İki Yeni Türk F-35'i havada!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anlamak istemeyen tartışmaya kapalı kişilerle boşuna kelime israfı yaptık neyse merak edenler için bir bilgi kaynağı olmuş oldu. Konu kilit. :) Böyle bir konferans videosu bırakıyorum merak edenler izleyebilir güzel bir oturum olmuş. TEİ müdürü anlatıyor Kayseri'de gömülen Alman uçakları geliştirilseydi şuan Jet motorumuz vardı dedim ya 3:35 bölümü iyi dinleyin hepsini dinleyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• yeni-turkiye-sanati-capsler-33809651334311919161.jpg
    yeni-turkiye-sanati-capsler-33809651334311919161.jpg
    21,4 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Hala sağdan soldan satın alınan projeleri biz ürettik diye paylaşıyor, neyse bırakalım sevinsin bunlarla.

Bir gün eğitim dolayısıyla bilime önem vermeden gerçek anlamda üretim yapılamayacağını o da anlar umarım.

Eğitime düşman bir yönetimin bu kadar projeyi nasıl ürettiğini anlar o zaman.
Üniversitelerin hali içler acısı durumda, mühendislik falan falan diyor hala.
Adamların 18. YY da yaptığını yapabilmeyi türkler icat etmiş gibi seviniyor.

Aynen "x kişisine oy vermeyenler allaha şirk koşuyordur" diyen rektörlerin yetiştirdiği öğrenciler uçak yapacak. 2023'e yetiştirirler allahın izniyle.

Son düzenleme:
Kendimizi yok etmeden önce silahlara gerek duyulmayan bir gelişmişliğe evrilebilecek miyiz acaba? Pek zannetmiyorum açıkçası. Bugün dünyanın bir kısmı silahları üretiyor, çok büyük kısmı da kullanıyorken silahları bırakmak pek akıllıca olmaz elbette ama silah görünce ''oh ne güzel silah'' demek insanın içinden gelmiyor. Yine de bireysel silahlanmayı ortadan kaldırmak, büyük ölçekte ise büyük silah üreticilerine karşı barışı desteklemek gerekiyor. Belki küçük bir ihtimal dahi olsa kendi sonumuzu getirmeden başka bir yol buluruz.

Sen mi yapıyorsun ? Kaç yaşındasın kardeşim sen ? Kolay gelsin o zaman.
Ben fake miyim ? ahaha
Tam bir koyunsun gerçekten. Hayal kurmaya devam et.
Ergensin gerçekten , hakaret etmekten başka olayın yok. Gerçekte beni görsen korkundan sesin çıkmaz.
Kansız ,hain de sensin. Senin gibi -20 iq ya sahip insanlar yüzünden şu an bu haldeyiz.
Tamam.
@@Silinen üye hakaret etmeden konuşamıyor musun ? Nedir bu hırs ?
Hakaret etmedim sadece duymak istediklerini söyledim adam hala bana koyun diyor yok yandaşsın falan filan. Üstünüze alınmayın hocam kusura bakmayın ne yazdım bir daha okuyayım hakaret varsa silebilme imkanım varsa sileyim hemen.
Kendimizi yok etmeden önce silahlara gerek duyulmayan bir gelişmişliğe evrilebilecek miyiz acaba? Pek zannetmiyorum açıkçası. Bugün dünyanın bir kısmı silahları üretiyor, çok büyük kısmı da kullanıyorken silahları bırakmak pek akıllıca olmaz elbette ama silah görünce ''oh ne güzel silah'' demek insanın içinden gelmiyor. Yine de bireysel silahlanmayı ortadan kaldırmak, büyük ölçekte ise büyük silah üreticilerine karşı barışı desteklemek gerekiyor. Belki küçük bir ihtimal dahi olsa kendi sonumuzu getirmeden başka bir yol buluruz.
Çok haklısınız ama maalesef üretmeyenler tüketilir sistemi işliyor. O kadar para yatırılıyor ki inanır mısınız silaha verilen parayı tarıma veya insanlığa yatırma fırsatı olsa bizde bir Avrupa ülkesi kalitesine erişebiliriz. Gelir 3 kuruş gider 5 kuruş, bunun 1.5'i savunma masraflarına gidiyor. Fazla'dan 2 giderde hazır yiyiciler ve yolsuzlara gidiyor. Aslında çark her ülkede böyle işliyor sadece para biriminin değeri ve kalkınma kalitesine göre fazla veya az hissedilir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bireysel silahlanma oranı Türkiye ile karşılaştırıldığında %100 daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Bulgar çetelerinde olan silahlar Türkiye'de polislerde yok. Amerikayı söylemiyorum bile zaten orada silah serbest gibi bir şey ve dünyanın en gelişmiş ülkesi. ^^

Beyler kusura bakmayın da, bazılarınıza kalsa bu ülke savunma sanayisinde zerre adım atamazdı. Nefretiniz ve kininiz yüzünden ne yapılana, ne de yapılmaya çalışana saygınız kalmış.

