İmam Hatip lisesine gitmek mantıklı mı?

Benim son senem ve sayısal sınıf açtık yani abi, o kadar da kötü bir lise değil ticaret ve meslek liselerinden bin kat daha iyidir.
Ezber konusunda hocalar çok çok yardımcı oluyorlar. 1.5 sayfa ezberi 3'e 4'e bölüp verebilirsin. Tefsir, Kelam gibi derslerin sınav soruları da fazlasıyla yüzeysel oluyor. Zaten son sınıfa geçtiğinde daha fazla salıyorlar meslek derslerini kebap oluyor.

Ezber konusunda hocalar çok çok yardımcı oluyorlar. 1.5 sayfa ezberi 3'e 4'e bölüp verebilirsin. Tefsir, Kelam gibi derslerin sınav soruları da fazlasıyla yüzeysel oluyor. Zaten son sınıfa geçtiğinde daha fazla salıyorlar meslek derslerini kebap oluyor.

İnsanlar Arapçaya on yargılı mesela.
Ben direkt nasıl İngilizce için çabalıyorsam aynisisni arapca için gösterdim.
Yalniz şu bir gerçek hayatim boyunca 8 yilda tek bir tane iyi arapca hocasına denk geldim. O ortaokul ve lise de hocamızdi. Kendisi mısır gibi yerlerde üniversitede hoca olarak görev yapmış birisi. O konuda şanslıyız.

Ne yapmaya çalışıyorsun? Okulun ile ilgili kötü deneyimlerin olmuş olabilir. Nitelikli liseye gideceğim diyor. Düşünerek yazın.

Konu sahibini bir hatadan döndürmeye çalışıyorum. LGS'den önce gayet kaliteli olan liseleri yeni sistemden sonra nitelikli lise olarak saymayan bir sistem var. Böyle bir sistemde "nitelikli" olarak tanımlanan imam hatipleri iyi olarak saymam ben.

Din dersleri çok ağır ama kolay oluyor onun dışında diğerlerinden farkı yok ders konusunda. Bende 10.sınıf ihl ye gidiyorum meslek lisesine gidiyordum ortamı berbattı imam-hatip de çok sağlam bir ortam var en azından dersde rahat şekilde ders dinleyebiliyorum.
Gelecekteki planına göre okulunu seçmen daha iyi olacaktır.

Fen liselerinde de şöyle sıkıntılar var işte: Yukarıda da dediğim gibi, mesela aynı ortaokulu bitirip, Atatürk Fen'e geçen arkadaşlarımın çoğu bir sene mezuna kaldı, çünkü okul cidden sınavı ciddiye almamıştı. Ben de şaşırmıştım ilk başta, ancak durum böyle. Bu nedenle taban puanlar kadar yerleştirme sonuçlarına da bakmak gerekiyor, direkt İHL/AND/Fen diye ayırmak yanıltır.

Ki zaten bu dediklerim çalışkan bir öğrenci için.
Hocam bir şey soracağım. Taban puanı yüksek olup sınavı takmayan liseler var dediniz ya. O liseler bir şeyler katıyor mu yine de? Kendimizi geliştirmemize yardımcı oluyor mu?

Lisenin de üniversitenin de sana bir şey katmasını beklememen gerekir, katacak olsa bile. Kendi kendine bir şeyler yapmayı ve öğrenmeyi, araştırmayı öğrenmen gerek. Eğer bunları istiyorsan, akademik başarında sıkıntı çekmeyeceğin ama kafanın da rahat olacağı bir lise çek.

Kafa rahatlığı ve akademik başarı arasındaki denge önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lisenin de üniversitenin de sana bir şey katmasını beklememen gerekir, katacak olsa bile. KEndi kendine bir şeyler yapmayı ve öğrenmeyi, araştırmayı öğrenmen gerek. Eğer bunları istiyorsan, akademik başarında sıkıntı çekmeyeceğin ama kafanın da rahat olacağı bir lise çek.

Kafa rahatlığı ve akademik başarı arasındaki denge önemli.
Kafa rahatlığından kasıt?

Geri
Yukarı