İngilizce Zamanlar Nasıl Kurulur?

Sen baya özel ders istiyosun galiba :)

Herkese merhaba. İngilizce zamanlar hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim ?

Şimdiki zaman(Present Continious)
I am(be) learning now.
I am not learning now.
Özne+am,is,are+ V.ing
Not: Şimdiki zaman olduğunu anlatacak bir kelime yoksa(now) uzak durman önerilir.

Geniş zaman(Simple Present)
He always walks in the morning.
He does not walk in the norning.
Özne+V1
Not:Özneyle yardımcı fiilden önce veya hemen sonra frequency(sıklık) kelimeleri kullanılabilir.

Future Tense
She will join us.
She will not join us.
Özne+will+V1
Not: Benzer anlamda Shall I ve We de kullanılabilir. We shall ya da I shall gibi. Konuşma sırasında geçen gelecek zamanla ilişkili cümlelerde kullanılır.

Diğer Future Tense
I am going to go to school.
I am not going to go to school.
Özne+am,is,are going to+V1
Not: Planlanmış gelecek cümlelerinde kullanılır.

Basit geçmiş zaman(Simple Past)
He came(come) school yesterday.
He did not come school yesterday.
Özne+V2
Not: Geçmişte olmuş bitmiş. Örneğin geldi,gitti,yattı vs.

Devam etmiş geçmiş zaman(Past Continious)
He was watching us.
He was not watching us.
Özne+Was,Were+V.ing
Not: Geçmişte bir süre devam eden durumlarda kullanılır. Örnek bakıyordu,yürüyordu,içiyordu vs.

Present Perfect
I have watched it.
I have not watch it.
Özne+Y. Fiil+V3
Not:Geçmişte olup bitmiş bir olayın etkisi anlatılırken kullanılır. Bunu izledim,yedim,gördüm vs.

Present Perfect Continous
I have been watching it for an hour.
I have not been watching it for an hour.
Özne+Y. Fiil+V.ing
Not: Üsteki örneklere göre çevirisi '' Bunu 1 saattir izliyorum'' olur. Nasıl kullanıldığını biliyorum ama açıklaması sıkıntı.

Ayrıca had+v3,future perfect,may,might,could,would, bi ton yapı var en basitleri bunlar bir iki hata payı olabilir.

Nasıl kullanıldığını biliyorum ama açıklaması sıkıntı
Eylem geçmişte başlamış ve hala devam ediyorsa Perfect continuous kullanılır. Bu cümleyi şimdiki zamandan ayıran temel unsur “süreç”tir. Genelde kısa zamanlı süreç kullanılır. I’ve been socializing on technopath for an hour gibi.

Eylem geçmişte başlamış ve hala devam ediyorsa Perfect continuous kullanılır. Bu cümleyi şimdiki zamandan ayıran temel unsur “süreç”tir. Genelde kısa zamanlı süreç kullanılır. I’ve been socializing on technopath for an hour gibi.
Nadir kullandığım için unutmuş olmam olası. Cevap içinde saol.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı