İngilizce öğrenmek için tavsiyeler istiyorum

İf you pay peanuts you get monkeys.

Türkçe karşılığı; Ucuz etin yahnisi yavan olur.

Üniversitelerden sertfika bile alabiliyorsunuz :)

Normalde sertfikalar 200 dolara alınıyor ama Finansal Destek kısmından Türkiyede yaşadığınızı doların 10 TL olduğunu söylerseniz bedavaya verirler.

Konumuza dönersek sağlam ingilizce kursları yok değil ama en önemlisi istemek.

Hemen Türkçe takıntılı tipler fırlamış ortaya.
Arkadaş, dil bir ''tabu'' değildir.
Boş laf yapmayın. Dil sadece iletişim aracıdır. Ne kutsaldır ne de mühim.
Yakında tüm dünya aynı dili konuşacak. Dillerin bir çoğu tarih kitaplarında kalacak. Neyin peşindesiniz? Adam İngilizce öğrenmek istiyorum yazmış.
Aynı şeyi biz yapsak başka bir konuda, ''yok politiksin yok bilmem nesin'' diye ceza yağdırırdınız.
Bence bir dili körü körüne savunup durmak da politiktir!
Okuduğunu anlamak önemli tabi. Orada sorunlar olunca böyle eğlenceli yorumlar çıkıyor.
Hani bir dili öğrenmek için dil bilgisi lazım olur ya, onu öğrenirsin. Hani ondan sonra yenisini öğrenirsin. Virgülü, noktayı, bağlacı, edatı, yüklemi, özneyi Türkçe öğrenmek, İngilizce öğrenmekten kolaydır. Birini öğrendikten sonra diğerini öğrenirsin falan. Bunun dil üzerinden yapılan siyasetle, milliyetçilikle, Türkçenin büyüklüğü ile yakından uzaktan alakası yok. Ama zararı yok.
Ben İngilizce konuşmayı öğrenmek istiyorum nasıl İngilizce resmi metin yazarım demedim. Yani Türkiye'de bir insan okula gitmese bile ailesi Türk olduğu için Türkçeyi bilir noktalama öge sıralaması ile ne alakası var.
İşte uygulama ile öğrenmek ve çalışarak ile öğrenmek arasındaki fark o aslında. Ama zannediyorum bunu "benden" değil hayattan edineceğin tecrübe ile anlayacaksın.
Sana konuşmadan önce sürekli pratik yapmanı, bazı kalıpları ezberlemeni, söylemek kolay. Dil öğrenmenin düzenini anlatmak, düzene koyduktan sonra hızlıca öğrenebileceğini anlatmak zor. Yüzlerce defa denenmiş, geçerliliği kanıtlanmış yöntem yerine kendi düzeninle öğren. Ama önemli değil. Azimle ilerlersen yaparsın, sadece biraz daha çetrefilli olur.

Öncelikle Türkçe öğrenin. "Zaten biliyorum." demeden önce üstte yazdığınız kelime sırasının arasına noktalama işareti ekleyip, cümlenin öğelerine ayırın. Bir ihtimal ingilizce karşılıklarını duyduğunuzda bu neydi demek ve kavramı ingilizce anlamak ile uğraşmak yerine bildiğiniz bir kavramla eşlersiniz.
İsminin hakkını veriyorsun dostum. Keşke bir de altı dolu olsa. Zarf fiilden sonra virgül kullanılmaz, dil isimleri büyük harfle yazılır. Diğer mesajlarında da benzer sıkıntıların var. Özellikle noktalama işareti kullanımında. Ana dilinde okuduğunu anlamak ve doğru kullanmak elbette önemli. Buna rağmen, bilgi almak için soru soran bir insanı "önce Türkçe öğrenin" diye rencide etmen çok ayıp bir şey. Bunu, seni yadırgamak için söylemiyorum.

Şimdi yanlışını gösterdim diye nasıl hissedeceksin? Teşekkür mü edeceksin, yoksa saldırgan bir şeyler mi yazacaksın?
"Önce Türkçe öğrenin" dediğin kişiden hangi cevabı bekleyerek yazdın?
Bunları bir düşün derim.

Okuduğunu anlamak önemli tabi. Orada sorunlar olunca böyle eğlenceli yorumlar çıkıyor.
Hani bir dili öğrenmek için dil bilgisi lazım olur ya, onu öğrenirsin. Hani ondan sonra yenisini öğrenirsin. Virgülü, noktayı, bağlacı, edatı, yüklemi, özneyi Türkçe öğrenmek, İngilizce öğrenmekten kolaydır. Birini öğrendikten sonra diğerini öğrenirsin falan. Bunun dil üzerinden yapılan siyasetle, milliyetçilikle, Türkçenin büyüklüğü ile yakından uzaktan alakası yok. Ama zararı yok.
Okuduğunu anlamak önemli tabii. Bak buradaki tabii kelimesinde 2 adet i harfi olur. Türkçe bilmiyorsun sanırım? Öncelikle Türkçe yazmayı öğrenin. :)

Diğer konu da şu: ''Türkçe ve İngilizce gramer ve diğer özellikler bakımından çok zıt dillerdir. Çok fazla bu konularda detaylı bilgiye sahip olmayan biri olarak ben bile bunu söyleyebiliyorum. Ancak sen onun da farkında değilsin sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı