İlk kez Linux kullanacak birine Linux dağıtımı önerisi

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da "hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın hepsi aynıdır."
Yusuf İpek diyor (Açıklıyor).

Son düzenleyen: Moderatör:
Adamin patates bir islemcisi varken cinnamon önermeniz garip, kasma yapabilir.
Linux Mint Xfce iyi bir tercih olacaktir.
Pentium E5800 ile Arch Linux Cinnamon kullanıyorum, XFCE'den daha akıcı. KDE Plasma'da kullandım. Öyle çok fark olmuyor. XFCE'nin compositor'u ağır çalıştığı için sanırım. Hem görünümü çok kötü. Hem kullandığım işlemciyle konu sahibinin işlemcisinin aradında fazla fark yok Cinnamon'un kasacağını hiç sanmıyorum.

Arkadaşım, Pentium 2 ile Elemantary OS'un kasmayacağını iddia etmek, tilki vurup kuyruğunun da 5 metre olduğunu söylemeye benzer. Bir dağıtımı öveceksiniz diye, garip tezler üretmenize gerek yok. Bir de Elementary OS 4. sürümden itibaren sadece 64 Bit ISO sunuyor, yani 2016'dan önceki sürümleri kurmadıysan, Pentium 2'ye EOS kuramazsın. Hadi önceki sürümleri kurdun diyelim, güncel sürümlerle karşılaştırmanın manası ne?

Hocam, arkadaş muhtemelen Pentium Dual-Core bir CPU kullanıyor, Pentium 2'yi bu döneme kadar getirip kullanmak imkansız. Bu arada Linux Mint Cinnamon önerinize ben de katılıyorum, destek kısmında konu sahibi sorun yaşamayacaktır muhtemelen.

Ayrıca @Linux_Windows, vakti zamanında Minecraft Forge 1.12.2'de Pisi Linux KDE'de aldığım FPS ile Linux Mint Cinnamon'da aldığım FPS arasında gram fark yok. Dağıtımların tabanları, init sistemleri, paket yöneticileri birbirinden tamamen farklı olsa bile alacağın performans eninde sonunda aynı oluyor. Son kullanıcı için bir şey değişmiyor kısaca.

Arkadaşlar Linux Mint kurdum suanlik bir tik zorlandim Windows'a gore ama deniyorum hala.
Bilmen gereken birkaç komut var sadece, kullanması kolay yoksa Mint'i.

Uygulama güncellerken:
sudo apt update && sudo apt upgrade

Uygulama silerken:
sudo apt remove uygulama adı

Gereksiz dosyaları silerken:
sudo apt autoremove

Deb paketi kurarken:
(Nereye kurduysan uçbirimi orada aç) sudo dpkg -i paket adı.deb

Jar dosyası açarken:
sudo java -jar paket adı.jar

.sh dosyası açarken:
chmod +x dosya adı.sh

./dosya adı.sh

Root'a geçmek için:
su

Nano ile sistem dosyalarını düzenlemek için:
sudo nano /dosya yolu/dosya adı.conf

komutlarını kullanabilirsin. Kullandıkça alışırsın zaten merak etme, sadece sorunlara karşı yılmadan kullanman yeterli.

Son düzenleme:
ElementaryOS.
1648212513639.png

Yeni konular

Geri
Yukarı