İngiliz özel tekne servisi

BeritKaan

Centipat
Katılım
26 Şubat 2019
Mesajlar
177
Çözümler
1
Beğeniler
173
Merhaba, bugün sizlere 1940 yılında 2. dünya savaşında, normandiya çıkartmasında ve alman u-botların imhası için oluşturulan İngiliz deniz komando birliğinden bahsedeceğim. 2. dünya savaşında, Roger Courtney tarafından askeri bir açık olarak görülen, nazi Almanya'sına ve İtalya'ya karşı çıkartma harekatlarında, düşman gemileri ve denizaltı imhaları için ciddi önem arzeden birliktir. Kısaltması SBS olan, açılımı Special boat service olarak geçmektedir. Gönüllüler, tüm İngiliz silahlı kuvvetlerinden girebilme hakkına sahiptir ama çoğunlukla deniz kuvvetlerinden gönüllüler olur. Kursiyerleri eğitenler tamamen SAS, İngiliz özel hava servisi eğitmenleridir. SBS personeli olabilmek ve kursa katılabilmek için İngiliz silahlı kuvvetlerinde en az 2 yıl hizmet etmeniz gerekmekte, yılın 2 farklı döneminde alımla yapılmakta. Aktif personel sayısı bilinmiyor.

Tora Bora two.jpg


SBS eğitimleri; kursiyerler seçildikten hemen sonra ilk aldıkları eğitim, fiziki kondisyondur. İlk günden itibaren 1 yıl boyunca, her gün 15-20-25-30 KG olmak üzere haftadan haftaya arttırılır. Cehennem haftasında 30 kg ağırlık ile, 20 saat içerisinde 64km yol kat etmek. Suyun 10 metre altında, ilk 500 metre desteksiz, sonrasında 1500 metre yüzme eğitiminden geçiyorlar. İğrenmeme bölümünde ise her türlü deniz canlısı ile 'dost' olma eğitimi. Ahtapot, kurbağa, su yılanı, yunus ve daha birçok su içerisinde yaşayabilen canlılar ile yüzdürülüyorlar. Görev sırasında bu canlılardan korkmamak için kursiyerlerin alıştırılmaları gerekmekte.

Logo.jpg

Operasyonel yönlülük;
Gayrinizami harp.
Rehine kurtarma.
Özel destek.
Sualtı sinsi taaruz.
Sabotaj.

Girilen önemli savaşlar ve olaylar;
2. dünya savaşı.
Kore savaşı.
Falkland savaşı.
11 Eylül operasyonları.
Irak savaşı.
Körfez savaşı.
Afganistan savaşı.

Kullanılan ekipmanlar;
L119A2 piyade tüfeği, M4 carbine ve varyasyonları, H&K G3, H&K G36, H&K MP 5 ve varyasyonları, Glock 17 tabanca, H&K 417 keskin nişancı tüfeği ve son olarak sualtı saldırından kullanılan 5 mermi kapasiteli 7.62/34 dart atabilen bir tabanca, H&K 11 Heckler & Koch P11 - Wikipedia

SBS.jpg


Kaynak siteler:
 
Son düzenleme:

Aspletan

Decapat
Katılım
20 Mart 2020
Mesajlar
1.233
Makaleler
1
Çözümler
5
Beğeniler
1.178
Yer
İstanbul/Kağıthane
Tekrardan çok güzel bir yazı olmuş. Bir daha ki konuda Nazi Almanya'sında ki paraşütçü birliklerini (Fallschirmjäger) de inceleyebilirsin, ilk paraşütçü birlik aynı zamanda.
 
KS
BeritKaan

BeritKaan

Centipat
Katılım
26 Şubat 2019
Mesajlar
177
Çözümler
1
Beğeniler
173
Tekrardan çok güzel bir yazı olmuş. Bir daha ki konuda Nazi Almanya'sında ki paraşütçü birliklerini (Fallschirmjäger) de inceleyebilirsin, ilk paraşütçü birlik aynı zamanda.
Önümde bir kaç proje var, Alman deniz komandoları olan KSM (Kommando Spezialkräfte Marine) ile ilgili bir yazı paylaşacağım. Daha sonra İsveç SOG timleri ve Norveç FSK timlerini yazacağım. Sonrası için düşünüyordum, fikir için teşekkürler. Eğer ilgimi çekecek bilgilere ulaşabilirsem. Daha erken paylaşabilirim. Yorumunuz için teşekkürler.
 

Yeni konular

Yukarı