İkinci el satılan ekran kartının 14 gün sonra iade istenilmesi

tolga1034

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
5. Ayın 29'unda 19 yaşında bir gençten Gigabyte G1 GTX 980 700 TL'ye aldım genç arkadaşımda GTX 1080 Ti alacağı için sattığını söyledi. Yaklaşık 2 hafta kullandım ve hiçbir sorun olmadı ben de sonra bunu satmak istedim. 1100 TL'ye Zotac ampextrema Edition 980 Ti adlı ekran kartı aldım ve aldığım 980 sattım 2 hafta kullandıktan sonra adam bilgisayarcı olduğunu söyledi. Evime geldi. 4K TV me bağlayıp oyun testi yaptık GTA 5 falan dyinligt 1 saat kadar durdu. Sistemi falan inceledi adama ekran karını sattıkTan 14 gün sonra beni aradı ben de açtım kardeşim ben PES 19 oynarken ekran kartı gitti ne yapayım o kadar PC'de denedim açılmıyor dedi. Ben de internetten bakayım dedim. Sonra düşündüm adam bilgisayarcı benim bilmediğimi her türlü onun bilmesi gerektiğini düşündüm. Adam sonra aradı tekrar ve dedim ki abi maalesef iade alamam. Ben sana ürünü satarken kullandırttım performansına baktın dedim ve 1 2 gün değil ki iade isteyesin 14 gün geçmiş ben senin bu kartla ne yaptığını nereden bileyim dedim. Sonra senin tüketici hakem heyetine vereceğim dedi ben de ver dedim 5 dk sonra aradı bir bayanla görüştüm. Dedi ödediğiniz paranın yarısını alabilirsiniz demiş adama. Bu da demiş ki ben arkadaşa sorayım ondan sonra vereyim beni tekrar aradı yarısını vereceksen anlaşalım dedi maalesef abi dedim ve o zaman devlet alır senden dedi ve kapadı.

Bu konuda ne yapabilirim? Ben çünkü ekran kartı sapa sağlamdı satarken ve bir tanede ASUS mars var mesela adama sattım. Adamın evine gittim ve kartını ben taktım. Adamın işlemciye darboğaz yaptığını söyledim. Adam da zaten 2 gün sonra iadesini istedi. Ekran kartı işlemciye yük bindirdiğini söyleğerek iadesini aldım ama bu kart 14 gün geçmiş ve bilgisayarcı adam ben yanında faturasını kutusunu bile yanında vermişim oysa

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüketici hakları mahkemesinde bir kanun şöyle der ; garanti kişiyi değil ürünü takip eder, eğer ürün garantiliyse ikinci el alan arkadaş garantisinden yararlanabilir bununda muhattabı sen olmazsın ama tahminimce ürünün garantisi yok, senin stil satışın doğurduğu bazı şartlar oluşmuş . Görüp , deneyip ve kanaat getirip alması (burası çok önemli) bu sıfır ürünlerde bile yok, senden tek kuruş alamaz dediğin gibi o kartla ne yaptığını bilmiyorsun bu senin kontrol hakimiyeti alanının dışına çıkıyor. Burdan sonra olaylar nasıl gelişir hukuk sürecini başlatmak isterse şahıs ürün mahkeme heyetince alınır ilgi birimlerce incelenir seni ifade vermen için çağırırlar ve birdaha oralı bile olmazlar ilgilenmezler yani tırt bi dava olur takipsizlik yer dosya kapanır 5 yıl sonrada düşer. Sorunsuz bir ürün sattığını düşünüyorsan için rahat olsun.

Aranızda elektronik veya yazılı bir şey imzalamadınız bir sonuç çıkmaz, adama derler ki imzalı bir şeyiniz var mı ?

Ayrıca bilgisayarcı diyorsun belki de içinden parça kullandı şuanda içinde başka bir GPU var bilmezsin, hiç bir şey olmaz.

Senin ev adresini bilmiyor ise için rahat olsun.

Thh sadece 0 faturalı ürünlere bakar 2. Ele bakmaz. İPhone alırken apple arayıp değişen var mı diye test yaptırmanız daha mantıklı olurdu.

Geri
Yukarı