Uçaklarda Neden İki Pilot var?

yardımcı pilotlar.gif

Yardımcı Pilot mu dedin? :)

PF ve PM pilotlar arasında bir rütbe farki mi var yoksa ikisi birbirinden ayri mi? Yani ben pilot olmak istiyorsam PF veya PM diye iki ayrı daldan birini mi seçmek zorundayım yoksa yükselerek PM'den PF olabiliyor muyum? Kaptan PF oluyor oyle anladım, yanlış mi yoksa?

PF ve PM pilotlar arasında bir rütbe farki mi var yoksa ikisi birbirinden ayri mi?
Yok hayır. PF ve PM birer rol. Yani bunu pilotlar belirliyor. İkisi de ikisi olabilir. Kısıtlama yok. Kaptanın kararı biraz aslında bu;) Birisi uçururken diğeri rotayı ve telsizi kontrol ediyor en basit anlatımla. Rütbeler F/O ve Kaptan'dır:) Sen inşallah pilot olup işe başladığında F/O olacaksın yani First Officer yani yardımcı pilot:) Bunu LoL'den örnek vermek gerekirse biri ormancı diğeri orta koridor:) Diğer oyunda isteyen istediği olabiliyor yani sonuçta değil mi🤣

Öncelikle ilgin ve yardımın icin teşekkür ederim :)

Sen inşallah pilot olup işe başladığında F/O olacaksın yani First Officer yani yardımcı pilot :)

Pilot olmak istediğim doğrudur ama aklimda buna engel olabilecek sorunlar var. Mesela en başında astigmat olmam. Goz numaram düşük ama bu sorun beni endişelendiriyor.

Diğerleri buna nazaran daha basit sorunlar. En azindan ben öyle düşünüyorum :D Mesela lise 2 öğrencisi olarak pilot olmaya ilk adim olarak yapmam gereken seyler olduğunu düşünüyorum. Pilotlukla/uçaklarla ilgili araştırma yapmak, kavramlari öğrenmek gibi :) Buna üşenmeyip bir yerden başlamalıyım artık bu biraz da benimle ilgili bir sorun aslinda :/

Baska bir sorum ise bu Microsoft Flight Simulator tarzı uçuş oyunları oynanarak ucak sürmegi öğrenebilir miyim? Temel bazda en azından. Kol almam sart diye düşünüyorum bi' de yanlışsam düzeltirseniz sevinirim.

Bunu LoL'den örnek vermek gerekirse biri ormancı diğeri orta koridor :) Diğer oyunda isteyen istediği olabiliyor yani sonuçta değil mi 🤣
LoL bilmiyorum 😝

Öncelikle ilgin ve yardımın icin teşekkür ederim :)
Rica ederim ne demek lafı bile olmaz:)
Pilotlukla/uçaklarla ilgili araştırma yapmak, kavramlari öğrenmek gibi :) Buna üşenmeyip bir yerden başlamalıyım artık bu biraz da benimle ilgili bir sorun aslinda:/
Her şey zamanla hallolur merak etme endişelenme:) Fakat astigmat biraz sıkıntı. Ona dikkat etmen takip etmen gerekli. Sonuçta sağlık raporu alacaksın. Lise 2'de olman bir avantaj senin için. Düşünecek ve planlayacak çok vaktin olacak. Fakat zor ve pahallı bir eğitim olduğunu unutma. İyi karar vermek lazım.
Hadi ya:) CS:GO diyeyim o zaman bir el AWP alırken diğer el AK-47 alabiliyorsun. Değiştire değiştire. Ama yine de oyuncusun. PUBG dersek de bir el Miramar oynayabiliyorken diğer el Erangel haritasına girebiliyorsun. Ama yine oyuncusun hala:)

Tekrar düşündüm de anlatması zormuş🤣

Son düzenleme:
Fakat zor ve pahallı bir eğitim olduğunu unutma.

Ortaokuldan beri burs parami altina yatıyorum, yetmezse çalışır bir şekilde eğitim ücretini karşılarım diye düşünüyorum.

Bu konudaki tek endişem gözüm. Yolun başınayken öğrenemez miyim ki sıkıntı çıkartıp çıkarmayacağıni? :)

Yarından itibaren uçuşla ilgili ilk adımı mi atmaya karar verdim. Ilk önce kaynak bulmalıyım tabii :D Bi'de Microsoft Flight Simulator oynayarak bir seyler öğrenebilir miyim? Öğrendiklerimi pratiğe dökmek açısından. Üste sormuştum görmediniz galiba, bir daha yazdım o yüzden.

Tekrar düşündüm de anlatması zormuş 🤣

Yok yok anladım olayı, konuda yaptığınız tanımı tekrar okuyunca. O kadar da zor değilmiş :D

@marcel'o Flight Simulator gibi oyunları en üst gerçekçilik seviyelerinde oynarsan uçuş mekanikleri ile ilgili baya şeyi öğrenirsin ama çalışır eğitim ücretini karşılarım demeden önce ufak bir araştırma yapmanı tavsiye ederim. :D

Bu sürede fizikle ilgili aerodinamik, kuvvet, moment, akışkanlar mekaniği gibi konuları da gözden geçirmen faydalı olur diye düşünüyorum. En azından bazı etkilerin nasıl bir tepkimeye yol açacağını ön görmek açısından işe yarar. (Bende ne kadar işe yarıyor bilmiyorum, onun yorumunu Anıl'a bırakmak lazım.)

Yeni konular

Geri
Yukarı