illedelinux Xfcebox ön deneyimim

292941

Hectopat
Makaleler
6
@illedelinux hocamızın güncellenmiş kalıbı Xfcebox deneme şansı elde ettim.
Çok küçük bir rehber olacak çünkü hem Live kullanıyorum hem de çok zamanım yok.

İçinde birçok araç var, bu baya hoşuma gitti.
Tarayıcı (Chrome, Opera gibi tarayıcı), masaüstü değiştirme (KDE, Cinnamon, LXDE vs.) gibi birçok araç var.

Live'de olmama rağmen hızı şaşırttı.
Live olduğu için RAM tüketimi fazla. Chromium ile 1 GB RAM kullanıyor ama Live olduğu için bu değer pek de önemli değil.

Duvar kağıdı işine gelince benim önerilerimin ve tabii ki @User not found hocamızın yaptığı duvar kağıtlarını koymuş.
Bunun için teşekkür ediyorum.

Kernel değiştirme aracı dar, tek tık ile kernel değiştiriliyor.
liquarix (Oyun ve medya için hazırlanmış bir kernel) ve Linux çekirdeği var.

İkon paketleri yenilenmiş, terminal vs. çok iyi duruyor.

Şimdilik sadece bu kadar deneyebildim.

Yakın zamanda da gerçek bir incelemesini yapacağım.

Şimdilik bu kadar, yeni kalıp için teşekkür ediyorum.
Çok kullanışlı olmuş.

Teşekkürler.
Kernel aracında oyun-medya ve Netbooklar için ayrı ayrı iki tane kernel kurulum tercihi olduğunu belirteyim.
Netbooklar için olan kernel son sürüm stable kerneldir, şimdiki sürümü 5.10'dur.
Oyun-medya için olan kernel özel kerneldir, onun da şimdiki sürümü 5.10'dur.

Teşekkürler.
Kernel aracında oyun-medya ve Netbooklar için ayrı ayrı iki tane kernel kurulum tercihi olduğunu belirteyim.
Netbooklar için olan kernel son sürüm stable kerneldir, şimdiki sürümü 5.10'dur.
Oyun-medya için olan kernel özel kerneldir, onun da şimdiki sürümü 5.10'dur.
Bu arada hocam, şöyle bir bug buldum.

Mesela ben ekran görüntüsü alırken fare ile alan seçince ekran görüntüsü aldığım program gözükmüyor ama seçip enter tuşuna bastığımda görünüyor. Şöyle:
Screenshot_2020-12-29_12-43-25.png

Bu arada hocam, şöyle bir bug buldum.

Mesela ben ekran görüntüsü alırken fare ile alan seçince ekran görüntüsü aldığım program gözükmüyor ama seçip enter tuşuna bastığımda görünüyor. Şöyle:
Eki Görüntüle 807297

Screenshot yazılımın kendisindendir. Gnome screenshot daha iyi gibime geliyor.

GNOME masaüstü ortamı yüklemek isterdim ama Live olduğu için kuramadım. Evde kuracak disk de yok, diğer masaüstülerini deneyemedim.

Meta paket masaüstleri genelde iyi çalışsa da bazen sorun çıkardığı için pek önermem. Yine de denenebilir, tutarsa kullanışlıdır.

Bu arada aylardır Openbox güncellemesi için çalışıyorum, şu anda indirilenden çok farklı ve daha muhteşem olacağını düşünüyorum.
Henüz hazır değil ama bir ekran görüntüsü atayım.

open.png

Meta paket masaüstleri genelde iyi çalışsa da bazen sorun çıkardığı için pek önermem. Yine de denenebilir, tutarsa kullanışlıdır.
İlledelinux hocam merak edyorum dağıtımı persistence yapmak gibi bir düşünceniz var mı?

Bu arada aylardır Openbox güncellemesi için çalışıyorum, şu anda indirilenden çok farklı ve daha muhteşem olacağını düşünüyorum.
Henüz hazır değil ama bir ekran görüntüsü atayım.

Eki Görüntüle 807338
Hocam şu dock yerine Plank entegre olarak gelse daha güzel olmaz mı?
Gerçekten iyi durmuyor, Plank güzel durur açıkçası.

Bu arada bu kalıpta şu açtığım konudaki bazı duvar kağıtlarını eklememişsiniz.
Onları da yeni Openbox kalııbına ekleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı