İki Pilot da Etkisiz Hale Gelirse Uçağı Kim Sürer?

Tamam da bunu içeridekiler yönetiyor işte. O kapının tüm hakimiyeti kaptanda. Pilotlar isteyebildiği için girebiliyorlar. Hiçbir şekilde açılmayacak şekilde kilitleme işi kokpitten mümkün.

Eğer dışarıdan açılma işi olsaydı hostesler rehin alınırdı ve zorla kapı açtırılırdı. Sence buna izin verilir mi?
Bu da mantıklı. :D

Normal şartlar altında kokpit kapısı maksimum güvenlik sağlayacak şekilde kilitlenir. Gir - çık olaylarında kapıya süreli hak veriyorlar.

Bir taraflarımdan sallamıyorum, sana prosedürü söylüyorum :)

Müsait oldukça havacılığa uğruyorum. Aktiflik sürem düştü ancak.
Hocam, uçaklarda ''otomatik pilot'' diye bir şey var mıdır? Yoksa uydurma mıdır?

Hocam, uçaklarda ''otomatik pilot'' diye bir şey var mıdır? Yoksa uydurma mıdır?
Otomatik pilot yeni bir şey değil ki. 100 yıllık tarihi var bu meretin. Her geçen sürede geliştirildi tabii ki, orası ayrı.

Kalkış ve iniş (modern uçaklar kalkış ve iniş de yapabiliyor ama otoriteler izin vermiyor) dışında ''normal şartlarda'' bütün yük otomatik pilotun üzerinde. Pilotlar ise sadece oto pilotu denetlemekle yükümlü. Bazen otomatik pilot, pilotları denetliyor. Oraya girmeyelim :D

Ne kadar zor olabilir ki? Levyeyi geriye çekince yavaşlıyor ileri itince hızlanıyor bu kadar.
Umarım asla onu yapmazsın🤣
2- Uçak hakkında bilgisi olan, ancak kule konuşma bilgisi olan yoksa Transponder'e squawk 7600 girilir. Kule tüm işlemleri kendi halleder. Eğer varsa squawk 7500 😎
Neden böyle bir şey yapasın?
Var evet ama bütün uçuşu otopilot yapmıyor, büyük bir kısmında kontrollü şekilde yapıyor.

Ne kadar zor olabilir ki? Levyeyi geriye çekince yavaşlıyor ileri itince hızlanıyor bu kadar.
O halde, sakın buna basma!!!
h6roh7qbsl131.jpg

Belki uzaktan kullanılabiliyordur uçaklar yani pilotlara bir şey olursa dış bir pilot kontrolü ele alabiliyordur. Alamıyorsada alsın böyle bir şey yağsınlar.
Maalesef dışardan erişim sağlanamaz uçağa. Güvenlik gerekçesiyle tehlikesi çok büyük çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı