İngilizce nasıl öğrenilir?

Kaçıncı sınıfsın, mükemmel dediğin ortaokul lise İngilizcesi mi? Değilse Roblox adlı oyuna biraz bakmalıyım :D.

7.sınıf bu yıl bitti (okula 1 yaş büyük başlamıştım).
Ve Liseye geçtiğimde de yine kendime güveneceğim.

Hala öğrenilecek yeni kelimeler var ama genel olarak konuşabiliyorum İngilizceyi.
O yüzden okul İngilizcesinde yeni tanışacağım kelimeler çok az oluyor onları da kolaylıkla öğreniyorum.

Ben Roblox oynayarak öğrendim.

İngilizcem zayıf olarak, oyunu anlamayan biri olarak başladım ve mecburiyetten oyundaki her kelimeyi Translate'e yazarak İngilizce oyunların genel şeylerini anlayabilecek hale geldim.

10 buçuk ya da 11 yaşındayken Roblox'a başladım ve 2 buçuk ya da 3 yıllık tecrübem benim İngilizcemi mükemmel hale getirdi 100 alıyorum İngilizceden.
Şimdi 14 yaşındayım video oyunları İngilizceme İngilizce katmaya devam ediyor.
Gerçek hayattaki İngilizce'yi o belirlemiyor! Seviyen en fazla a2.
Bence akılda kalıcı bir yöntemmiş, ama uğraştırıcı duruyor. Ben kendime boş bir defter ayarladım ve her karşıma çıkan bilmediğim kelimeleri 5'er kez yazıyorum. Teşekkür ederim tavsiyen için :).
O yöntem gereksiz zor. Bunun web hali olması lazım. Bulursam yazarım.

7.sınıf bu yıl bitti (okula 1 yaş büyük başlamıştım).
Ve Liseye geçtiğimde de yine kendime güveneceğim.

Hala öğrenilecek yeni kelimeler var ama genel olarak konuşabiliyorum İngilizceyi.
O yüzden okul İngilizcesinde yeni tanışacağım kelimeler çok az oluyor onları da kolaylıkla öğreniyorum.
Teşekkürler tavsiyen için dostum. Yaşına göre iyi ingilizce biliyorsun gibi duruyor :). Ancak ben yurtdışında çalışmak, yaşamak istediğim için yeterli bir seviye değil.

Bir dili öğrenmenin en kolay yolu o dile maruz kalmaktır. Temel teorik bilgiyi, dilin kurallarını, cümle yapılarını öğrenmek tabi ki gereklidir fakat dili akıcı şekilde konuşabileceğiniz, yazabileceğiniz, anlayabileceğiniz anlamına gelmez. Hep şu örneği veririm; okula gidip Türkçe'nin cümle yapısını, dil kurallarını vs öğrendikten sonra Türkçe konuşmaya başlamadık hiçbirimiz, zaten bunları öğrenirken o dili konuşabiliyorduk zira büyürken aile ortamında bu dile maruz kaldık.

Yabancı dili de insanlarla rahatça sohbet edebilecek kadar öğrenmek istiyorsan o dile maruz kalmalı, sürekli ve düzenli oılarak onu kullanmalısın. İngilizce filmleri ana dilinde izle, altyazılı başla gerekirse bir süre sonra onları da kapat. Fakat en temizi o dili sadece dinlemek değil kullanmak zorunda da kalmaktır. Bunun için de illa yurt dışına git, çevrende bilen birini bul zorla konuşmaya çalış gibi toplara girmene bile gerek yok. Sosyal medyanın en yaygın ve kolay erişilebilir olduğu zamanlardayız. Millet gibi fenomen takip edeyim de paylaşımlarını layklayayım, DMden insanlara yürüyeyim gibi amaçlar yerine yabancılar ile gerçekten dil pratiği yapmak için konuşmaya çalışıp cevaplayanlar ile havadan sudan sohbet etmen herhangi bir dili geliştirmenin en kolay yolu olur senin için. Maliyeti de bir internet paketi olur sadece ve belki o arada iyi bir iki penpal da edinirsin kendine.

