İlk defa Linux kullanacak birisine dağıtım önerisi

Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
QP Warrior - Hazır Sistem
Kasa: Vento VG09A
İşlemci: i5-12400F
Anakart: Asus Prime B660-PLUS D4
Ekran Kartı: Asus DUAL GeForce RTX3070 OC Edition V2 LHR 8GB
Ram: 2 x XPG Gammix D30 8GB
SSD: Adata Legend 700
Güç Kaynağı: FSP 750W 80+ Bronze

Eklenenler
SSD: WD Blue SN570 1TB M2 PCIe NVMe SSD
Ram: 2 x XPG Gammix D30 8GB
Soğutucu: Deepcool AK620
Meslek
Mühendis
Konuda da belirttiğim gibi hangi alanda ilerleyeceğim çok kestiremedim. Sadece yazılım alanında gidiyorum belki daha sonrasında IT işlerine girebilirim. Hangi Linux dağıtımı kullanmam gerekir sizce? Bu arada Linux ile ilgili en ufak bir bilgim yok o yüzden kısaltmalar kullanacaksanız açık halini yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Linux Mint veya ZorinOS kullanabilirsin. İkisi de başlangıç dostu ve görünüş olarak Windows'a benzer. Alışma süresince işini görürler.

Archinstall kullanmadan Arch kur. Neyin ne olduğunu öğrenirsin bir günde.
Merak ettim bak şimdi
Linux Mint veya Ubuntu.
Mint, Ubuntu, Fedora, PopOs ... Bunlarda da terminali bile açmana gerek kalmadan kurar kullanırsın sistemi.
Linux Mint veya ZorinOS kullanabilirsin. İkisi de başlangıç dostu ve görünüş olarak Windows'a benzer. Alışma süresince işini görürler.
Teşekkürler. Şimdilik Ubuntu deniyeyim dedim. Sonrasında hangi yöne döneceksem ona göre tekrardan konu açarım.

Merak ettim bak şimdi
Arch kullananlara şu gözle bakıyorlar genellikle. Diğer dağıtımlar gibi kaşıkla beslemiyor kullanıcısını.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kurulumu için kaynak ve videolu anlatım arayarak bulabilirsin rahatlıkla. Konu açsan yardım ederiz, sorun olmaz. Aşağıdaki gibi yine mizahi bir özet sunayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Zorin OS neredeyse 10 aydır falan güncelleme almıyor hocam.
Ee hani premiumdu, mobil uygulamayla falan Windows'a rakipti, hatta server işine falan giriyorlardı (ne alakaysa) Adobe XD görüntüleri paylaşıp duruyorlardı... Bir dağıtım daha mı yarıda kaldı?

Şimdi baktım da, Zorin Grid hala çıkacakmış. 😁

Geri
Yukarı