İngilizce öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım?

Pubg Lite oynadığımda karşıma yabancılar çıkmıştı. Onlarla konuşmaya çalışmak bile hem heyecan hem de eğlenceli oluyordu :) Zaten genelde onların da ana dili değildi 😂

Filmleri İngilizce veya Altyazılı izle. Ne diyorlarsa tekrar et ve anlamlarını kavra iyice. İngilizce oyunlar oyna ve yabancılarla tanış, konuş. Mesela ben Graal Online Era diye bir oyunda hep İngiliz İspanyol vardı. 20'de 1 Türk çıkardı belki konuştuklarımın. O oyunda yabancılarla konuşurdum hep. Google Çeviri'yi açıyordum arkadan. Onlar ne diyorlarsa Google Çeviri'ye yazıyordum ve söylediklerini iyice kavrıyordum :). Ondan sonra da o soruya karşılık gelen Türkçe cevapları yine Google Çeviri sayesinde İngilizce'ye çeviriyordum. Okulda da öğretmenim hep şaşırırdı oğlum sen nereden öğrendin bu kadarını diye :D.

Filmleri İngilizce veya altyazılı izle. Ne diyorlarsa tekrar et ve anlamlarını kavra iyice. İngilizce oyunlar oyna ve yabancılarla tanış, konuş. Mesela ben graal Online era diye bir oyunda hep İngiliz ispanyol vardı. 20'de 1 Türk çıkardı belki konuştuklarımın. O oyunda yabancılarla konuşurdum hep. Google çeviri'yi açıyordum arkadan. Onlar ne diyorlarsa Google çeviri'ye yazıyordum ve söylediklerini iyice kavrıyordum :). Ondan sonra da o soruya karşılık gelen Türkçe cevapları yine Google çeviri sayesinde İngilizce'ye çeviriyordum. Okulda da öğretmenim hep şaşırırdı oğlum sen nereden öğrendin bu kadarını diye :D.

:D deneyeceğim dostum teşekkürler.

Merhaba dostlar 1 yıldır İngilizce öğrenmeye çalışıyorum. Ama bir türlü beceremiyorum. Udemy'den kurs aldım bir şey öğrenemeden kursu bıraktım. İngilizce kurslarına gittim ve COVID-19 yüzünden kurs kapandı. Zaten bir faydasını görmemiştim kursun. Filmleri ve uygulama vs. şeyleri İngilizce kullanmaya başladım ama fayda etmedi dostlar ne yapmam lazım benim İngilizce öğrenmem şart olmaya başladı. İngilizce öğrenmek için taktikleriniz ya da fikriniz var mı dostlar?

Her şeyinizi ingilizce kullanın telefon, tablet, PC vs. oynadığınız oyunları da ingilizce kullanın, ve ingilizce olarak oynayın, ve bence en iyi öğrenme şekillerinden şunu söyleyeyim, ana dili ingilizce olan biri ile sohbet etmeye çalışmak.

@ZennsMi ve Duolingo uygulaması ile az çok cümle kurmayı anlayabilirsiniz diye düşünüyorum, başlar da size bir şey göstericek siz sohbet vs. olan şeyi seçin.

1 yılda İngilizce gibi çok kurallı ve basit bir dili öğrenemediysen çalışma metodunda ciddi bir sorunun var demektir. Öğrenme şekli kişiye göre değişir, bazıları verbal olarak tekrar yaparlar benim gibi bazıları ise görsel etkileşimi çok yüksek olduğu için yazı ile tekrar yolunu tercih ederler. Eğer görsel etkileşim konusunda başarılıysan şu yöntemi deneyebilirsin;

Dilin önce temelini oturt, sadece sahip olmak ve var olmak fiilleriyle yapacağın ifadelerden başla. Ondan sonra ana zamanlar, sonra yan zamanlara geçiş yaparsın. Bu sırada bol bol bağlaç ve özel kullanım yapılarını da öğrenirsin. Her öğrendiğin konuda onlarca karmaşık yapıda cümle kur, her cümlede 2-3 hatta 4 farklı kuralı uygulamak için kendini zorla. Bunu aylarca, binlerce cümle için tekrar ede ede aynı zamanla konuşma kısmını da büyük oranda çözmüş olacaksın çünkü yazdıklarını okurken zaten konuşurken kurabileceğin cümleleri önceden kurmuş olacaksın. Bu sırada zaten grameri tamamen öğrenirsin, yalnız yazdığın cümleleri bilen birine kontrol ettirmeyi unutma. Her hata yaptığın konuda cümlelerle çalışmaya devam et yazılı olarak.

Daha sonra kuralları oturtunca hem kullanımlara göz aşinalığın olacak hem de konuşmaya aşinalığın olmaya başlayacak. Bu düzeye gelince de dinleme kısmına iyice ağırlık verirsin. Grameri tam olarak oturtmadan, bir yapıyı hangi koşullarda kullanabileceğini tam olarak öğrenmeden film ve oyunlara ağırlık vermeye pek gerek yok.

Full time İngilizce film serileri, dizileri, çizgi sinemaları, çizgi dizileri ve animeleri izleyerek İngilizce´nizi geliştirebilirsiniz. Kursa falan giderek fazla bir şey elde edebileceğinizi sanmıyorum.

Dostum imkanın varsa direk ingiliz dil kullanan bir ülkeye bir süreliğine gidebilirsin bence. Orda konuşmaları onların ağzından duyacağın için çok daha basit olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı