İlaç bağımlısıyım nasıl kurtulurum?

concerta

Kilopat
Makaleler
11
Arkadaşlar 20 yaşındayım. Çocukluğumdan kalma dikkat eksikliğim vardı, concerta verdiler. Bayağı bir süre kullandım. 17 yaşında bırakmak zorunda kaldım. Sanırım bu ilaç akciğer veya karaciğere fazla hatırlamıyorum zarar vermişti. Ailem de kesmek zorunda kaldı. Ben de tamam dedim. Bu ilacı hiç aramadım bir süre ama sonradan yavaş yavaş istemeye başladım. Arkadaşım da kullanıyord. U önceden kalma kutusu varmış. Sağ olsun verdi. Ondan sonra canım daha çok istedi ve psikiyatriye gitmek istedim. Bu ilacı almak için randevu aldım ve gittim yalan söyledim. Çocukluğumdan beri dikkat eksikliğim falan var dedim. Uzunca bir yalan söyledim. Yani nasıl kurtulurum bundan?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağ olsun verdi.
Bu bağımlılık evresini uzatan bir davranış, bünyenizi psikolojik olarak ilaca şartlamışsınız. Arkadaşınızın yaptığı size göre sözde "kıyak" durumunun teşekkür edilecek bir yanı yok. "Şeker hastalığım var, sigara içemiyorum ama sağ olsun filanca verdi/tedarik etti." gibi bir durum bu.

Uzun vadede sorun yaşamamanız adına bir uzmana görünün. Kafanızı dağıtacak hobiler edinin. Bu konuda uzman kimse ondan destek alın. İlaç bağımlılığınızı sürdürecek arkadaşlardan uzak durun. Birisi sizin için ilaç tedarik ediyorsa ya da sorununuz olduğu halde sağlıyorsa, bunun çok da teşekkür edilecek bir yanı yok.

Son düzenleme:
Bu konuda biz yardım edemeyiz, sizin bir profesyonele danışmanız lazım. Ve bunları onları anlatmanız lazım. Bunu her bu tarz konu açana söylüyorum. Bu tarz şeyler forumlara danışılabilecek şeyler değil. Ailenizle ve bir doktorla paylaşmanız lazım.
Şimdiden geçmiş olsun.

Profesyonel dediğiniz psikaytri doktoru mu ne yapacak ilacı kesecek ilacı kesmek bana yaramaz ki ben yeni psikaytri bulur ona giderim ondan alırım beni bu durumdan kurtaracak gerçek bir uzman lazım öneriniz varmı bunun hakkında?

Profesyonel dediğiniz psikaytri doktoru mu ne yapacak ilacı kesecek ilacı kesmek bana yaramaz ki ben yeni psikaytri bulur ona giderim ondan alırım beni bu durumdan kurtaracak gerçek bir uzman lazım öneriniz varmı bunun hakkında?
Adam ilacı kesmez sadece. Eğer çok ciddi bir durumda iseniz bir süre imkan varsa aileniz yanında kalmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Onlar bunun denetimini yapabilir.

Efendim size zarar veren bir ilaçsa asla kullanmayın! Ve çok ilginç bir durum insan ilaca nasıl bağımlı olur? 😳 Bende de hipotroidi hastalığı olduğu için ben de ilaç içiyorum. İlaçların tadı zaten hiçbir zaman güzel değildir derhal bırakmanızı tavsiye ederim. Kendinize yeni bir hobi edinin ve onu unutmaya çalışın.

Arkadaşlar 20 yaşındayım. Çocukluğumdan kalma dikkat eksikliğim vardı, concerta verdiler. Bayağı bir süre kullandım. 17 yaşında bırakmak zorunda kaldım. Sanırım bu ilaç akciğer veya karaciğere fazla hatırlamıyorum zarar vermişti. Ailem de kesmek zorunda kaldı. Ben de tamam dedim. Bu ilacı hiç aramadım bir süre ama sonradan yavaş yavaş istemeye başladım. Arkadaşım da kullanıyord. U önceden kalma kutusu varmış. Sağ olsun verdi. Ondan sonra canım daha çok istedi ve psikiyatriye gitmek istedim. Bu ilacı almak için randevu aldım ve gittim yalan söyledim. Çocukluğumdan beri dikkat eksikliğim falan var dedim. Uzunca bir yalan söyledim. Yani nasıl kurtulurum bundan?
İlk öncelikle bağımlılıktan kurtulmak senin elinde. İradeni kontrol etmeyi öğrenmelisin. Eğer durum kendi başına çözemeyeceğin bir boyuta ulaşmışsa hastanelerde bağımlılık ile ilgili bölümler var oralara başvurabilirsin.
İlk öncelikle bağımlılıktan kurtulmak senin elinde. İradeni kontrol etmeyi öğrenmelisin. Eğer durum kendi başına çözemeyeceğin bir boyuta ulaşmışsa hastanelerde bağımlılık ile ilgili bölümler var oralara başvurabilirsin.
Eğer olduğunuz bölgede bulunan hastanelerde böyle birimler veya kuruluşlar bulunmuyorsa yeşilay' a mail attıp sorununuza çözüm arayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı