İncehesap sağlam gönderdiğim PSU'yu kırık bir şekilde geri gönderdi

Furkan Karabudak

Hectopat
Gerçekten çıldırmak üzereyim artık 2 haftadır bu adamlarla uğraşmaktan!

Bak şunlara bak ürün ismini değiştirmişler bir de, ama duuur bende bütün ss'ler, sayfanın html kaydı, ayrıca internet archive de de bir sürü snapshotlarını aldım çoktan.

Bu ürünü aldım 2 hafta önce, başlıkta model GP-UD1000GM PG5 olarak yazıyordu şimdi PG5'i nasıl da silmişler!
PG5 diyerek aldım PG5 olmayan yani PCI-E 5.0 olmayan modeli gönderildi. Meğerse sattıkları zaten oymuş, ama banane bundan yahu? Ürün ismini doğru yazın, oraya ne yazdıysanız onu göndermekle yükümlüsünüz!

Her neyse ürün geldi, tabi model numarasındaki çok ufak farklılığı ne yazık ki ürünü açtıktan sonra, portların farklı olduğunu gördükten sonra fark ettim. Tabi üzerindeki jelatini falan sökmüştüm, kabloların olduğu poşeti açmıştım.

Her şeyi olduğu gibi eksiksiz bir şekilde kutuya geri yerleştirdim, söktüğüm jelatinleri bile geri yapıştırdım. Eksiksiz bir şekilde sapasağlam tekrar kargoya verdim iade talebi açarak.

Ertesi gün bana mesaj geldi, kargonuz yola çıkmıştır. Lan dedim, iadeyi reddediyorsanız bile insan bi haber verir. Hiçbir şey demeden böyle pat diye red mi edilir? Direkt geri göndermişler, üstelik onu da yanlış adrese!

Neyse bi şekilde geri aldım ürünü en sonunda. Kutuyu açayım bakayım dedim belki bi not bir şey vardır, neden reddetti bunlar? Evet bir not var:
Üründe çizikler, ve köşesinde darbe tespit edildiği için iadeye uygun görülmemiştir.

Ne çiziği ne darbesi aww diyerek PSU'yu elime bir aldım, almaz olaydım, bildiğin köşesi kırılmış!

Yahu, bana sövdürtmeyin şimdi burada, bilmem ne ettiğimin anlaşmalı kargo firmanızın yolda yediği haltlardan banane?! Neden bunun suçlusu benim? En baştan adam gibi doğru ürünü gönderin, iki haftadır uğraşa uğraşa yolda bişeylere dönmesin o zaman kargo!

Valla aranızda yasal süreçlerden anlayan birileri varsa plz yardım edin. Ne yapabilirim, yapabileceğim şeyler neler? Bu işin peşini bırakmayacağım. İlk yapacağım Tüketici Hakem Heyetine başvurmak, onun dışında başka neler yapabilirim, dava mı açabilirim, ne yapabilirim, hiç anlamıyorum bu yasal işlerden. Her türlü yorum ve önerinize açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hakem heyetine başvurmalısın. Oradan çıkan karar istediğin gibi olmazsa dava açabiliyorsun sanırım.

Elinizde ürünü kargoya vermeden önce, ürüne dair detaylı fotoğraf mevcut mu? Yani ürünü sizin değil de kargo firmasının kırdığına dair bir kanıtınız var mı? Bir de firma sizmişsiniz gibi düşünün. Sattığınız ürün size kırık şekilde geliyor. Ayrıca elektronik ürünlerin kargo sigortası olmadığı da aşikar. Bu durumda satıcı ne yapsın? Mevzuya gelirsek elinizde kargoya verilmeden önce bir fotoğraf ya da video varsa THH'ye başvurup ya da başvurmadan önce firmaya yollayıp mail yoluyla derdinizi anlatıp çözüm arayabilirsiniz.

Elinizde ürünün sağlam paketlendiğine ve pakete koyulurken sağlam olduğuna dair kanıt yoksa hiçbir şey çıkmaz. Burada paketleme de önemli çünkü firma ürünü size nasıl ulaştırdıysa (Ekstra kutunun içine koyma, patpata sarmak vb.) iade eden kişi de aynı şekilde paketlemek zorunda. Ürünü ekstra bir kutuya veya koruyucu patpata sarmadan direk kendi kutusuyla gönderenler falan var o yüzden bu paketleme kısmı önemli ve kötü paketleme firmaları THH de haklı çıkartabiliyor.

Valla işte o da benim aptallığım, ne diye adam gibi resmini falan çekmediysem, yani elimdeki tek resim, sistemin geri kalanını toplarken uzaktan şöyle bi fotoğrafını çekmiştim, PSU da görünüyor ancak yakın çekim değil neticede, şu an olan hasarların olup olmadığı belli bile olmaz o fotoğrafta yani.

Ürünün kutusunda pek bir hasar olmasa da köşelerinde biraz aşınmalar var. Ancak asıl anlayamadığım kısım, içeriğin nasıl bu kadar zarar görmüş olabileceği. Kutusunda öyle hasar olmayan şeyin içinin kırılması mümkün mü? Ne bileyim o kadar sünger köpük koruma falan da var. Şeyi de anlamadım, kabloların olduğu poşet ben gönderirken üzerinde çizik bile yoktu, şimdi bi geldi poşetin her tarafı delik deşik, her tarafında çizikler var. Kutunun içinde gidip gelen poşetin böyle delinip çizilmesi mümkün mü, kutusunda sadece köşelerinde aşınmalar varken? Yani düşündüğüm şey ne kadar mantıklı bilmiyorum ama, bunlar iade almamak için ürünün üzerinde bilerek hasarlar oluşturmuş olma ihtimalleri var mı?

Yaptığınız yorumlar inanılmaz derecede içimi kararttı şu an, ama kendi aptallığım yüzünden, doğru düzgün bi fotoğraf kanıt bir şeyler çekseydim zamanında keşke. THH'de fazla şansım yok gibi görünüyor o zaman, yine de başvurmak mantıklı değil mi? En kötü şansımı denemiş olurum, yapabileceğimi yapmış olurum diye düşündüm.

Hadi ürünün bendeyken sağlam olduğu ile ilgili elimde bir kanıt yok (kafama tüküreyim), ama neticede adamlar bana satın almadığım bir ürünü gönderdi, yanlış ürün, bu kanıtlı işte, buradan hiçbir şey çıkmaz mı? Yani zararın neresinden dönebilirsem kardır, en başta bana göndermeleri gereken ürünü gönderseler bunların hiçbiri yaşanmayacaktı.

Ya bir de düşününce olay aslında yanlış ürünü göndermekten daha büyük bir şey. Adamlar direk ilanı yanlış açmışlar. Anladığım kadarıyla PG5 modelinin direk satışını bile yapmıyorlar. Çünkü değişim için sorduğumda o modelin ellerinde olmadığını söylediler. Ancak sitedeki ilan zaten PG5 modeline ait, hadi sadece bana yanlış göndermiş olsunlar, ellerinde yoksa nasıl sitede o ürünü satmaya devam edebiliyorlar? Ayrıca ürün sayfasını iyice detaylıca inceleyince kullanılan ürün fotoğraflarının bazılarının PG5 modeline, bazılarının GEU modeline ait olduğunu fark ettim.

Yani mevzu şu, bu adamlar, bana yanlış ürün göndermediler. Bu ürünü alan herkese, ilanda belirtilen ürünü değil, başka bir ürünü gönderdiler, yani bu, buradaki tek mağdurun ben olmadığım anlamına geliyor. Ve işin en korkunç tarafı ise, incehesap'ın kendi verisine göre incehesap'ta en fazla satılan ikinci PSU modeli bu! Yani onca insana yanlış ürünü sattılar demek olmuyor mu bu?

Ya da ben şunu anlamıyorum, en fazla satılan 2. PSU da, yahu o kadar alan insandan kimse mi farketmedi yanlış ürün olduğunu hiç mi şikayet gelmedi, hayır bana ellerinde o kalmadığı için diğerini göndermişler desen, bana gönderdikleri modelin satışını bile yapmıyorlar ki site üzerinde. Yani adamlar aslında bana gönderilen ürünü satmalarına rağmen, sitede PG5 olarak yazıyorlar.

Buradan falan, yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu?

Son düzenleme:
THH'de şansınızı yine de deneyin. Yalnız ilanı yanlış açmış olmaları sizi herhangi bir şekilde haklı çıkarmaz. Çünkü yanlış ürünü iade etmek istemişsiniz onlar da kabul etmiş. Ürün zarar görmeseymiş zaten ürünü alıp paranızı yollayacaklardı. Siz yine de ürünü kırık yollamadığınızı detaylıca belirten ve buraya yazdığınız gibi neden iade etmek istediğinizi anlatan bir metin ile THH'ye başvurunuzu yapın.

Geri
Yukarı