5 klasik zaman kalıbını öğren: geçmiş, gelecek, şimdiki, geniş ve "perfect". Bunları öğrendikten sonra altyazılı oyun, dizi, film izle. Ama İngilizce altyazı ve İngilizce konuşma olacak. Kalıpları bildiğin için tek sorun kelime darağacını geliştirmek olacak. Altyazıda bilmediğin kelime görünce sözlükten açıp bakacaksın, kalıba koyacaksın. Böyle böyle yavaş yavaş gelişecek. Dil bilmek kelime bilmektir.

Teşekkürler tavsiyen için dostum. Yaşına göre iyi ingilizce biliyorsun gibi duruyor :). Ancak ben yurtdışında çalışmak, yaşamak istediğim için yeterli bir seviye değil.
Merak etme.
Zaten okulda da ingilizcen seni gerçek hayata hazırlıyor.
Oyundan öğrendiklerimi sadece faydalı bir takviye olarak görüyorum.

Bir dili öğrenmenin en kolay yolu o dile maruz kalmaktır. Temel teorik bilgiyi, dilin kurallarını, cümle yapılarını öğrenmek tabi ki gereklidir fakat dili akıcı şekilde konuşabileceğiniz, yazabileceğiniz, anlayabileceğiniz anlamına gelmez. Hep şu örneği veririm; okula gidip Türkçe'nin cümle yapısını, dil kurallarını vs öğrendikten sonra Türkçe konuşmaya başlamadık hiçbirimiz, zaten bunları öğrenirken o dili konuşabiliyorduk zira büyürken aile ortamında bu dile maruz kaldık.

Yabancı dili de insanlarla rahatça sohbet edebilecek kadar öğrenmek istiyorsan o dile maruz kalmalı, sürekli ve düzenli oılarak onu kullanmalısın. İngilizce filmelri ana dilinde izle, altyazılı başla gerekirse bir süre sonra onları da kapat. Fakat emn temizi o dili sadece dinlemek değil, kullanmak zorunda da kalmaktır. Bunun için de illa yurt dışına git, çevrende bilen birini bul zorla konuşmaya çalış gibi toplara girmene bile gerek yok. Sosyal medyanın en yaygın ve kolay erişilebilir olduğu zamanlardayız. Millet gibi fenomen takip edeyim de paylaşımlarını layklayayım, DMden insanlara yürüyeyim gibi amaçlar yerine yabancılar ile gerçekten dil pratiği yapmak için konuşmsys çalışıp cevaplayanlar ile havadan sudan sohbet etmen herhangi bir dili geliştirmenin en kolay yolu olur senin için. Maliyeti de bir internet paketi olur sadece ve belki o arada iyi bir iki penpal da edinirsin kendine.
Tavsiyen için teşekkürler, ama genelleme yapmana üzüldüm. Dile maruz kalmak için elimden geleni yapıyorum o yüzden basit bir şekilde biliyorum dedim. Cambly kullanıyorum yabancı hocalar ile görüntülü konuşuyorum onlardan da fikirlerini alıyorum. Soruyu sormamın amacı sizin teknikleriniz var mı onu öğrenmekti. Cevabın için teşekkür ederim.

Merak etme.
Zaten okulda da ingilizcen seni gerçek hayata hazırlıyor.
Oyundan öğrendiklerimi sadece faydalı bir takviye olarak görüyorum.
Daha yolun başındasın kankam...
Maalesef hazırlamıyor. Sadece zaman kaybı.
Okuldan temel şeyler öğrenilir bence. İstanbul türkçesi gibi düşünüyorum her dilin farklı aksanları var, bizim öğrendigimiz ingilizce bizim aksanımız.

Yeni konular

Geri
Yukarı