Türkiye F-35'lerine Polonya Talip - Türk Ekiplerin F-35 Eğitimi Durduruldu

Biz S-400'lerden önce Patriot'lar için ABD'ye defalarca başvurmuş bir ülkeyiz. Sözde müttefikimiz olan ABD bize yan çizdi. Vermedi. E dolayısıyla biz de hava savunma sistemleri olarak sıfır bir ülkeyiz. Yarın bir olayda savunmasız kalmamak için bu teknolojilere ihtiyacımız var. Dostumuz saydığımız kişi vermeyince, başvuracak tek kapı vardı. O da bu işin kralı Ruslar. İhtiyaç doğrultusunda bu başvuru gerekliydi.

Bana kalırsa bir ülkenin binlerce jeti olabilir ama sınırlarını bir hava saldırısına karşı koruyamıyorsa o jetler boştur. Ben önce savunma derim. Kendini bir şekilde savunursan saldırı için de düşünecek zaman yaratırsın.

Türkün Türkten başka dostu yok bu dünyada. NATO falan hikaye.

O işler öyle olmuyor işte. Araba satın almıyorsun... Rus uçakları yarardan çok zarar bizim için.

Arafta kalmak kadar kötüsü yoktur. Hem F-35 skandalı hem S-400 skandalı hükümetin diplomatik başarısızlığının ta kendisi. Sonunda iki ürünü de alamayıp yaptığımız yatırım ve milyarlarca dolar ile elimiz boş döneceğiz. Zamanında Brunson’ı vermemekte ısrar edip 2 ay sonra vermek hiçkimseyi iyimserliğe götürmüyor. ABD gibi güçlü bir müttefiki kaybetmemek Türkiye adına önemli. Diplomatik ilişkilerimizde azıcık başarılı olabilseydik hem S-400leri hem F35leri ordumuza kazandırmıştık.
ABD'nin müttefik(!) olarak ne yararını gördün bu güne kadar.

Aynen öyle. Kendilerinin bir hayrını görmedik şimdiye kadar.

Kaldı ki fırsatını bulsalar tek kaşık suda boğacaklar.
Ben şimdiye kadar yararlarını görmedim ama zararlarını çok gördüm. Yarın savaş olsa NATO arkamızdaymışmış. Daha müttefik ülkesine ''PARAYLA'' teknoloji satmazken destek birim gönderecekler... Ok derim.

Hani son zamanlarda Batı'yı bırakın Doğu'ya yönelelim diyorlar ya!

Amerika aşağılık bir ülke evet ama Ruslar veya Çinliler çok mu iyi? Osman'lının en çok bölünmesini isteyen ülke Ruslar'dır, ve sürekli Osman'lıyı kışkırtarak savaş bahanesi oluşturmuşlardır ve defalarca savaşmışız dır onlarla. Rusların yüz yıllardır sıcak denize inme hevesi bizim üzerimizden geçiyordu.
Sonra Çinlilerin bize orta Asya'da yaptıkları o kadar zulüm, ve halen şuan devam eden Doğu Türkistan zulmü bunları unutup onlarla mı işbirliği yapacağız?

Ayrıca Ruslar ve Çinlilerde Türkiye Batıdan ayrılsın Doğuya yönelsin diye kollarını açıp bizi bekliyorlardı. Unutmayın hiç bir ülke öyle teknolojisini ve desteğini çıkarı olmadan bir ülkeye vermez!

Bizim şuan yapacağımız şey ılımlı olup hem batıyla hemde doğuyla denge politikası izlemek. Bizim için en iyi çıkar yolu budur, umarım hükümetlerimiz de buna göre davranıp doğru kararlar verir.

Denge politikası ile de bir şeye sahip olamıyorsun ki. Enayi gibi bugünün için beklersin sadece. Yarın da bir şey sahibi olamazsın :) Ayrıca Ruslara iyi diyen yok ya. Onların da ne mal olduğunu biliyoruz elbet.

Artık dualarla savunuruz ülkeyi.

@Unkownsoldier Troll musun?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı