İlk kez Linux kullanacak kişiye dağıtım ve kullanım tavsiyesi

Chained Vessel

Centipat
Yer
Zaten oradan görebiliyorsunuz
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Ben genel olarak internet üzerinden film izleyen, ara sırada Legend Online (tarayıcı oyunu) oynayan birisiyim. 9 yıllık Windows maceramda 4 yıl XP 5 yıl Windows 7 kullandım. Bana hangi Linux dağıtımını tavsiye edersiniz? Mümkünse Türkçe olsun, yoksa İngilizce kafidir. Sistemim aşağıda belirttiğim şekildedir:

İşlemci: Intel Core 2 Duo E7500
Ekran kartı: AMD Radeon HD 7450
RAM: 3 GB

Ayrıca sizden bir konuda tavsiye istiyorum. Ben EBA üzerinden yapılan canlı dersleri kayıt altına alıyorum. Linux üzerinden kayıt için kullanabileceğim bir program var mıdır?

Mümkünse Türkçe olsun, yoksa İngilizce kafidir.
Çoğunda kurulumda Türkçe seçeneği var.

Ayrıca sizden bir konuda tavsiye istiyorum. Ben EBA üzerinden yapılan canlı dersleri kayıt altına alıyorum. Linux üzerinden kayıt için kullanabileceğim bir program var mıdır
EBA Canlı Ders GNU/Linux üzerinde doğrudan çalışmıyor. Yöntemlerini araştırabilirsiniz. OBS kullanabilirsiniz kayıt için.

Linux Mint öneririm. Cinnamon veya XFCE sürümü olabilir.

Xubuntu, bir de önceki konulara baksaydın keşke haftada 5 kere aynı konu paylaşılıyor zaten.

Linux Lite öneririm. OBS Studio iyidir.

Aynen hocam sürekli aynı konunun yenisini açıyorlar.
İnanın ki baktım ancak düzgün bir cevap göremedim. Bir kişi elementary diyor bir kişi başka bir dağıtım öneriyor. İlk kez kullanacağımdan da anlamadım hangisini kullanacağımı. Aynı dağıtımı bile bir kişi överken bir kişi eziyor.

SimpleScreenRecorder kolay ve iyidir.

EBA Canlı Ders konusundaki sorunuz hakkında pek bir fikrim yok. Ancak ilk kez Linux kullanacak birisine genellikle Ubuntu öneriliyor. Ubuntu tabanlı Kubuntu da kullanabilirsiniz ki ben kullanıyorum ve çok şık buluyorum. Aynı şekilde Lubuntu ve Xubuntu da olabilir. Çok seçenek var. Linux Mint de kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Biraz araştırma yapmalısınız sanki.

İnanın ki baktım ancak düzgün bir cevap göremedim. Bir kişi elementary diyor bir kişi başka bir dağıtım öneriyor. İlk kez kullanacağımdan da anlamadım hangisini kullanacağımı. Aynı dağıtımı bile bir kişi överken bir kişi eziyor.
Aslında böyle bir konu açıp, Dağıtımların artı ve eskilerini yazıp sabitlemek lazım.
EBA Canlı Ders konusundaki sorunuz hakkında pek bir fikrim yok. Ancak ilk kez Linux kullanacak birisine genellikle Ubuntu öneriliyor. Ubuntu tabanlı Kubuntu da kullanabilirsiniz ki ben kullanıyorum ve çok şık buluyorum. Aynı şekilde Lubuntu ve Xubuntu da olabilir. Çok seçenek var. Linux Mint de kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Biraz araştırma yapmalısınız sanki.
O sisteme KDE olmaz.

Geri
Yukarı