İlerledikçe ağırlık artırılmalı mı azaltılmalı mı?

• Konuyu başlatan wus
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B

wus

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Soruyu direkt net şekilde soracağım. İlk sete maksimum ağırlıkla girip öbür setlerde ağırlık azaltmak mı doğru, ilk setten itibaren ağırlık artırarak ilerlemek mi doğru? Ben ağırlık artırma şeklinde yapıyorum ama son günlerde aklımda bu soru var. Çünkü ağırlık artırırken ilk başlarda hafif ağırlıklarla enerjimizi boş yere tüketiyoruz gibi geldi. Bu arada spordan önce ısınıyorum, teşekkürler.
@emircanunlts

Son düzenleme:
Örneğin 40 kilo bench giriyorsunuz diyelim, 15 kg bench ile 15-20 tekrar aralığında ısının. Daha sonra 4 veya kaç set girecekseniz, en yüksek ağırlıkta girmeye başlayın ve ağırlık düşürmeyin.

1-2 hafta aynı ağırlıklarla devam edin, daha sonra 2.5 veya 5 kg ağırlığı artırın. Bunu uygularken iyi ısınmayı unutmayın, sakatlık riski mevcut.

İlk sete maksimum ağırlıkla girip öbür setlerde ağırlık azaltmak mı doğru, ilk setten itibaren ağırlık artırarak ilerlemek mi doğru?
Doğrusu veya yanlışı yok aslında. Ben bazen tüm setleri aynı ağırlıkla bazen tüm setleri kiloları arttırarak bazen de düşürerek gidiyorum. Bazen de setin yarısını aynı ağırlık diğer yarısını ise düşürerek gidiyorum. Nasıl daha fazla hasar verebilirsiniz bunu düşünmeniz lazım.

Bu kısmı maksimum tekrar şeklinde mi yapayım hocam?
Evet, sonraki setler gücünüz düşmeye başlayacak fakat sizi güçlendiren şey bu. Bunun sayesinde daha fazla ağırlık kaldırma yeteneğine sahip olacaksınız.

Bu tekniği 1-2 ay kullanıp daha sonra değiştirebilirsiniz. Kasları şaşırtmak gerekli.

Evet, sonraki setler gücünüz düşmeye başlayacak fakat sizi güçlendiren şey bu. Bunun sayesinde daha fazla ağırlık kaldırma yeteneğine sahip olacaksınız.

Bu tekniği 1-2 ay kullanıp daha sonra değiştirebilirsiniz. Kasları şaşırtmak gerekli.
Tamamdır teşekkürler.

Bunun dogrusu,yanlisi yok hocam.
1657290747393.png

Geri
Yukarı