İçkili insanların oturduğumuz masadan kaldırması

İlk size vurmadıkları sürece eğer vurursanız siz suçlusunuz kesinlikle, ama kamera yoksa kanıt olmaz böylelerini döveceksin zaten polise giden tipler değil bunlar.

Evet insanların keyfini bozmaya hakkınız yok, isterse içer isterse içmez, neden Avrupa'da insanlar içtikten sonra sapıtmıyor da sadece bu sapıtma olayları Türkiye'de oluyor bir düşündünüz mü?

Hayır niye durup dururken içenlerin düşmanı oldum ben şimdi? Alkol zararlı mı değil mi arkadaşım? Zararlı. Bu bir kenara. İçen kişi -isterse taş gibi ciğeri olsun- sarhoş olabilir mi? Olabilir. Sarhoş olan insan doğru düşünemez ne yapacağı belli olmaz gecenin bir vakti taşkınlıkta çıkarabilir aynı masada oturan arkadaşını da şişleyebilir veya sadece kendine de zarar verebilir. Her zaman böyle şeyler olur demiyorum ama yaşanmış sayısız örnekleri var. Aksini iddia eden varsa lütfen söylesin.

Ben burada "içerim ama sarhoş olamam ki ehe" diyen tiplere laf etmiyorum. Ben burada bu illeti yasaklamayan devleti eleştiriyorum. Şunu da iyice belirteyim tek zararı sarhoş edici olması değil sağlığa da zarar veriyor. Devlet dediğin millete sadece zararı olan bu gibi şeyleri sınırdan içeri sokmamalı.
Objektif düşünürseniz hak vereceksiniz ama içemeyecek olma ihtimalini düşünmek dahi istemiyorsunuz.

Ayrıca avrupalılar da sarhoş olur. Ama diyelim ki sadece Türkiye'de oluyor. Bundan ne çıkarım yapabiliriz? Benim anlatmak istediğim şey ile ne alakası var?

Arkadaşım olay sarhoş olmak değil herkes sarhoş oluyor, fakat yasaklayamaz arkadaşım Arabistanda yaşamıyoruz. Hükümetin ne haddine milletin alkolüne karışmak, Avrupa'da ben hiç sarhoş olup arkadaşını şişleyen görmedim kaç yıldır Amerika'dayım, öyle ufak tefek taşkınlıklar oluyor ama büyük bir olay görmedim.

Sağlığa zararlı olmayan bir şey gösterin de inanayım, o zaman modemleri sökün atın evden gece uyurken odanızda falan cep telefonunu kullanmayın hatta yanınızda bile taşımayın.

Arkadaşım olay sarhoş olmak değil herkes sarhoş oluyor, fakat yasaklayamaz arkadaşım arabistan da yaşamıyoruz. Hükümetin ne haddine milletin alkolüne karışmak, Avrupa'da ben hiç sarhoş olup arkadaşını şişleyen görmedim kaç yıldır Amerika'dayım, öyle ufak tefek taşkınlıklar oluyor ama büyük bir olay görmedim.

Sağlığa zararlı olmayan bir şey gösterin de inanayım, o zaman modemleri sökün atın evden gece uyurken odanızda falan cep telefonunu kullanmayın hatta yanınızda bile taşımayın.

Görmemiş olman olmadığı anlamına gelmiyor. O kadar zararlı olmasından bahsettim aksini söyleyen olmadı. Çünkü bunu zaten sizde biliyorsunuz.
Kıyasladığın şeye bak. İnternet ve telefon amaca uygun kullanılabilir. Ama içki ve sigara kullanımında ki amaç keyiften başka ne olabilir? Özgürlükten bahseden olmuş peki konuyu açan kişinin ve onun durumuna düşmüş ve bundan sonra düşecek diğer insanların özgürlüğü ne olacak?
Bir de şu yurt dışı örneklerini bırakın artık hiç ikna edici değil. Eğer öyle olsaydı aynı şekilde internetten alkol veya sigaranın yasak olduğu ülkeler diye aratıp önünüze sermem zor olmazdı.

İsveç 2025'ten itibaren sigarayı yasaklayacak, Avrupa'da ise alkol ve sigaranın kullanımının azaltılması için belirli günler ve saatler satış yapılması yasak fakat Orta doğu ülkeleri hariç bu ürünlerin kullanımları şu an için yasaklanamaz, bakalım yasaklasınlar neler oluyor. Kıyasladığım şey bu dünyada yararlı bir şey olmaması, bilmiyorum anlama konusunda bir sıkıntınız mı var yoksa ben mi anlatamıyorum?

İnternet,telefonlar vesaire ne kadar amaca uygun kullanırsak kullanalım, çok zararlı olduğunu biliyorsunuz, sofranızda yediğiniz ekmeğin, hamur ürünlerinin ve tuzun/şekerin ne kadar zararlı olduğunu biliyorsunuz, kilo dediğimiz şeyin ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz fakat bu dünyada zararlı olup yasaklanması gereken tek şey sigara ve alkol öyle mi? Ayrıca taktığınız kulak içi kulaklıklar buna dahil.

Benim zararım kendime arkadaşım evet alkol ve sigaranın zararlı olduğunu biliyorum fakat içiyorum benim sağlığım seni alakadar etmez, etmemeli zaten.

Ayrıca yediğiniz/yediğimiz fast food ürünlerin hepsi de zararlı, marketlerde aldığımız abur cuburlar zararlı, bazı satılan erzak ürünlerinin içinde zararlı maddeler var, kurulan santrallerin hepsi zararlı, parfümler zararlı, kesilen ağaçlar doğayı katletmek demek ve ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorsunuz.

Zararlı olan her şeyi yasaklayıp kapitalist düzeni yok edelim nasıl fikir? Ha bu arada uyuşturucu da zararlı fakat çoğu Avrupa ülkesinde kullanımı legal, ayrıca içtiğiniz ilaçlar bir hastalığı tedavi ederken vücudunuzun başka bir yerini bozuyor.

Avrupa örneğine gelirsek bizzat yaşadığım için biliyorum, bir ara sadece arkadaşım Uber yaparken kameralı konuşuyorduk orada sarhoş insanlar laf dalaşına girdiler fakat yumruk yumruğa kavga veya öldürme gibi bir şey olmadı, neden olmadı biliyor musun? Çünkü o ülkelerin hukuk sistemi çok düzgün çalışıyor ve insanlar nesiller boyu çok güzel eğitim alan insanlar, çoğu alkol vakalarında kavga veya cinayet Türkiye gibi ülkelerde çok oluyor.

Finlandiya, İsveç ve Norveç'te, marketlerde yüzde 3,5 oranından fazla alkol içeren içkilerin satılması yasak fakat insanlar bu durumdan çok şikayetçi kaçak içenler de var evlerinde kendi yapan da var, onun dışında sanırım hükümet bu yasak konusunda geri adım atacakmış öyle bir duyum aldım.

Ha gerçi siz zaten Türkiye'de çoğu şey yasak, demokrasi az bu özgürlüğümüzü de elimizden alsalar ses çıkarmayız diyorsanız orasını bilemem fakat iki denyo sıkıntı çıkardı diye benim alkol ve sigaramı yasaklayamazsın. Polis ve bekçiler görevini daha iyi yapsın o zaman halka açık yerlerde alkol metre üfletsinler alkollü olanları parka almasınlar. Ayrıca ülkenin güvenlik güçleri var öyle bir durumda ararsın polisi, polis alır arkadaşları götürür sen de oturmaya devam edersin.

Bana bunca şeyi yazdırdın, bu saçma düşüncene devam edersen de bir daha yazmayacağım, bu okuduklarımı küçük çocuk okusa o da anlar.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Bugün arkadaşlarımla bir olay başıma geldi. 4 arkadaş oturduk çekirdek yiyip muhabbet ediyoruz. 2 sarhoş bize bakarak dolaşmaya başladılar. Selam falan verdiler bizde aldık selamlarını. Aradan 10 dakika geçti. Yanımıza geldiler konuştular falan sonra gittiler. Kendi çapında içip kimseye çatmadıkları sürece içkiye karşı falan değilim ama bir de böyle tipler var. Serseri tipler belli. 15 dk sonra yine geldiler burası bizim mahallemiz falan demeye başladılar. Bizde aynı memleketin çocuğuyuz dedik. Burada biz oturacağız arkadaşlar falan gelecek dedi birisi. Gelsinler o kadar bank var birisine de siz oturursunuz dedim. Yanındaki gidin siz olay çıkamasın demeye başladı. Biz de kalktık sakat bir mahalle saat 11 civarları adamlarda sakat herifler belli tipten. Kalktık giderken arkamızdan konuşuyordu hala. El kol falan yapıyordu.

Adamlar bildiğiniz özgürlüğümüzü kısıtladılar. Ben de atışla ilgileniyorum. Belimde taşıma ruhsatlı Colt 1911 silahım vardı. Adamlarla tartışmaya girsek ve bize bıçak veya silah çekselerdi. Ben bu adamları vursam kim suçlu olur? Yumruk atsak dengesini kaybedip kafasını vurup ölse kim suçlu olur? Avukat arkadaşlar varsa cevaplayabilirler mi lütfen?

