İlk Defa Fitness'a Gideceklere Tavsiyeler

-Havlu = Yatacağınız veya oturacağınız yere sermek için
-Spor kıyafetleri
-Eldiven = Tutmanız gereken yerlerde elinizde eldiven olması kolaylık sağlar. Hem avucunuzun iç kısmında nasır, sertleşme gibi durumlar olmaz hem de rahat olur eliniz.
-Su götürün yanınızda. Başka içecek değil su olsun ama bazı spor salonlarında dışarıdan içecek getirmek yasak ona göre davranın.
-Deodorant lazım olabilir.
Yemek yedikten 2 saat sonra gitmenizi öneririm aksi halde midenizdekiler ağzınıza gelebilir.
İdman bittikten sonraki 1 saat içinde beslenin.
İdmandan sonra salonda veya eve geçince duş almayı unutmayın. İyi gelecektir. Kas ağrınızı azaltır. Laktik asit birikimini azaltır.
İlk defa gittiğiniz için size en zor hareketleri yaptırmayacaklardır. Hareketlerinizi az ağırlık ile yapın ilk başlarda amaç kasları yakmaktır, geliştirmek değil. Setleri ve tekrarları tamamlamaya özen gösterin. 10 tekrar ise en düşük 8 yapın. (Son sette iken yorucu olabiliyor o yüzden dedim yoksa önceliğiniz tekrarları tam yapmak olsun.)
Bazı makineler ve hareketler zor olabilir. Çok zorlanırsanız hocadan onun yerine geçen alternatif hareket göstermesini isteyin. Mesela shoulder press hareketi ilk başlarda çok zor gelebilir hemen yılmayın. Alternatif hareket isteyin o makine yerine. Hocalara çok sormaktan çekinmeyin onlar size yardım etmek için orada.
Hareketleri nizami şekilde yapmaya özen gösterin.

Yaşın 21'den küçükse ağırlık kaldırmaman lazım. Boy uzamasını durduruyor. Ağırlık kaldır ama abartmadan. Baklava, kas yapacağım kafasıyla gitmemen lazım.
Veriyorlar elime 2x5 dambılı açma germe yapacakmışım, sorsanıza bu çocuk kaç kere ağır işe girmiş, ısınma hareketlerini doğru yapmazsan yarın kalkamıyorsun, hızlı yapma, diyet falan var ise uygun git.

Küçük havlu spor salonuna göre değişir benim gittiğim spor salonunda havlu veriyorlardı. Suyu orada satıyorlar zaten. Bir çantaya eşofmanlarınızı, duş havlunuzu ve spor ayakkabılarınızı koyup gitmeniz yeterli. Ama bana soracak olursanız dövüş sporlarını öneririm. Fitness salonundan bir haftada sıkılan ben Muay Thai'den sınavlarım dolayısıyla 3. ay sonunda (haftada 4 gün ve hiç gün kaçırmadım) bırakmak zorunda kalmıştım.

Bu soruyu, kayıt olduğun yer cevaplayamıyor mu? Biz de salon yönetiyor, sporcu eğitiyoruz ama böyle sorumsuz davranmıyoruz.

Ya da onlara soru sorduğuna emin misin? Çünkü buralarda bilgili, bilgisiz herkes kafasına göre yazıyor.

Kaldı ki bu soruları kendi kendine düşünerek de yanıtlayabilirsin. Bir düşün bakalım. Spor yaparken insana ne lazım olur?

Düzeltme: Bilgili, bilgisiz herkes yazıyor derken, bir örnek mesela.

@FurkanAltun

Ağırlık kaldırmak boy kısaltmaz. Basketbol oynamak boy uzatmaz vb. Genetiğine ne işlenmişse o olur.

Son düzenleme:
Kaldı mı cidden halen böyle düşünen diyordum ne yazık ki varmış.
Yalan mı? Araştırılıp, kanıtlanmış bir şey. Gelişme çağında ki biri vücuduna göre ağırlık kaldırmak yerine yüksek kaldırmaya çalışırsa boy uzamasını engeller. Kendim de geçen yaz gitmiştim aynı şekilde böyle dediler. 5 KG'dan fazla dambıl önermediler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı