İngilizce öğrenmenin doğru yolu nedir?

TheZed

Picopat
Selam arkadaşlar. İngilizce öğrenmeye başladım. Sorum şu şekilde İngilizce öğrenmenin en kesin ve faydalı yolları nelerdir? Eğer İngilizce öğrenen arkadaşlar varsa tavsiyelerde bulunmasını istiyorum. İnternetten araştırıyorum, birisi grammerin faydası yok diye, birisi grammer çalışarak ya da film izleyerek şarkı dinleyerek İngilizce öğrenilmez diyor, birisi tam tersini diyor, gerçekten kimi dinleyeceğimi şaşırdım. Aslında İngilizce öğrenmenin en hızlı yolu yabancılarla iletişim kurmaktır ama maalesef öyle bir imkanım yok. Bunun dışında kendi imkanlarıyla İngilizce öğrenen varsa yardım etsin. Gerçekten İngilizceyi az da olsa öğrenmiş insanların tavsiyelerde bulunmasını istiyorum. Hepinize iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam internetten araştırdığınız yöntemleri deneyin ve size en keyifli ve en verimli olanını kullanın. Ve bunu yapmaya kendinizi mecbur gibi hissetmeyin.

Madem yabancı arkadaşların yok benim gibi günlük hayat aktivitelerini ingilizceleştir. Tiktok keşfetin yada instagram ingiizce olsun. Netflixte en azından dublajı ingilizce yapıp izle. En önemlisi bunları yaparken anlamadığın kelimeleri not al. Evet not alarak film izlemek eğlenceli değil ama cidden o kelime yüzünden diyaloğu anlamadıysan bence anlamına bakıp o sahneyi başa sarmalısın ben yapıyordum ve zamanla çok fazla kelime öğrendim. Daha doğrusu kafama kazıdım.Sosyal medyayı ingilizce videoları izleyerek değerlendirdiğim için sokak ağzına hakim oldum yani günlük konuşmalara.He öyle ciddi videolar değil tiktoktaki normal Türkiyedeki gibi mizah videoları. Umarım dediklerim sende işe yararki ben yarayacağını düşünüyorum. Şahsen ben oturup ders çalışır gibi ancak temel şeyleri öğrendim.

Duolingo ile başla, udemy video eğitimi satın alıp oradan destekle. Anlamadığın şeyleri internetten araştırıp insanlarla tartış. İngilizceyi hayatının parçası yap. Telefon dili, uygulamalar, windows hepsini ingilizce yap. Filmleri önce ingilizce - türkçe alt yazılı sonra aynı filmi alt yazısız izle.
Bu şekilde dilin seslerine hakim olursun.

Kalıpları ezberle cümle kurarken kolay oluyor.
Ayrıca bolca kelime ezberlemen gerek.

Alt yazı dizi film izlemek,
YouTube tanerçağlı, FK language ve evren okuşluğ videolarını izle,
Busu, Duolingo, speedy grammar Android telefonda bulunması gereken programlar,
Yabancı müzik dinlemek, tekrarlamak,
Evde veya dışarıda kendi kendine İngilizce kelimeler söylemek.
Bir şey isterken kapıyı kapat demek yerine close the door turn off the lamb gibi basit kısa cümleler kullanmak.
Evdeki eşyalara İngilizce isimleriyle seslenmek. This is a knife, its mine gibi vs...

Zaten bir süre sonra kendinde farkına varmadan bazı şeyleri bilinçaltı öğrenmiş olacak.

Madem yabancı arkadaşların yok benim gibi günlük hayat aktivitelerini İngilizceleştir. TikTok keşfetin ya da Instagram ingiizce olsun. Netflix'te en azından dublajı İngilizce yapıp izle. En önemlisi bunları yaparken anlamadığın kelimeleri not al. Evet not alarak film izlemek eğlenceli değil ama cidden o kelime yüzünden diyaloğu anlamadıysan bence anlamına bakıp o sahneyi başa sarmalısın ben yapıyordum ve zamanla çok fazla kelime öğrendim. Daha doğrusu kafama kazıdım. Sosyal medyayı İngilizce videoları izleyerek değerlendirdiğim için sokak ağzına hakim oldum yani günlük konuşmalara. He öyle ciddi videolar değil TikTok'taki normal Türkiye'deki gibi mizah videoları. Umarım dediklerim sende işe yararki ben yarayacağını düşünüyorum. Şahsen ben oturup ders çalışır gibi ancak temel şeyleri öğrendim.

