illedelinux JWM deneyimim

292941

Hectopat
Makaleler
6
Merhaba, illedelinux @illedelinux tarafından 10 yıllık emek ve sevgiyle yapılmış Debian tabanlı bir Linux dağıtımı.
Deneyime başlayalım.

Dosya Boyutu:

Kendisi hızlı ve hafif bir dağıtım olduğu için sadece 1.2 GB.
DD modu ile 2 dakika içinde USB'me yazdırabildim.
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 21:42:50.png

Kurulum işlemi:

Kurulum işlemi basitti. Debian'ın varsayılan grafiksel arayüzünü kullanıyorsunuz.
İsterseniz kurmadan da Live ile de deneyebilirsiniz.
Grafiksel Kurulum için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kurulum Hızı:

HDD sistemde 17 dakikada kurulumu gerçekleştirdim.
5 dakika disk işlemleri ile uğraştım desek 17-5=12 dakikada kurulum bitti.
Zaten bu dağıtım eski bilgisayarlar için ve Linux'a adım atmaklar için tasarlanmış.
15 yıllık bilgisayarımda çok rahat çalıştırabildim.

GettyImages-1191009006_1_1024.jpg

Driver (Sürücü) desteği:

Tüm sürücüler kurulu olarak geldi. Genellikle kurduğum dağıtımlarda ekranda kayarken bir pırpırlanma olurdu, bunda o olmadı.
Hiçbir komut girmeden sürücüleri kurulu geldi ve hiçbir şey yapmadan kullanmaya başladım.

Kullanışlık:

Alt Linux'tan sonra kullandığım en hafif ve kullanışlı dağıtım.
Entegre edilmiş olarak gelen Chromium ile Opera'yı, Kazam vs. uygulamaları kurdum.
500 MB RAM olan bilgisayarları hedeflediği için çok az araç olsa da çok kullanışlı.

indir.png

Hız:

500 MB RAM'li bilgisayarları hedeflediği için kullandığım en hızlı Debian tabanlı dağıtım.
Çok şeyden kısılmış, çoğu şey kaldırılmış ama kullanışlığını kaybetmemiş.
Kullanırken hiç ağırlık hissetmedim.

power_up_linux.jpg

Görünüm:

KDE gibi muhteşem bir görüntü beklememek lazım ama yine de eski bilgisayarlar için olmasına rağmen güzel.
Adapta teması, Clarity paket teması ile geliyor. Çok renksiz kaçmış ama aşırı eski bilgisayarlar için yapıldığı için bunu bir eksi saymıyorum.
Duvar kağıdı bir tane var, güzel bir manzara konulmuş. İsterseniz ekstradan ekleyebiliyorsunuz.
Eklemek isterseniz /usr/local/share konumundaki "blue.png" dosyasını değiştirebilir, ya da başka bir tane daha ekleyip
başlat menüsünden JWM Tools>JWM Edit>JWM Desktop seçerek <Background type="image">/usr/local/share/[B]blue.png[/B]</Background>
"blue.png" yerine koyduğunuz dosyanın ismini girip kaydederek değiştirebilirsiniz. Bir yeniden başlatma ile yeni duvar kağıdınız hazır!
Benim masaüstüm:

2020-11-12-222514_1366x768_scrot.png

Dosya paketi:

Bildiğimiz .deb paketini kullanıyor. Son kullanıcı için apt install paket ya da dpkg -i paket.deb, back-end için apt-get install paket kullanabilirsiniz. Kurduktan sonra paketin bağımlılıklarını apt install -f ile kurabiliyoruz. Debian'dan altta kalır bir yanı olmamış açıkçası.

Entegre edilmiş araçlar:

Dediğim gibi içinde neredeyse hiçbir araç yok. Şöyle sıralayım:
Chromium
Leafpad
Xarchiver
GParted
ve PulseAudio.

Chromium bildiğimiz Chrome'un açık kaynak kodlu versiyonu.
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 22:45:57.png

Leafpad (Windows Not Defteri alternatifi):
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 22:48:20.png

Xarchiver:
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 22:50:51.png

GParted (Disk bölümü düzenleyici):
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 22:52:54.png

ve son olarak PulseAudio (Ses denetimi):
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 22:54:10.png

Bunların dışında neredeyse hiçbir araç yok ve bu benim çok hoşuma gitti. Bu da Alt Linux gibi kullanışlığını kaybetmeyen ve çok hafif olan nadir dağıtımlardan.
Araçların kullanımı kolay, sadece bir şey gözüme çarptı. Hesap makinesi olmaması. Chromium'dan girip yapacaksınız ya da manuel olarak yükleyeceksiniz.
Onun dışında çok iyiler.

RAM Kullanımı:

Boşta 180 MB, Opera ile arkada 4 sekme açıkken 1 GB kullandı.
Yani 512 MB; 1 GB, 2 GB ya da daha fazlası RAM varsa sorunsuz kullanabilirsiniz.
Ekran Görüntüsü 2020-11-12 23:00:39.png

Terminal kullanımı:

Bildiğimiz Debian terminaline sahip. Son kullanıcı için apt install uygulama ile depodan uygulama kurmak ya da back-end için apt-get install uygulama ile depodan uygulama almak için kullanabilir, DD modu ile ISO yazabilir, yazı düzenleyebilir vs. gibi birçok özelliği kullanabilirsiniz. Hatta destekleniyorsa masaüstü ortamını bile değiştirebilirsiniz. Komut için bazı dağıtımlar gibi root olmak zorunda değilsiniz. sudo ile de komut yazarak kullanabilirsiniz.

Bug:

Şu anlık yok, bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Tertemiz...

indir (2).jpeg

Zorluk:

Zaten bu dağıtım Linux'a yeni adım atmak isteyenler için yapılmış ve mükemmel olmuş.
Sıfırdan başlayabilirsiniz. Orta ya da deneyimli insanlar da kullanabilirler.
indir (1).png

Sonuç:

Debian deneyimlemek istiyorsanız ve Linux'a yeni iseniz elinizdeki en iyi dağıtımlardan biri.
En severek kullandığım Linux dağıtımı unvanını kazandı kendisi. Tebrikler!

Umarım beğenmişsinizdir, Mageia Mate kadar kötü olmamıştır umarım.

@illedelinux'a dağıtım için, @Kerem00 ve @cengover_ekin'e beni Linux ile tanıştırdıkları için teşekkür ediyorum.

Daha ayrıntılı bilgi için @illedelinux'un kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MATE ve KDE kalıpları da bekliyoruz!

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi günler! :)

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Birkaç küçük ekleme yapmam gerek.

Bildiğimiz .deb paketini kullanıyor. Son kullanıcı için apt install paket ya da dpkg -i paket.deb, back-end için apt-get install paket kullanabilirsiniz. Debian'dan altta kalır bir yanı olmamış açıkçası.
Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlara DEB dosyası kuracaksanız sudo dpkg -i dosya.deb sonrası sudo apt install -f yazarak bağımlılıkları da kurmanız gerekir.

Ya da sudo apt install ./dosya.deb yazarak bir DEB dosyasını bağımlılıkları ile birlikte kurabilirsiniz.

Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlara DEB dosyası kuracaksanız sudo dpkg -i dosya.deb sonrası sudo apt install -f yazarak bağımlılıkları da kurmanız gerekir.

Ya da sudo apt install ./dosya.deb yazarak bir DEB dosyasını bağımlılıkları ile birlikte kurabilirsiniz.
Unutmuşum koymayı, bir o kadar da Opera kurduktan sonra bağımlılıkları da kurmuştum. Hatırlattığınız için teşekkürler, ekleyeyim. :)

Geri
Yukarı