İleride Din Olacak mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@20 Percent Sümerler tek tanrılı mıydı? Babilliler tek tanrılı mıydı? Asurlular tek tanrılı mıydı? Ya da her gelen peygamber halkına "bırakın diğerlerini beni dinleyin" diyerek yeni bir tanrı mı anlattı? Nasıl bir çürütme olabilir bu? Bence çürütmek yerine daha da destekledin şu an savımı:)

Recep Bey Hangi Kitap'ta kadını 2. sınıf yerine koymayı emrediyor kanıtlayabilir misiniz yada hangi ayet'de Kutsal kitaplar kadınları 2. sınıfa koyun diye emretmiş açıkcası çok merak ettim.

Hemen anladığınıza göre kanıtlayacak pek de bir şey bırakmamışsınız bana ;) İsterseniz bana kadınların ikinci sınıf insan olmadığı bir din ülkesi gösterin, sonra ben de size söz konusu ayetleri yazayım. Ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her daim hayvanları çok kıskanıyorum ne din dertleri var ne ırk ayrımcılığı ,ne sen farklı düşünüyorsun, bu akşam ne yesem gibi ego çekememezlik hiç yok valla ben "HAYVAN" olmayı isterdim. En azından Hak katında da hepsi eşitler.

Bence 100 yıl sonra değil ama 200 yıl sonra, şuan nasıl çoğu insan İslam'ı kuranda bize emredilen den daha hafif yaşıyorsak bende dahil ( 5 vakit namaz kılmak yerine sadece cuma namazına gitmek oruç ta aksaklıklar vs vs). Şuandaki den daha da hafif yaşayacağız, belki bayram namazında bile camiler boş kalacak, belki ramazanda oruç tutan kalmayacak, hatta ramazanda alkol kullanmayan kalmayacak ateist oranı şimdikinin 5 katına çıkacak. Hatta şuanki ortalama müslümanım diyen kişi bile o zamana göre yobaz sayılacak. Dünya da da bence uzakdoğu dan doğan aslında din olmayan fakat iyi ahlak temelli düşünceler ağırlıkta olacak. Kuran da da belirtildiği gibi dünya da eninde sonunda müslüman kalmayacak belki 100 sene belki 1000 sene sonra, ve kıyamet günü olucak. Bunlar benim 200 sonra Türkiye de ve dünya da ki din oluşumları tahminlerim

Merak ediyorum bundan 50, 100 yıl sonra din diye bir inanç hala var olacak mı? Bana sorarsanız teknolojinin geliştiği her gün din çökmeye mahkum olacak.
İnsan türü teknolojik olarak ilerlese de aslında çok basit ve çaresiz canlı türüdür. Bir kısım istisnaları kapsamasa da genele olarak sosyal ve kendini bir gruba bir çatı altına girmek zorunda hisseder. Birçok hayvan türünde olduğu gibi insan türünün yalnız yaşayanına pek rastlanmaz. Dünyadaki iletişim ve ulaşım da bu derece ilerlemişken zaten insan denen türün yalnız kalma olasılığı da pek yok gibi. Gerçi kalabalık toplumlar içinde de olsa sistem insanları yalnızlaştırıp ötekileştiriyor ama bu kötü de olsa insanın bir grup içinde varolma isteğini yok etmeye yatmiyor. Ama sistem ve sömürü düzeni öylesine ileri düzeydeki ; çaresizleşen , ekonomik olarak da zorda kalan , gelecek kaygısı ile yanıp kavrulan ve kendini yalnız hisseden bu sıradan tür , istese de istemesede kendini metafiziğin dolambaçlı yollarına atacaktır. Bir yandan arabesk kültürü , bir yandan kapitalist ekonominin iğrenç paylaşım sistemi bu türü celladına aşık eder. Kısaca söylemek gerekirse maalesef geri kalmış toplumlarda çaresizleşen insan kafasında yarattığı Tanrı'ya ve onun ritüellerine kendini kaptırmadan edemez. Benim öngörüm ve dileğim ise Din Irk ve Milliyet gibi gereksiz kavramların tümden yok olması. Hiçbir Din Irk ve Millet diğerinden üstte ya da altta değildir. Bunların yok olması uzun sürse de olacak gibi geliyor bana ama biz göremeyebiliriz :)

Alın 2 gün öncesinin olayı size:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu aptal savaşın 1948'den bu yana devam etmesinin tek sebebi var: din. Siz hala dini savunmaya devam edin :D

Konunun, kişilerin kendi inançları doğrultusunda kabul ettirmeye yönelik sidik yarışından hallice bir vaziyet alacağı aşikardı zaten. Her din ile ilgili içerik barındıran soruya neden "ben inanmıyorum, tüm dinler saçmalık vırrık cırrık" ya da "sizi inançsız işe yaramaz cehennem odunları bla bla" şeklinde yaklaşım sergileniyor? Merak ediyorum ben inandığım dini bu ülkede ne zaman gerçekten adam gibi karşılıklı birileriyle sorgulayabileceğim?