Emeklemeden koşamazsınız. Bunu bile bile her şeye burun kıvırmanızı ve hor görmenizi anlamıyorum. Adamlar iyi veya kötü bir şeyler yapıyor. Destek yerine köstek olup gölge etmenin bir anlamı yok.

Daha iyisini becerebilirim diyen varsa buyursun meydana. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

Beyler kusura bakmayın da, bazılarınıza kalsa bu ülke savunma sanayisinde zerre adım atamazdı. Nefretiniz ve kininiz yüzünden ne yapılana, ne de yapılmaya çalışana saygınız kalmış.

Emeklemeden koşamazsınız. Bunu bile bile her şeye burun kıvırmanızı ve hor görmenizi anlamıyorum. Adamlar iyi veya kötü bir şeyler yapıyor. Destek yerine köstek olup gölge etmenin bir anlamı yok.

Daha iyisini becerebilirim diyen varsa buyursun meydana. Lafla peynir gemisi yürümüyor.
Diyor ki dışarıdan alıp geliştirdiniz siz yapmadınız böyle bir şey var mı? Çin'den füzeyi almışsın 15 senede onun menzilini 10 kat artırıp üstüne balistik güncellemesi getirmişsin sınıfında dünya klasmanında satışa çıkarmışsın. Adamın derdi başka onun için Türkiye'nin bir önemi yok askerin bir önemi yok sonuca bakmıyor yararlı olup olmaması önemli değil. Amerika roket teknolojisini Wernher von Braun gibi bilim insanlarını sömürgecilik altında kullanarak bugünlere geldi. Bizim elimizde geçmişten kalan bir broşür bile yok yada sömürdüğümüz bir bilim adamı yok. Sıfırdan çözüp yapmak ne kadar zor bilmiyorlar önüne bir kağıt koysan öyle dona kalır ama burada gece gündüz bir bomba veya motor yapmaya çalışan adamlara siz yapmadınız dışarıdan aldınız diyor. Dışarıda nerede bize turbosaft motor veya bomba satan var ben bilmiyorum varsa gidip parasını verip alalım kimse satmıyor diye üretmek için yırtınmaya başladık bunu da bilmiyor çünkü kini beynini kapatmış. Türkiye'nin devşirdiği mühendis sayısını görseler şaşarlar onların aldığı maaş bir Türk mühendisinden çok daha fazla maaş alıyor ve dolar ve euro ile ödeniyor. Jet çekirdek motoruna baktım beynim durdu oradan giriyor buradan çıkıyor, basınç kinetik enerji ve fan türbin bıçakları. 1000 tane kablo var bir sürü yazılım bir sürü kod işlem. Birde mecburen tek alanda gitmediğimiz için ağır gidiyor, Hava savunma sistemleri ve uçak üretimi projesi, Fırkateyn, Korvet, Havuzlu pistli amfibi çıkarma gemisi, bunların motorları, bombaları, yazılımları. Kara araçları zırh, motor, malzeme üretimi, mühimmat, yazılım. Balistik füzeler, seyir füzeleri bunların motorları, rampaları, yazılımları, sistemleri. İnsansız silahlı hava araçları motorları ve bombaları, yazılımları, elektronik sistemleri. Helikopter yaptılar tasarımı başka yerden alıyor niye çünkü senin bir hatasız tasarım geliştirmen 10 yıldan fazla sürer ve o kadar paran ve zamanın ve şuan gerekte yok. Turbosaft, turbobrop, türbin fan, jet motoru gibi bir sürü geliştirme aktif bir şekilde sürüyor. 1 proje malzeme ve mühendisi ile birlikte kafadan milyar dolar gidiyor hesap edin. Neyse fazla uzatsam roman olur işin içine girince daha doğrusu görme imkanın olunca vay vay diyorsun. 👏

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı