Çözüldü İngilizcede "the" nerede kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
İlk akla gelen kullanımı çözüm olarak işaretlenen evet ama "the" kullanımı çok daha ayrıntılıdır.

- Göl, nehir isimlerinden önce,
- ABD, UK gibi tek parça (eyalet, sınır içi özerk bölge gibi) olmayan ülkelerin isminden önce,
- Sıradağ isimlerinden önce,
- Takımada isimlerinden önce,
- Çöl, orman, yarımada, körfez isimlerinden önce
- "Doğu, Batı" gibi coğrafi bölge isimlerinden önce,
- Superlative kullanımından önce,
- "Yaşlılar, Türkler" gibi grup isimlerinden önce,
- Enstrüman isimlerinden önce,
- Aile isimlerinden önce (The Jacksons)

gibi kullanımları da mevcut.
Definite - Indefinite Articles konusunu bulabildiğiniz sağlam bir kaynaktan iyice araştırın veya izleyin üstüne de alıştırmalar ile pekiştirirsiniz.

Hangi Technopat üyesi?
Technopat'ta ingilizceyle ilgili speedev nickiyle konu açan Technopat üyesi.
İşte, malum, işbu Technopat üyesi. (speedev).

Türkçede işte, işbu, malum anlamlarına gelebiliyor ancak tam olarak karşılığı yok diye biliyorum.

Her kullanıcı adı İngilizce olan İngilizce bilmek zorunda mı? Sen de kullanıcı adını lurker koymuşsun. Lurker İngilizce'de "pusuya yatmış kimse" demekmiş. Sen de İngilizce bilmiyorsun :D o zaman niye adına İngilizce kelime koydun?

Türkçede işte, işbu, malum anlamlarına gelebiliyor ancak tam olarak karşılığı yok diye biliyorum.

The'nin bunun dışında bir anlamı var diye biliyorum.

Reis benim bildiğim tek olan şeylere "the" kullanılır.

Ben tek olan şeylerde "a" veya "One" kullanılır diye biliyorum.

Konuşmacılar için bahsettiğiniz şey "herhangi" değilse the kullanılır.

Yani şöyle mi hocam:

Diyelim ki ben tam karşımda bir kedi gördüm. Ben buna "the" koyabilirim. Ama genel, tüm kedilerden bahsedersem "the" kullanamam. Doğru muyum?

Mesela karşımdaki kedi için: The cat.
Genel kediler için: Cats.

The articlenin kullanımı çok yaygın. Ama şu örnek anlamak için güzel olabilir sanırım.

Ben genelde en çok the'yı bir genelleme yapacaksam veya önceden belirttiğim bir şeyi tekrar belirteceksem kullanıyorum. Şu şekilde. Örneğin yine kedi örneğinden gidelim. "Bir kedi gördüm" diyeceksem ve bu kedi ilk kez gördüğüm bir kedi ise The değil A kullanıyorum. I saw a cat yani. Ancak ben bu kediyi önceden gördüm tanıdım biliyorsam eğer A değil The kullanıyorum. Ben sana I saw the cat dediğim zaman anla ki o kedi önceden konuşmamızda geçmiş ve ikimizde onu tanıyoruz.

Genelleme yaparken de kullanırız. Mesela The plant need some water dediğim zaman tüm bitkileri kast ettim. Veya bir ulusu tanımlayacaksam, I think The Norweigan are pretty lucky gibi tüm Norveçlileri kast ettim. Ama bu The kelimesini dilleri tanımlarken kullanmıyorum yani Türkçe demek istiyorsam The Turkish diyemem. Bunun gibi belli başlı kuralları var. Dünyada tek olan şeylere getirebilirim ama Dünya'nın kendisine getiremem. Göl, deniz, okyanus gibi şeylere getiriyorum The North Sea gibi vs.
Mesela karşımdaki kedi için: The cat.
Genel kediler için: Cats.
Bildiğim, önceden bahsi geçmiş bir kedi ise the cat, bilmediğim ilk defa bahsedeceğim bir kedi ise a cat. Kediler deyip genelleme yapmak için Cats de olur The Cat de.

Son düzenleme:
İlk akla gelen kullanımı çözüm olarak işaretlenen evet ama "the" kullanımı çok daha ayrıntılıdır.

- Göl, nehir isimlerinden önce,
- ABD, UK gibi tek parça (eyalet, sınır içi özerk bölge gibi) olmayan ülkelerin isminden önce,
- Sıradağ isimlerinden önce,
- Takımada isimlerinden önce,
- Çöl, orman, yarımada, körfez isimlerinden önce
- "Doğu, Batı" gibi coğrafi bölge isimlerinden önce,
- Superlative kullanımından önce,
- "Yaşlılar, Türkler" gibi grup isimlerinden önce,
- Enstrüman isimlerinden önce,
- Aile isimlerinden önce (The Jacksons)

gibi kullanımları da mevcut.

Çözüm

Geri
Yukarı