeşiniz için doğru çözüm olacağının garantisi yok. Elinizden geldiğince samimi bir arkadaş ilişkisi yakalayın hocam. Dertlerini açabileceği birini bulduktan sonra problemlerinin azalacağını tahmin ediyorum.

Hocam ailemin psikoloğa izin vereceğini zannetmiyorum. Öyle yapmaya çalışacağım teşekkür ederim.

Hocam ailemin psikoloğa izin vereceğini zannetmiyorum. Öyle yapmaya çalışacağım teşekkür ederim.
Rica ederim. Normalde burada birileriyle sohbet halinde olmam fakat konu gerçekten ilgimi çekti. Genelde insanlar 'çocuk işte' der geçiştirir. Fakat bu durumun böyle olmadığını gören birine bir şeyler aktarabildiysem ne mutlu bana.

Hocam bazı yerlerden okuduğuma göre kızların ergenlik döneminin zor geçtiği yazıyor. Öyle midir?
Aynen öyle. Sonuç olarak bir erkek ile bir kızın ergenliği aynı düzeyde olamaz herhalde, değil mi? Müsait olduğunuz vakitlerde daha çok vakit geçirmeye çalışırsanız size daha ılımlı yaklaşacağını düşünüyorum. Tabii şu ana kadar bu şekilde davrandıysanız biraz uzak kalmayı tercih edebilirsiniz. Ergenlikte yalnızlık süreci de önemlidir. Eğer ki sizinle tekrardan vakit geçirmek isterse bunu eylemleri ile size belirteceğini düşünüyorum.

Aynen öyle. Sonuç olarak bir erkek ile bir kızın ergenliği aynı düzeyde olamaz herhalde, değil mi? Müsait olduğunuz vakitlerde daha çok vakit geçirmeye çalışırsanız size daha ılımlı yaklaşacağını düşünüyorum. Tabii şu ana kadar bu şekilde davrandıysanız biraz uzak kalmayı tercih edebilirsiniz. Ergenlikte yalnızlık süreci de önemlidir. Eğer ki sizinle tekrardan vakit geçirmek isterse bunu eylemleri ile size belirteceğini düşünüyorum.

Az önce onunla konuşuyordum. Bir sorununun olmadığını sadece bu aralar kendini dalgın hissettiğini söyledi. Doğal karşıladım biraz konuştuk öyle :)

Az önce onunla konuşuyordum. Bir sorununun olmadığını sadece bu aralar kendini dalgın hissettiğini söyledi. Doğal karşıladım biraz konuştuk öyle :)
Çok iyi yapmışsınız hocam. Sorunları olduğu vakit danışabileceği birisi olduğunuzu gösterirseniz eğer, ergenliğini geçirme konusunda oldukça yardımcı olursunuz.

Geri
Yukarı