İmam Hatip lisesine gitmek mantıklı mı?

@SideWinder bu işin politik kısmı da var. Şurada 20-30 yıl önce kapalı kadınlar işe alınmıyordu, torpille bile. Önemli yerlerdeki insanlar dini ibadetlerini gizliyordu, kendim gördüm bunları. Çocukları farklı isimler bile kullanıyordu bazı dini eğitim veren kişilerin yanında. Devran şimdi nasıl bir anda tersine döndüyse, imam-hatipler nasıl bir anda hükümetin gözdesi olduysa 5 yıl sonra tam tersi de olabilir. Bu ülkenin sağı solu belli olmaz. Din hep bu coğrafyanın aşil tendonu oldu ve olacak. Ben çok iyi olsa bile imam-hatip tercih etmezdim.

Yani, orası doğru. Biz insanları fişlemeyi ve ayrıştırmayı seven bir milletiz. Aynı şeyleri de yaşayacağız zaten bu gidişle, bu konudaki bazı mesajlar bile bunu gösteriyor.

Gelecek neler getirecek göreceğiz. Bunların yaşanmaması için ben elimden gelen çabayı gösteriyorum, umarım diğerleri de gösteriyordur.

Gelecek neler getirecek göreceğiz. Bunların yaşanmaması için ben elimden gelen çabayı gösteriyorum, umarım diğerleri de gösteriyordur.
Tam tersi için çabalayan da çok kişi var. Seçimlerde 21 yıllık seri bozulursa imam-hatip mezunları üzülecek gibi bir his var içimde. Bu ülkede kim olduğuna değil nereden geldiğine bakılıyor maalesef. Ülkede dindar kadar dinsiz yobaz da var. İkisi de çok tehlikeli iş ülke yönetimine gelince.

Fen liselerinde de şöyle sıkıntılar var işte: Yukarıda da dediğim gibi, mesela aynı ortaokulu bitirip, Atatürk Fen'e geçen arkadaşlarımın çoğu bir sene mezuna kaldı, çünkü okul cidden sınavı ciddiye almamıştı. Ben de şaşırmıştım ilk başta, ancak durum böyle. Bu nedenle taban puanlar kadar yerleştirme sonuçlarına da bakmak gerekiyor, direkt İHL/AND/Fen diye ayırmak yanıltır.

Ki zaten bu dediklerim çalışkan bir öğrenci için.
Hocam bir şey soracağım. Taban puanı yüksek olup sınavı takmayan liseler var dediniz ya. O liseler bir şeyler katıyor mu yine de? Kendimizi geliştirmemize yardımcı oluyor mu?

Selamünaleyküm. Henüz lise seçimimi yapmadım emin olamadığım için. İmam hatip liseleri nasıldır? Nitelikli bir imam hatip lisesine gitsem diyorum. Çünkü islamî eğitim de almak istiyorum. Ama çok ağır olur mu acaba? Kur'an-ı kerim derisinden ve arapça'dan çok yüklenirler mi? Kendimi geliştirecek vaktim olur mu? Ve hiç arapça bilmiyorum. Sıkıntı olur mu?

Kesinlikle hayır Anadolu lisesine git fen lisesine tutturabilirsen git aman deyim meslek ya da imam hatip gibi yanlış karalar alma.

Adı üstünde imam hatip imam olmak istiyorsan tam sana göre ama mühendis olmak istiyorsan pek iyi bir tercih gibi gözükmüyor.

Kardeşim benim sen geriden geliyorsun herhalde o zamanlar millattan önceydi şimdi istediğini olursun git bak bakalım imam hatiplerde ne kadar ilahiyat okumak isteyen kalmış.

Ben kaliteli bir ımamhatip'de okuyorum ve diyeceklerim şu eğer ilginiz yoksa sakın arapça bölümüne girmeyin yoksa sonra acayip zorlaşıyor ve diğer dersler hakkında ise hocalar oldukça iyi fakat arapça başınıza dert olabilir(mes Aihl'de okuyorum)

Geri
Yukarı