İngilizce Kursuna Yazıldım!

Sana tavsiyem ingilizceni gramer anlamıda ilerletince al eline bir sözlük ve bolca pdf olarak indirip seviyene göre ingilizce kitap oku. Biraz daha yabancı filmleri ingilizce altyazılarıyla okuyup anlamaya çalış. Bu sayede ingilizce bildiğini sanıp sınavdan 99 alınca havalara giren ama ödevini kim yapmamış demek isteyip ''Who Homework tiiçıır'' diyen sözde bizim okulun birincisi gibi olmassın. İngilizce gramer katli yapma sadece onun dışında her şeyi köküne kadar ezberlemene gerek yok. Bizim sınıfa bu sene AFS'yle Seattle'dan bir çocuk geldi. Çok masum iyi ve çok zeki çocuk. Gözümün önünde MIT'ye başvuru yaptı ve dekan mıydı artık çözemediğim biriyle Skype üzerinden mülakat felan yaptı böyle bende epey anladım. Yani kısaca ingilizce bilip konuşamayınca hiç bir işe yaramıyor. Buna dikkat et. Ezberci olma. Bolca film izle kitap oku ve pratik yap. İlerleyince kendine facebook'tan ordan burdan yabancı arkadaşlar edinip ingilizce konuş. 2-3 yıl derken bir bakarsın tıkıt tıkır konuşuyorsun. Bu iş biraz da ilgi istek işi. Ben çok meraklıydım şimdi anadilim gibi konuşuyprum bu yaşta. Arkadaşlarım uzaylı görmüş gibi bakıyor bana...

İşin güzel tarafı öğretmenimiz RUS. ;)

Evet asıl zaten günümüzün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirdiğimiz için Google tarayıcımı ingilizce, işletim sistemimi ingilizce vesaire yaparsam daha iyi öğrenirim diye düşünüyorum.

İşin güzel tarafı öğretmenimiz RUS. ;)

Evet asıl zaten günümüzün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirdiğimiz için Google tarayıcımı ingilizce, işletim sistemimi ingilizce vesaire yaparsam daha iyi öğrenirim diye düşünüyorum.

Güzle fikir ama akıcı bir şekilde cümle kurmak için, Recep Baltaş'ın yaptığı gibi turistlerle aktif bir şekilde konuşmak lazım.

Ne yaparsan kendi çabanla yapacaksın...

Aynen katılıyorum. İlköğretimde zaten yabancı dil öğretimi diye bir şey yok. Test tekniğine hazırlıyorlar. Resimde saç fırçası gördün hair brush'ı işaretle. Past Continuos kullandıysa "while" gelecektir gibi. Lisede de ne kadar iyi işlenilirse işlensin ders sayıları yeterli değil. Geçen sene (9. sınıfta) haftada 6 dersti, bu sene 4 ders. 4 derste dil bilgisi mi öğreneceksin, dinleme etkinliği mi yapacaksın? O yüzden ben de kendi çabalarımla geliştirmeye çalışıyorum. Sınav için İngilizce çalışanları da zavallı olarak görüyorum. (Sınavdan önce İngilizcede bir şey aklıma takıldı, bir arkadaşıma sordum, ordan başka bir arkadaşım hemen "Sınavda onlar yok ki niye soruyorsun?" dedi. Böyleleri bol.)

Bir de ikinci yabancı dil meselesi var ki onda durum daha berbat. Haftada iki saatte ne öğrenebileceksek artık...

Sınavdan önce İngilizcede bir şey aklıma takıldı, bir arkadaşıma sordum, ordan başka bir arkadaşım hemen "Sınavda onlar yok ki niye soruyorsun?" dedi. Böyleleri bol.

Hah işte bu yüzden bu kişilerden bir cacık olmaz. Bu tipler büyüyünce KPSS peşinde heba olan tiplerdir... Devleti eleştirip "devlete kapak atmak" terimini dillerinden düşürmezler. Bu amaçla yaşayan tiplerden nefret ederim.

Türkiye'de adam mezun olduğu zaman İngilizce biliyor yazıyor ancak soruyorsun İngilizce'nin i'sini bilmiyor. Çünkü bu kadar süre öğretiyorlar bildin bildin bilmedin yine oraya İngilizce biliyor diye yazıyorlar. Ancak Almanya'da tam öğrenmeden bırakmıyorlar istersen 15 sene oku tam öğrenmezsen okulu bitiremezsin. O yüzden Almanya'da herkes İngilizce biliyor.

Sovyet ülkelerinin zaten İngilizce ile uzaktan yakından alakası yok. Türkiye de öyle şimdi Almanya'da yolda yürüyen herhangi bir kişiye sor İngilizce biliyordur, ancak Türkiye'de ve Rusya'da öyle değil.

Okulları çok iyi Almanların!

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı