Puanım Anadolu İmam Hatip Lisesine Yetiyor Ama Gitmek İstemiyorum

Selamlar. Bugün kendi LGS puanımı yaklaşık olarak hesapladım ve bulunduğum şehirde proje okulu olan bir Anadolu imam hatip lisesi var girebileceğim. Lütfen bana biraz taktik verin. Gerçekten hayatımın bu saçma, 2000 milyon tane saçma lise arasında geçsin istemiyorum. Aslında derslerim de iyi fakat saçma sınav yüzünden puanım 400 çıktı ve ileride normal liseye gidip staj yapmak istemiyorum. Büyüyünce grafik tasarım okumak istiyorum. İmam hatip lisesinde neler olur, grafik tasarımcı olabilir miyim? Neden bu kadar fazla Anadolu imam hatip lisesi var? Bile bile mi insanların hayatına kaymak istiyorlar?

1. Sınav açıklanmadan kendi kafanda böyle şeyler kurma.
2. Normal lisede staj yapılmaz meslek lisesinde staj yapılır.
3. Grafik tasarım okumak isitiyorsan bilgisayar bölümü olan ve grafik tasarım dalı olan bir okula git orada okuduğun zaman üniversitelerde meslek yüksek okulları var 2 yıllık ve oralara sadece meslek lisesi bölümü mezunu olanlar girebilir. Elindeki dezavantajı avantaja çevirebilirsin.

Hiç mi güzel sanatlar lisesi yok oralarda?

Sanırım yok zibilyon tane Anadolu imam hatip lisesi var çok fazla taktım bu olaya.
Diğer illerde bulunan yurtlu liselere bakabilirsiniz. Eğer gitmeye karar verirseniz gideceğiniz ilin ailenizin bulunduğu ile yakın olması sizin için iyi olacaktır.
Başka bir şehire gitmeyi düşünmüyorum aslında
Şu olayın puan ile olmadığını ne zaman anlayacaksınız acaba? Daha sınav açıklanmadan niye gelin güvey oluyorsunuz? Sıralaman önemli. Sınav kolay olursa yüksek alırsın, zor olursa düşük. Ama sıralaman kabaca oynamaz.
Gitmek istemiyorsan tercihe yazmazsın.

Üniversitede o bölümü okumak için gittiğin lise hiçbir şey ifade etmiyor.

Tüm liselere oranla ne derece bilmiyorum ama abartılıyor bence. Hem olsa da düzgün yerler değiller ki. Çok Anadolu olsa Anadolu'nun kalitesi düşecek. Önemli olan düzgün okula gitmek.

Kimse kimsenin hayatını kaydırmıyor. Sınav yaptılar hepinizi. Kötü sıralaman senin sonucun. Çok eşit şartlarda değildiniz belki ama buna rağmen senin durumunda olan, hatta daha kötü durumlarda olan kişiler içerisinden senden daha iyi sınav sonucu alanlar çıkacaktır. Yani tamamı senin hatan desem pek haksız sayılmam. Sınavına çalışsaydın. Herkes oturduğu yerden istediğini yapamıyor. Çaba göstermen gerek. Gösterdim diyorsan yeterli gelmemiş demek ki.

Sınava gayet güzel çalıştım fakat matematik beni bitirdi resmen. Bu puan sistemini de hiç anlamadığım için korktum geleceğim kötü mü olacak diye. Bile bile mi oynuyorlar derken insanların başarısına göre eğitim görmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Sınavıma matematik koymasınlar türkçeye abansınlar razıyım.
Ben de 2011 senesinde puanımın düşük olmasından dolayı gitmek zorunda kaldım. 23 yıllık hayatımdaki en büyük pişmanlığım buydu diyebilirim. Eğer içinden de gelmiyorsa kesinlikle böyle bir hata yapma. @Crowlleyy arkadaşın da dediği gibi arapça ve dini dersler ciddi anlamda zor ve yıl sonu ortalamanı düşürüyor. Bu da üniversite sınavında daha düşük ek puan almana neden oluyor. Şu an aynı şekilde mi bilmiyorum ama benim zamanımda böyleydi.
haklısın öyle şeyler duydum
Yüzdelik dilimi bekleyin, uzmanlara göre puanlar çakılacakmış, herkesin kötü geçtiği için.

Sence iyi bir liseye gitme şansım var mıdır geçen sene aynı puanı alan birine karşı? Varsa güzeel :)
1. Sınav açıklanmadan kendi kafanda böyle şeyler kurma.
2. Normal lisede staj yapılmaz meslek lisesinde staj yapılır.
3. Grafik tasarım okumak isitiyorsan bilgisayar bölümü olan ve grafik tasarım dalı olan bir okula git orada okuduğun zaman üniversitelerde meslek yüksek okulları var 2 yıllık ve oralara sadece meslek lisesi bölümü mezunu olanlar girebilir. Elindeki dezavantajı avantaja çevirebilirsin.

Haklısın kafamda gerçekten kurmamam gerek fakat kuruyorum istemsizce. Anadolu teknik programı denen bir okul türü de varmış ben asla staj yapmak istemiyorum aslında. Tavsiyelerin için teşekkürler :)

Geri
Yukarı