İngilizcede en zorlandığım kısım bir şey okuyorsun ama anlamıyorsun. Translate kullanıyorum internette bir İngilizce hocası translate kullanmayın kendiniz bir şeyler uydurun mimikleriden bir şeyler çıkarın diyor. Olmuyor işte yaparken bile eziyet çekiyorum. Tavsiyen için teşekkürler mutlaka deneyeceğim.

Alt yazı dizi film izlemek,
YouTube tanerçağlı, FK language ve evren okuşluğ videolarını izle,
Busu, Duolingo, speedy grammar Android telefonda bulunması gereken programlar,
Yabancı müzik dinlemek, tekrarlamak,
Evde veya dışarıda kendi kendine İngilizce kelimeler söylemek.
Bir şey isterken kapıyı kapat demek yerine close the door turn off the lamb gibi basit kısa cümleler kullanmak.
Evdeki eşyalara İngilizce isimleriyle seslenmek. This is a knife, its mine gibi vs...

Zaten bir süre sonra kendinde farkına varmadan bazı şeyleri bilinçaltı öğrenmiş olacak.

Bu çok güzel bir yöntem. Teşekkürler hocam

Yabancılarla iletişim kurmak ileri seviyede yapılacak bir şey. Sen karşındakini anlamıyorsan, karşındaki seni anlamıyorsa sabaha kadar konuş dur.

Önce cümle kurmayı, cümle yapısını, fiilleri, eklemeleri öğrenmek lazım ki konuşabilelim. Daha sonra o bilgileri genişletebiliriz ancak. Zaten dil bilgisi öğrenilmeden öğrenilen cümleler kalıp olmaktan çıkamaz.

Nasıl çalışıyorsunuz bilmiyorum ama tavsiyem herhangi bir Youtube kanalı seçerek gramer öğrenmeniz daha sonrasında oyunlarda konuşarak veya izlediğiniz içerikleri İngilizce izleyerek, izlediğiniz içeriklerin yorumalarındaki yabancılarla konuşarak pekiştirirsiniz. Mesela ben bir videonun altında konuşurken argo bir kelime olan "as fuck" kelimesinin anlamını sorup öğrendim. Bu kelimeyi kalkıp da herhangi bir öğretmenin veya eğitim kanalının anlatacağını sanmıyorum böyle böyle öğreneceksiniz işte.

Yaptığınız aktiviteleri İngilizce yapmanız da büyük katkı sunacaktır. Mesela arabalara ilgilisinizdir "Doğan Kabak" izlemek yerine "SuperCar Blondie" kanalını izlersin.
Spora ilgilisindir İngilizce başka bir kanaldan izlersin.
Pasta tarifi izleyeceksindir açarsın İngilizce izlersin mesela.

Kelime konusunda tekrar tekrar yazmak veya ezberlemeye çalışmanın boş olduğunu düşünüyorum. O kelimeler gördükçe kafaya oturuyor.

İngilizcede en zorlandığım kısım bir şey okuyorsun ama anlamıyorsun. Translate kullanıyorum internette bir İngilizce hocası translate kullanmayın kendiniz bir şeyler uydurun mimikleriden bir şeyler çıkarın diyor. Olmuyor işte yaparken bile eziyet çekiyorum. Tavsiyen için teşekkürler mutlaka deneyeceğim.

Bu çok güzel bir yöntem. Teşekkürler hocam
Translate abartılmadan tabiki kesinlikle kullanılmalı. Ben zamanında mimiklerden çıkarttığım anlamlarla eskiden İtalya da çok sorun yaşadım. Zararı yok yararı var translate kullan kanka.

O hangi hocaysa lütfen izlemeyi bırakın.

Translate abartılmadan tabiki kesinlikle kullanılmalı. Ben zamanında mimiklerden çıkarttığım anlamlarla eskiden İtalya da çok sorun yaşadım. Zararı yok yararı var translate kullan kanka.
Bide şu İngilizcenin ritmi çok zorluyor beni.Karşıdaki birşey konuşunca hangi kelimeyi kullandığını anlamıyorum bazen.Bu yüzden sık sık ingilizce filmler videolar izlemeye çalışıyorum.

Geri
Yukarı