Soru, "İleride Din Olacak mı?" diye sorulmuş. Din hakkındaki düşünceleriniz, nedenleriniz ya da nedensizlikleriniz diye değil. Hangi sosyal ortama ya da foruma göz gezdirirsem bu tür konular sürekli sidik yarışına döndüğünden kilitleniyor. Akıbet yine öyle olacak gibi.

Oku! Dinimizin ilk emri, bizim dinimiz bilimi, aklı ön plana alır. İlim çinde de olsa gidip öğreniniz diyen, o dönemde diri diri toprağa gömülme adetinden vazgeçiren bir peygamberimiz var. Herkesin aklı var, bir konuyu kaynağından(kuran) öğrenip uygulamak varken, yalan-yanlış ve hurafelerle kulaktan dolma bilgilerle doldurmak kötüdür. Recep bey yaşadığınız durumu çok iyi anlıyorum. Ama “fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış”. Biz Allah’a muhtacız o bize değil. Demek istediğim kul hata yapar, zaten böyle olmasa dünyanın önemi olmazdı. Sizin kuran kursundaki yaşadığınız bir sınavdı. Burda önemli olan ordan çıkarmanız gereken ders: Bu tarz insanlardan uzak durmak, zaten din kursta öğrenilecek kadar sığ bir konu değildir. Hayatınız boyunca uygulamanız gerekir. Bizim dinimiz akıl dinidir. Dayatmacı bir din değildir. Kuran düne kadar çoğu insanımızın arapça halinden okuduğu anlamını bilen az bir kesimin olduğu barizdi. Atatürk cumhuriyeti kurduktan sonra ilk işlerinden biri kutsal kitabımızı tercüme ettirmek oldu. İslamda kadının yeri çok önemlidir, fakat kendini islam ülkesi gibi gösterip islamla alakası bile olmayan ülke sayısı da çok fazla, sözde şeriatle yönetilen ülkeler(şeriat: Allah’ın koyduğu kanunlar) fakat şeriatın ş’sinin bile olmayan cahilliğin kol gezdiği ülkelerdeki kadına bakışı tek örnek olarak almamalıyız. Bağlayacak olursak bu dünyada hiçbir şey tesadüf değildir. Herkes belli bir müddet dünya nimetlerinden faydalanıp vefat edecektir. Önemli olan nasıl bir amel ile hayatımızı sonuçlandıracağımızdır.

Hemen anladığınıza göre kanıtlayacak pek de bir şey bırakmamışsınız bana ;) İsterseniz bana kadınların ikinci sınıf insan olmadığı bir din ülkesi gösterin, sonra ben de size söz konusu ayetleri yazayım. Ne dersiniz?

Dünyadaki Hangi Ülkeler Din ülkesi olarak görülmektedir siyaset dünyada var oldukça hiç bir ülke zaten dini ülke durumunda var olmayacaktır. Ancak biz burada kişisel olarak dinimizi yaşıyoruz çoğulsal olarak değil sizin veya bir başkasının dini inancı çok farklı olabilir. Sizin dininiz veya inancınız sizi ilgilendirir, bir başkasını değil yaşama biciminizde bir başkasını ilgilendirmez. Siz Müslümanlığı veya diğer dinleri yaşarken eşinize veya çocuklarınıza adaletli iyimser güler yüzlü sevimli sevecen davranırsanız zaten o kadını 2.plana asla atmaz. Ama kalkıp dayak küfür kötü söz kullanırsanız cevrenize zaten o insanı 2.plana koymuş olursunuz. Kısacası Din size kadınları 2.plana atın demiyor insanlar Kadınları hele ki Türk insanı kadınlarını 2.plana atıyor. Ben şunu sordum size ben müslümanım ve benim kutsal kitabim Kuran-i Kerim de hiç bir ayetinde şu yazmıyor. Ey kulum Eşini sevgilini veya bir başka kadını 2.planda tutacaksın demiyor. Aksine şunu söylüyor.
Ve Bir Ses Yükseldi Veda Hutbesinden:
Kadınlar size Allah'ın emanetidir.
Hz.Muhammed ( S.A.V )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı