İçkili insanların oturduğumuz masadan kaldırması

polis bile silahını kullanamıyor sen kullansan başına gelmeyen iş kalmazdı burası amerika değil türkiye. sana silah kullanma hakkı bile verseler o silah patladıktan sonra emin ol sürüm sürüm süründürürlerdi. ha belki ceza almazdın ama yine de sürünürdün emin ol

Nefsi müdafaa saldırıya orantılı olarak ve saldırıyı engellemek amacıyla gerçekleştirilmelidir. Karşındakinde silah yoksa silah çekemezsin ama şöyle de bir kanun var.

"Maruz kaldığı haksız saldırının etkisi altında, “heyecan, korku ve paniğe” kapılarak meşru müdafaa sınırlarının aşılması halinde dahi faile ceza verilmez (TCK m.27)."

Kaynak: Meşru Müdafaa
Adam bana bıçak çektiyse bende ona bıçak çekip kim kimi koparıyorsa mı diyim. Benim bi suçum yok ki. Güzel güzel oturuyorduk.
Çok basit kardeşim 5 dk uzaklaşıp takibe başlıyorsun polisi arıyorsun durumu anlatıyorsun. Gelip götürüyorlar. Peşine düşersen şikayetçi bile olabilirsin. Bu durumlarda bunu yapmadığınız için cesaretleniyorlar zaten.

Sorduğun sorulara bakılırsa kendin çözmeye meyillisin ama neden yani? Senin evde bekleyenin yok mu başına bir şey gelse ne olacağını düşün. Bunun erkeklikle alakası yok. Bu ülkenin güvenlik güçleri var. Bırak atış talimi yapmayı emekli sat komandosu bile olsan yapman gereken budur.
Kardeşim yaşadığımız yer küçük biryer 50 bin nüfuslu. Adamlar illaki beni bir gün bulurlar. Bende her zaman yanımda 5 kişiyle gezecek değilim ama onlar öyle tipler. Köşeye sıkıştırdıklarında da polisi arayıp gelmelerini mi bekleyeyim. Şayet silahımı asla belimden çıkarmam. Daha öncesinde de birkaç kere benzer olaylar oldu.
O değil de colt M1911'i nereden buldunuz ve nasıl temin ettiniz onu merak ettim.
Polis arkadaşlarım var. Alacak olursa çok güzel ve güvenilir bir silah. Ama biraz tuzlu. Neden arkadaşlarına sormuyorsun da bize soruyorsun derseniz. Onlara da çok hakim değiller konuya. O yüzden avukat arkadaşlar varsa cevaplayabilirlermi diye sordum.
polis bile silahını kullanamıyor sen kullansan başına gelmeyen iş kalmazdı burası amerika değil türkiye. sana silah kullanma hakkı bile verseler o silah patladıktan sonra emin ol sürüm sürüm süründürürlerdi. ha belki ceza almazdın ama yine de sürünürdün emin ol
E bıçaklanıp ölelim o zaman.

Son düzenleme:
Kardeşim olayı çıkaran onlar. Yumruk yumruğa kavgadan çekinmiyorum. Adamla kavga ederken bıçağı çıkardı mesela, benim de belimde silahım var. Ne yapayım kollarımı açıp bıçağı saplamasını mı bekleyeyim?

Kardeşim yobazlık yapma lütfen kimsenin ne yaptığı seni ya da bizi alakadar etmez. Ağzıyla içtikten sonra istediği yerde de içer. Ona hiçbir lafım yok ancak içip içip millete sataşıyorsa büyük bir sıkıntı var.

O değil de adamlar zaten serseri Vatan'a millete hayırları yok. Üstüne bir de durduk yere içip bize sataşıyorlar. Yaralayınca veya öldürüncede biz suçlu oluyoruz. Gerçekten garip.

Yobazlığı açıkla.

Hocam, söylediğiniz şeyin bir cevabı yok. Çünkü bir kişiyi öldürdüğünüz zaman verilecek cezayla ilgili inanılmaz çok kriter var. Özetin özetini geçersek:
1. Canavarca hisle ve planlayarak öldürürseniz ağırlaştırılmış müebbet.
2. Planlayarak öldürürseniz müebbet.
3. Olayın gelişimi sonucunda bir insanı isteyerek öldürürseniz 12-18 yıl.
4. Olayın gelişimi sırasında bir insanı öldürmek istemeseniz bile eyleminiz sonucu kişi ölürse +2 yıl.
5. Kendinizin veya 3. bir şahsın hayatına karşı açık bir tehdit var ise ve saldırganı öldürmek dışında durdurma ihtimaliniz yok ise ceza almazsınız.

Burada önemli olan kriter saldırganın size karşı bir silah kullanıp kullanmadığı. Eğer ki karşı taraf size karşı silah kullanmıyorsa ve sizin ittirmeniz sonuncunda ölürse söylediğim 4. duruma göre ceza alırsınız. Ama karşı taraf size karşı silah kullanmıyorken siz silah kullanırsanız söylediğim 3. duruma göre ceza almanıza sebep olur.

Eğer ki karşı taraf size karşı silah kullanıyorsa orantılı ölçüde silah kullanmanız gerekir. Bu arada sopa ve bıçak gibi şeylerde kanunlarımıza göre silah olarak geçer. Örneğin; silah kullanma konusunda eğitimli bir kişinin üzerine 5-10 metre uzaktan saldırgan bıçakla koşuyorsa, burada hayati olmayan bir organa ateş ederek saldırganı etkisiz hale getirmeniz beklenir. Ama siz gidip hayati bir organa ateş ederseniz ceza alırsınız. Saldırgan hayatını kaybetse bile elinde bıçak olduğu için sizin alacağınız ceza ciddi oranda düşer. Ama hayati bir organa atış yapıldığı için bu meşru müdafaa da ki orantılılık durumunu bozar.

Son düzenleme:
Hocam, söylediğiniz şeyin bir cevabı yok. Çünkü bir kişiyi öldürdüğünüz zaman verilecek cezayla ilgili inanılmaz çok kriter var. Özetin özetini geçersek:
1. Canavarca hisle ve planlayarak öldürürseniz ağırlaştırılmış müebbet.
2. Planlayarak öldürürseniz müebbet.
3. Olayın gelişimi sonucunda bir insanı isteyerek öldürürseniz 12-18 yıl.
4. Olayın gelişimi sırasında bir insanı öldürmek istemeseniz bile eyleminiz sonucu kişi ölürse +2 yıl.
5. Kendinizin veya 3. bir şahsın hayatına karşı açık bir tehdit var ise ve saldırganı öldürmek dışında bir şekilde durdurma ihtimaliniz yok ise ceza almazsınız.

Burada önemli olan kriter saldırganın size karşı bir silah kullanıp kullanmadığı. Eğer ki karşı taraf size karşı silah kullanmıyorsa ve sizin ittirmeniz sonuncunda ölürse söylediğim 4. duruma göre ceza alırsınız. Ama karşı taraf size karşı silah kullanmıyorken siz silah kullanırsanız söylediğim 3. duruma göre ceza almanıza sebep olur.

Eğer ki karşı taraf size karşı silah kullanıyorsa orantılı ölçüde silah kullanmanız gerekir. Bu arada sopa ve bıçak gibi şeylerde kanunlarımıza göre silah olarak geçer. Örneğin; silah kullanma konusunda eğitimli bir kişinin üzerine 5-10 metre uzaktan saldırgan bıçakla koşuyorsa, burada hayati olmayan bir organa ateş ederek saldırganı etkisiz hale getirmeniz beklenir. Ama siz gidip hayati bir organa ateş ederseniz ceza alırsınız. Saldırgan hayatını kaybetse bile elinde bıçak olduğu için sizin alacağınız ceza ciddi oranda düşer. Ama hayati bir organa atış yapıldığı için bu meşru müdafaa da ki orantılılık durumunu bozar.
Arkadaş çok iyi anlatmış ama bunu kanıtlamak için görgü tanığı, güvenlik kamerası gibi görüntüler de olması lazım ki hakim sizin niyetinizi anlamalı.

Meşru müdafanin belli şartları vardir. Biri sana bıçak cekti diye onu vuramazsin. Öncelikle bunu bilmek önemli. İkincisi kisi sana saldırida bulunduğunda bu sözlü fiziksel fark etmez yapacağın karşı hareket o saldırıyı savuşturacak derecede olmali. Buna meşru müdafanin olcululugu diyoruz. Yani yorumlari okumadım ne yazıldı bilmiyorum ama orada sana bicak cekilirse bu onu vurabileceksin anlamina gelmez olayin şartları ve durumu burada bize fikir verecektir. Dolayısıyla sana biri bicak cektiginde madem elinde silah var onu korkutmayi deneyebilirsin ancak onu bıçak çekti diye vurursun muhtemelen hareketin sınırın aşılması kapsamında degerlendirilecektir.
Kısacası mesru mudafa sizin sorunuzdaki gibi basit bir şekilde cevaplanacak bir husus değil. Bu yüzden bu hakkiniz olduğunu düşünüp kötü olacak sonuçlara sebebiyet vermekten kaçının derim.

Meşru müdafanin belli şartları vardir. Biri sana bıçak cekti diye onu vuramazsin. Öncelikle bunu bilmek önemli. İkincisi kisi sana saldırida bulunduğunda bu sözlü fiziksel fark etmez yapacağın karşı hareket o saldırıyı savuşturacak derecede olmali. Buna meşru müdafanin olcululugu diyoruz. Yani yorumlari okumadım ne yazıldı bilmiyorum ama orada sana bicak cekilirse bu onu vurabileceksin anlamina gelmez olayin şartları ve durumu burada bize fikir verecektir. Dolayısıyla sana biri bicak cektiginde madem elinde silah var onu korkutmayi deneyebilirsin ancak onu bıçak çekti diye vurursun muhtemelen hareketin sınırın aşılması kapsamında degerlendirilecektir.
Kısacası mesru mudafa sizin sorunuzdaki gibi basit bir şekilde cevaplanacak bir husus değil. Bu yüzden bu hakkiniz olduğunu düşünüp kötü olacak sonuçlara sebebiyet vermekten kaçının derim.
Bak o bıçağı çekerse bende silahımı çıkarırım. Eğer bana doğru hareket ederse, aramızda ki mesafe saldırıya elverişliyse geri çekilir ve sözlü uyarırım. İlerlemeye devam ederse ayağının yanına ya da havaya ateş açarım. Eğer ki hala durmadı mecbur vururum. Yani bana bıçak gösterdi diye alnının çatından vurmam. Bu durum altında ne olur. Sonuçta rahatsız edilen ve durduk yere sataşılan kişi biziz.

Orada senden beklenen neyse onun sınırını aştıktan sonrasi senin sinir asimin olur. Örneğin bir polisten biri onun üzerine yürüdü diye vurmasi beklenmez. Dolayısıyla polislerden daha serinkanlı olmasini bekleriz. Ancak siradan bir vatandaş bir polis gibi serinkanli olamayabilir. O halde üzerine yürüyen birini bacağından vurdun diye mesru mudafadan yararlanabilirsin ancak bu kesin degil tabi ki. Dediğim gibi somut olayin sartlari çok önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı