İlk 100 bine girmek zor mu?

Lütfen yanlış anlamayın ama 2 yıllık çalışmayı sırf 100 bin için yapıyorsanız ya daha önce hiç eğitim almadınız ya kendinize çok büyük haksızlık yapıyorsunuz. Ortalama bir öğrenciyseniz, dersleri dinliyorsanız 2 yıl çalışma ile ilk 50.000'i zorlarsınız. Size bir abi tavsiyesi vereyim o hedefi 100 değil 50-35 civarına çekin.

Gördüğüm kadarıyla azmin var sen 1 yıl içinde 100k ya girebilecek duruma gelirsin 2. yıl sonunda hedefin ilk 20k olsun.

Herkese öncelikle merhabalar ben 11. sınıfa yeni geçtim ve haziran başında dershaneye kayıt oldum yaklaşık 3 aydır haziran başından beri dershaneye gidiyorum (haftada 4 gün 3 saat matematik ve geometri derslerimiz var okullar açılınca daha da artacakmış) ve temel matematik ve TYT konularına çalışıyorum haftada 300 matematik sorusu çözüp her gün 10-20 paragraf çözmeye özen gösteriyorum şu 3 ayda bile gerçekten kendimde çok değişiklik fark ettim özellikle matematik konusunda ancak aklıma bir şey takıldı şu an hedefim mühendislik ve en büyük hayalim de savaş pilotu olmak ancak gözüm mü kesmiyor diyeyim yoksa kendimi mi küçümsüyorum diyeyim bilemem ama ilk 100 bin iyi bir hedef mi? Ve ilk 100 bine girmek zor mu şu 2 yıllık süreçte çok çalışırsam ilk 100 bine girebilir miyim? Ve son olarak ilk 100 bine giren bir öğrencinin okuyacağı üniversite ona yani bana meslek kazandırır mı yoksa diplomalı işsiz mi olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@Vavien.
İlk hedefin 100 bine girebilecek netler olsun ama son hedefin ilk 100 bin olmasın. Farkındalıkla bile daha güzel yerlere gelirsin.

@Nieagerams, YKS'de artık 40 Türkçe sorusunu çözerken kan teri döker arkadaş.
40 Türkçe sorusunun 40'i da paragraf değil. Henüz 11. sınıfın başında birisi şimdiden 30 soru cozmesine gerek yok. Bir günlük iki günlük mesele değil ki bu 2 sene boyunca yapacak. Bunaliyor insan. Sınav yaklastikca soru sayısını arttirabilir. Kitap okusun her gece o da faydalı olur.

@Nieagerams, arkadaşın okuduğunu anlama olayını geliştirmesi lazım. Kaldı ki iş Türkçeyle bitmiyor, bu sene gelen Matematik sorularını da gördük. Paragraftan farksızdı, bilginiz olmadan lütfen konuşmayın. Şimdiden alışması iyi olur, 12.sınıfta paragraf çözmez. Full deneme üzerinden gider.

40 Türkçe sorusunun 40'i da paragraf değil. Henüz 11. sınıfın başında birisi şimdiden 30 soru cozmesine gerek yok. Bir günlük iki günlük mesele değil ki bu 2 sene boyunca yapacak. Bunaliyor insan. Sınav yaklastikca soru sayısını arttirabilir. Kitap okusun her gece o da faydalı olur.

@Nieagerams, arkadaşın okuduğunu anlama olayını geliştirmesi lazım. Kaldı ki iş Türkçeyle bitmiyor, bu sene gelen Matematik sorularını da gördük. Paragraftan farksızdı, bilginiz olmadan lütfen konuşmayın. Şimdiden alışması iyi olur, 12.sınıfta paragraf çözmez. Full deneme üzerinden gider.

İkinizede kısmen katılıyor kısmen katılmıyorum :D. Bence arkadaşın paragraf sorularına şimdiden hazırlanması gerekiyor fakat bunu soru çözerek değil kitap okuyarak yapabilir, bu sayede hem okuma-anlama yetisi gelişirken hem de soru çözme işinden farklı bir şeyler yaparak kafa dağıtmış olacak.

Öğencilerin yaptığı (Tabi bunlar kişisel düşüncem) en büyük hatalardan birisi sınava sadece soru çözerek hazırlanması. Diyelim arkadaş günde 100 soru çözme kapasitesine sahip, gidip bunun 15 sorusunu paragraf sorusu çözerek harcarsa diğer konulara 85 soru ile hazırlanır ama 5 paragraf sorusu çözer sonra kitap okursa paragraf sorularına aynı yeterlilikte hazırlanır fakat bu sefer diğer konulara 95 soru çözerek hazırlanmış olur. Şunu söyleyebilirsiz 100 soru + kitap okumak yerine gidip 110 soru çözsün diyebilirsiniz fakat kitap okumak ile soru çözmek bir olmuyor, sevdiği hoşuna gittiği bir kitabı saatlerce sıkılmadan okurken soru çözerken sıkılır.

Not: Burada verilen soru sayıları tamamen uydurmadır, öylesine verilmiştir, sayılara takılmayın :D.

Bilgimin olmadığını neye dayanaraktan söylüyorsunuz? Ben YKS sinavina 2 kez girmiş birisiyim. Forumdaki kişilere hem kendi hem hocalarimin tavsiyelerini aktarıyorum.

Yeni sistemde okuduğunu anlamanın ne kadar önemli bir şey olduğunu biliyoruz. Bu sadece paragraf çözmekle olacak bir şey değil, kitap okuması gerekiyor. Matematik sorularında okuduğunu anlamanın yanında analitik düşünmesi gerekiyor. Bulmaca çözmek, yapboz yapmak gibi şeyler faydalı olur.

12. sınıfa gelince paragraf çözmez deneme çözer diyorsunuz da o zaman düzenli olarak problem de çözmesin matematik denemesi çözsün. Gitti 1.5 saat hatta daha fazla. Daha önünde 12. sınıf dersleri var. Bunun yerine haftalık denemeler yapar deneme yaptığı günler paragraf ve problem çözmez. Sınav yaklastikca deneme sıklığıni arttıracak.

@DjKedi ben kitap da okumalı kısmını da destekliyorum ancak iş pratiğe de bakıyor. Pratik de yapması lazım.
@Nieagerams emin ol. O Türkçe denemeleri paragraf kitabından daha iyi hazırlar, paragraf kitapları sadece soru şekillerini öğretir. Deneme yapa yapa da pratiğini yapar, son noktayı koyar. 2012'den beri ÖSYM'nin çoğu sınavına giriyorum. Bizimki de deneyim.

@DjKedi ben kitap da okumalı kısmını da destekliyorum ancak iş pratiğe de bakıyor. Pratik de yapması lazım.

Verdiğim örnekte dedim ya salt paragraf çözmesindense paragraf sorusu sayısını azaltıp o açığı kitapla kapatması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Tabi tekrar ediyorum ben işin uzmanı değilim sadece tavsiye veriyorum :).

Geri
Yukarı