İmam Hatip lisesine gitmek mantıklı mı?

Cehennem gibi olmadığı kısmına bende katılıyorum. Benim belirtmek istediğim ihl derslerinin zaman kaybettirebileceği gerçeği ve bu düşüncemin hala arkasındayım. Devamına gelecek olursak 5 tane iyi lise gösterip bu lise türleri iyidir demek çok saçma geliyor bana çünkü genel durum ortada.

Bu okulların yanından geçemeyecek sıralama deyince kendi üstüme zaten alınmıyorum ama bir konu hakkında fikir belirtebilmek için LGS gibi bir şeyden 400 falan almak da gerekmez bence.
Benim hangi okulları savunduğumu maalesef anlayamamışsınız, konunun başından beri nitelikli imam hatipleri savunuyorum. Düşük puanlı imam hatip liseleri hakkında yorum dahi yapmadım.

Konu hakkına fikir belirtmelerine laf etmiyorum zaten, okul hakkında bilgileri olmadan "imam hatip=çöp" diyen kişilere lafım.

ilk olarak uyarım yapayım. Hiçbir şekilde ön yargım yok.

Eğer amacın imam olmak veya dini alanlarda çalışmak değilse imam hatip lisesini tavsiye etmem. Rakiplerin haftada seçmeliler ile beraber onlarca saat sayısal dersleri görürken sen imam hatip dersleri ile zaman kaybedeceksin. Hep bir adım arkalarında yarışacaksın. Artı olarak eğer en üst sıralarda bulunan ilk 5 liseye yerleşemezsen o kadar kaliteli ve dolu bir dini eğitim de alamayacaksın. Dini konularda kendi kendini yetiştirebilirsin ama derslerde bu o kadar kolay olmayacaktır.

Orta okulda imam hatip okudum ve şunları söylemek istiyorum:
1)450 - 500 Puanlı imam hatip liseleri dışında diğerlerini tavsiye etmiyorum.
2)İmam Hatip'e giden herkesi aileleri adam olsun diye yolladıkları için 1 tane düzgün insan yok.
3)Orta okuldaki hocamızın da dediği gibi imam hatip orta okul ve liseleri gitgide kötüleşiyor.
4)Arapça ve kuranı kerim dersleri inanılmaz zor.
Bilmediğin bir alfabeyle dil öğreniyorsun ve internette adam akıllı kaynak yok ki açıp çalışasın.
Hocalarda zaten adam akıllı anlatmıyor anlatsa zaman bile yetmiyor.
O yüzden
En mantılı yorumu bu arkadaş yapmış.
"Eğer amacın imam olmak veya dini alanlarda çalışmak değilse imam hatip lisesini tavsiye etmem."

Benim hangi okulları savunduğumu maalesef anlayamamışsınız, konunun başından beri nitelikli imam hatipleri savunuyorum. Düşük puanlı imam hatip liseleri hakkında yorum dahi yapmadım.

Konu hakkına fikir belirtmelerine laf etmiyorum zaten, okul hakkında bilgileri olmadan "imam hatip = çöp" diyen kişilere lafım.

O zaman konu sahibine kısaca şöyle diyebiliriz 2019 itibari ile ülkemizde 1610 adet imam hatip lisesi var. Eğer sen bunların arasından ilk 20 de olanlara girebiliyorsan ve gitmek istiyorsan git(nitelikli imam hatip liselerinden bahseden arkadaşların fikirleri) eğer bu ilk 20 liseye yerleşemiyorsan genel kanı gitmemen taraftarı ama tabii ki seçim senin.

Bize neden soruyorsun dostum 4 yılını etkileyecek bir seçim bu yarı yarıya YKS de görmeyeceğin şeyler göreceksin. Eğer bunu kendim tolere ederim diyorsan mantıklı olabilir ilgilisin sonuçta bence iyice bir düşün bunu.

Bir İmam-Hatip öğrencisi olarak kendim bulunduğum şehri düşünerek İmam-Hatip öneririm. Eğer merakınız varsa ve çalışırsanız gayet başarılı olursunuz. Mesela ben, İHL'de okuyorum, 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. 3 senedir okulda hep ilk 3'deyim.
Ayrıca burada İmam-Hatip'i kötüleyen arkadaşlar, eğer İmam-hatip'de okuyorsa sıkıntı yok ama o ortamı bizzat yaşayıp görmeden, uzaktan görüp yorumlaması çok yanlış.
Birde İmam-Hatip okuyanlar sadece imam, müftü olmuyorlar. Bunun en çok bilinen örneği, Cumhurbaşkanımız. Yazdıklarımı siyasi algılamayın, ben gördüğüm gerçekleri söylemeye çalışıyorum. Benim öz babam. İHL mezunu, lisede okul birincisi ve o zamanın en iyisi olan Ankara üniversitesi hukuk fakültesini kazanmış.
Buradan pay biçerek İmam-Hatip'in ne olduğunu anlayabileceğiniz düşünüyorum.

İmamhatip hakkında en ufak bir fikri dahi olmayan ne kadar insan varsa hepsi konuya yazmış, açık konuşacağım o yüzden. Gördüğüm kadarıyla puanın hiç fena değil 450 üzeri bir puanın var ve bu puan bandında bir sürü güzel Anadolu lisesi var, onlar varken imamhatip lisesi tercih etmek kesinlikle mantıklı değil.

Ki diyelim ki puanın düşük yine imamhatip tercih etmenin hiç bir mantığı yok, sana tek faydası az buçuk Arapça öğrenmiş olman olur ki onu da başarabilirsen. Onun dışında 4 yıl boyunca masal anlatıp seni boş boş masallarla avutmaya çalışacaklar. Bu tarz liselerdeki öğretmenlerde çoğunlukla iktidar yanlısı oluyor zaten, en ufak bir olayda belli ediyorlar rengini. Ayrıca 4 yıl sonunda adam kadınlarla adam akıllı ilişki kuramayan ve bunun sözde "günah" olduğunu düşünen bir mağara adamı olup çıkman muhtemel.

O yüzden burada imamhatip önerenlere kulak asma, çoğu çocuğu olsa imamhatipe göndermeyecek tipler. O kadar puan alıp 4 seneni ziyan etme.

İmamhatip hakkında en ufak bir fikri dahi olmayan ne kadar insan varsa hepsi konuya yazmış, açık konuşacağım o yüzden. Gördüğüm kadarıyla puanın hiç fena değil 450 üzeri bir puanın var ve bu puan bandında bir sürü güzel Anadolu lisesi var, onlar varken imamhatip lisesi tercih etmek kesinlikle mantıklı değil.

Ki diyelim ki puanın düşük yine imamhatip tercih etmenin hiç bir mantığı yok, sana tek faydası az buçuk Arapça öğrenmiş olman olur ki onu da başarabilirsen. Onun dışında 4 yıl boyunca masal anlatıp seni boş boş masallarla avutmaya çalışacaklar. Bu tarz liselerdeki öğretmenlerde çoğunlukla iktidar yanlısı oluyor zaten, en ufak bir olayda belli ediyorlar rengini. Ayrıca 4 yıl sonunda adam kadınlarla adam akıllı ilişki kuramayan ve bunun sözde "günah" olduğunu düşünen bir mağara adamı olup çıkman muhtemel.

O yüzden burada imamhatip önerenlere kulak asma, çoğu çocuğu olsa imamhatipe göndermeyecek tipler. O kadar puan alıp 4 seneni ziyan etme.
Hangi imam hatibe gittiğinizi çok merak ediyorum.

Benim en buyuk pismanligimdir. Mezun oldum ama nasıl mezun oldum. Kurani Kerim baraj dersti veremedim 1 yilim gitti, dersler zaten coktu ustune arapca ve Kuran dersleri falan yurtta kaldim ayrica bu sure zarfinda yurtta kalinca orada da yine Kuran egitimi aliyorduk okul derslerini sadece okulda goruyordum yani. 5 senem cope gitti son senemi nakil ile ozel okula gittim ama nafile hala gittigimin pismanligini cekiyorum. İyi okullar vardir illaki kendi ideallerin ne ise hayatina ona gore sekil ver kimsenin baskisi altinda kalma.

Yeni konular

Geri
Yukarı