Çok basit kardeşim 5 dk uzaklaşıp takibe başlıyorsun polisi arıyorsun durumu anlatıyorsun. Gelip götürüyorlar. Peşine düşersen şikayetçi bile olabilirsin. Bu durumlarda bunu yapmadığınız için cesaretleniyorlar zaten.

Sorduğun sorulara bakılırsa kendin çözmeye meyillisin ama neden yani? Senin evde bekleyenin yok mu başına bir şey gelse ne olacağını düşün. Bunun erkeklikle alakası yok. Bu ülkenin güvenlik güçleri var. Bırak atış talimi yapmayı emekli sat komandosu bile olsan yapman gereken budur.

İsveç 2025'ten itibaren sigarayı yasaklayacak, Avrupa'da ise alkol ve sigaranın kullanımının azaltılması için belirli günler ve saatler satış yapılması yasak fakat orta doğu ülkeleri hariç bu ürünlerin kullanımları şu an için yasaklanamaz, bakalım yasaklasınlar neler oluyor. Kıyasladığım şey bu dünyada yararlı bir şey olmaması, bilmiyorum anlama konusunda bir sıkıntınız mı var yoksa ben mi anlatamıyorum?

İnternet, telefonlar vesaire ne kadar amaca uygun kullanırsak kullanalım, çok zararlı olduğunu biliyorsunuz, sofranızda yediğiniz ekmeğin, hamur ürünlerinin ve tuzun/şekerin ne kadar zararlı olduğunu biliyorsunuz, kilo dediğimiz şeyin ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz fakat bu dünyada zararlı olup yasaklanması gereken tek şey sigara ve alkol öyle mi? Ayrıca taktığınız kulak içi kulaklıklar buna dahil.

Benim zararım kendime arkadaşım evet alkol ve sigaranın zararlı olduğunu biliyorum fakat içiyorum benim sağlığım seni alakadar etmez, etmemeli zaten.

Ayrıca yediğiniz/yediğimiz Fast food ürünlerin hepsi de zararlı, marketlerde aldığımız abur cuburlar zararlı, bazı satılan erzak ürünlerinin içinde zararlı maddeler var, kurulan santrallerin hepsi zararlı, parfümler zararlı, kesilen ağaçlar doğayı katletmek demek ve ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorsunuz.

Zararlı olan her şeyi yasaklayıp kapitalist düzeni yok edelim nasıl fikir? Ha bu arada uyuşturucu da zararlı fakat çoğu Avrupa ülkesinde kullanımı legal, ayrıca içtiğiniz ilaçlar bir hastalığı tedavi ederken vücudunuzun başka bir yerini bozuyor.

Avrupa örneğine gelirsek bizzat yaşadığım için biliyorum, bir ara sadece arkadaşım Uber yaparken kameralı konuşuyorduk orada sarhoş insanlar laf dalaşına girdiler fakat yumruk yumruğa kavga veya öldürme gibi bir şey olmadı, neden olmadı biliyor musun? Çünkü o ülkelerin hukuk sistemi çok düzgün çalışıyor ve insanlar nesiller boyu çok güzel eğitim alan insanlar, çoğu alkol vakalarında kavga veya cinayet Türkiye gibi ülkelerde çok oluyor.

Finlandiya, İsveç ve Norveç'te, marketlerde yüzde 3, 5 oranından fazla alkol içeren içkilerin satılması yasak fakat insanlar bu durumdan çok şikayetçi kaçak içenler de var evlerinde kendi yapan da var, onun dışında sanırım hükümet bu yasak konusunda geri adım atacakmış öyle bir duyum aldım.

Ha gerçi siz zaten Türkiye'de çoğu şey yasak, demokrasi az bu özgürlüğümüzü de elimizden alsalar ses çıkarmayız diyorsanız orasını bilemem fakat iki denyo sıkıntı çıkardı diye benim alkol ve sigaramı yasaklayamazsın. Polis ve bekçiler görevini daha iyi yapsın o zaman halka açık yerlerde alkol metre üfletsinler alkollü olanları parka almasınlar. Ayrıca ülkenin güvenlik güçleri var öyle bir durumda ararsın polisi, polis alır arkadaşları götürür sen de oturmaya devam edersin.

Bana bunca şeyi yazdırdın, bu saçma düşüncene devam edersen de bir daha yazmayacağım, bu okuduklarımı küçük çocuk okusa o da anlar.

Daha okuduğun şeyi anlamamışsın cevap yazma peşindesin. Benim derdim burada madde bağımlıları değil. Kullandıkları şeyde değildi bunu anlasan keşke. Ben eleştirimi devleti hedef alarak yaptım. Konuyu buraya çekip uzamasına sebep sensin. Nasıl bir bağımlıysan artık alkol ve yasak kelimelerini bir arada okur okumaz beni düşman bellemişsin.

Madde kullanımını aklamak için bu kadar takla atanı görmedim. Verdiğin örnekler çok gülünç. "Zararlı ürün" diye yiyecekten içeceğe teknolojiden endüstriye kadar örnekler vermişsin. En çok da ilaç örneğine koptum. Ama daha yaratıcı olmanı beklerdim. Mesela ameliyat da zararlı. Sırf kalp nakli için hastanın göğüsü kesilmesin değil mi?
Tüm bunların birer yararları ve tüketim amaçları var. Sen karanlık ortam aydınlansın diye yakılan fenerin kullanacağı elektriği zarardan saymışsın. Mantığını alkışlıyorum. Bu uzun mantıksız yazıyı yazma sebebin birilerine bir şeyler anlatmak için değil bağımlısı olduğun şeyi körü körüne savunma mecburiyeti hissetmenden dolayı. Alkol ve sigaranın zevkten başka bir yararı -tabii onu yarardan sayarsak- olmayan bağımlılık yapıcı ve gördüğüm kadarıyla kendisini, bağımlıları tarafından gözü kapalı savundurtan maddelerdir.

Varsa eğer bunun gibi sadece zararı olup da bu zamana kadar yasaklanmayan bir şey onun içinde aynı şeyleri söylerim. Az önceki cümleyi bir daha oku istersen. Anladıysan benim eleştirim sadece devleteydi. Ben sıradan bir vatandaşım kanun yapıcı veya devlet adamı falan değilim. Herkes gibi burada düşüncemi paylaştım. Bana bir şeyler anlatmak ya da düşünceni zorla kabul ettirmek zorunda değilsin. Yapacağın şey en fazla katılıyorum ya da katılmıyorum olmalıydı.

Neyse en azından artık yeşilay'ın aslında ne kadar önemli bir kuruluş olduğunu anlamış olduk.

Sen kimsin ki benim özgürlüğüme karşı çıkıyorsun? Çevreye ve insanlara zarar vermediğim sürece hakkım. Yasaklasın da ülke nasıl para kazanacak 😂.

Ayrıca bu bilmem ne gibi toplum alkol,sigara yüzünden kesinlikle eğitimsizlik,yobazlık,arap seviciliği yüzünden değil.

Laf olsun torba dolsun mantığı.

Kardeşim orası meskun mahal sen kafana göre silah ateşleyemezsin. Devletin polisi bile ateş etmeye niye çekiniyor sanıyorsun? Havaya dahi ateş ettiği halde açığa alınan memurlar var.

Ruhsatlı silahı olup da bu kadar kullanma isteğini anlamadım açıkçası. Türkiye Cumhuriyeti Devleti silaha karşı aşırı hassas. Sadece “vur emri” ile kolluk kuvvetlerine bu yetkiyi veriyor. Silah bir nevi beladır. Dikkat et başına iş alma.

Doğuda görev yapan asker bile teroriste mermi sıkmadan önce üç kere sözlü uyarı, havaya ateş ve karşı tarafın ateş etmesini bekliyor.(2007-8 yılları arasında sınırda görev yapan abimin anlattığı).
Kardeşim olayı çıkaran onlar. Yumruk yumruğa kavgadan çekinmiyorum. Adamla kavga ederken bıçağı çıkardı mesela, benimde belimde silahım var. Ne yapayım kollarımı açıp bıçağı saplamasını mı bekleyeyim?
Niyesi var mı zararlı. Sağlığa da zararlı, akla da zararlı, cebe de zararlı. Sadece içene değil örneklere bakarsan çevredeki insanlara da zararlı.

Sırf siz içemeyeceksiniz diye hayır diyorsunuz. Aman ha! Keyfiniz bozulmasın!
Kardeşim yobazlık yapma lütfen kimsenin ne yaptığı seni ya da bizi alakadar etmez. Ağzıyla içtikten sonra istediği yerde de içer. Ona hiçbir lafım yok ancak içip içip millete sataşıyosa büyük bir sıkıntı var.
Bir de ordu geliyor sanki :D Kavga bitmiş, gürültü bitmiş ve adamı kesmiş o zaman geliyor karabalık grup :D
O değilde adamlar zaten serseri vatana millete hayırları yok. Üstüne bide durduk yere içip bize sataşıyolar. Yaralayınca veya öldürüncede biz suçlu oluyoruz. Gerçekten garip.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı