İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

İngilizce öğretmenliği okuyorum ve ne film ne dizi ne müzikten öğrendim. Aslında öğrenmenin anahtarı konuşmak ve etkileşime geçmek. Oyunlarda yabancılarla sohbet ede ede öğrendim diyebilirim. Tabii ilk başta çok fazla çeviri kullanıyordum ve yaşım küçüktü ama nasıl cümle kurulur hepsini konuşarak öğrendim. Hiçbir zaman oturup grammar kitabı açıp okumadım veya çalışmadım çünkü konuşma yoluyla çoğu kural bilinç altıma işlemişti. Kelime ezberleme bir dönem gerekli olabilir fakat zaten kullandıkça ister istemez kelimeyi öğrenmiş oluyorsun. Benim tavsiyem konuşacak birilerini bulman en kolay o şekilde öğrenirsin. Şu anda C1 düzeyi ingilizce biliyorum ve yüzde ellisini konuşma sayesinde öğrendim.

Önce halk eğitimin İngilizce kursuna gidiyorsunuz, size sıfırdan A1 ve A2 eğitimini veriyor, böylece eksiklerinizi kapatıp cümle kurabilir hale geliyorsunuz.

Daha sonra Amerikan Kültür Derneği gibi bir kursa gidip en az C1 düzeyine kadar eğitim alıyorsunuz.

Bu süreçte İngilizce video film dizi izleyip, cümle kurmaya çalışıp, yabancılarla iletişime geçmeye çalışıp bilgilerinizi taze tutuyor ve pratik yapıyorsunuz. Bir de bakmışsınız ki çatır çatır konuşuyorsunuz.

Orijinal İngilizce dilinde film, dizi, çizgi film, animasyon izleyin. Altyazısız. Etkisi olabilir. Hem de eğlenceli bir yoldur. Ayrıca İngilizce alt yazılı anime izlemenin de etkisi olacağını düşünüyorum. Gidip gitmeme konusunda bence dile çok takılmayın. Temel varsa derdinizi anlatacak kadar biliyorsanız bu cehennem gibi ülkede 1 saniye daha durmayın.

Altyazısız hiçbir şey öğrenemez. Ben bile altyazısız izlerken anlamadığım yerler oluyor.

Alt yazı duyduğunu anladığını doğrulamak açısından çok önemli. Önce Türkçe, kendini geliştirdikten sonra da İngilizce alt yazı öneriyorum.

Önce halk eğitimin İngilizce kursuna gidiyorsunuz, size sıfırdan A1 ve A2 eğitimini veriyor, böylece eksiklerinizi kapatıp cümle kurabilir hale geliyorsunuz.

Daha sonra Amerikan Kültür Derneği gibi bir kursa gidip en az C1 düzeyine kadar eğitim alıyorsunuz.

Bu süreçte İngilizce video film dizi izleyip, cümle kurmaya çalışıp, yabancılarla iletişime geçmeye çalışıp bilgilerinizi taze tutuyor ve pratik yapıyorsunuz. Bir de bakmışsınız ki çatır çatır konuşuyorsunuz.

Altyazısız hiçbir şey öğrenemez. Ben bile altyazısız izlerken anlamadığım yerler oluyor.

Alt yazı duyduğunu anladığını doğrulamak açısından çok önemli. Önce Türkçe, kendini geliştirdikten sonra da İngilizce alt yazı öneriyorum.
Hiçbir şey öğrenemez değil de kulak açısından gelişir diyelim. Benim de İngilizcem iyi değildir, hatta okul haricinde kursa falan da gitmedim. Sadece duyduğumla, okuduğumla oyunlarla yetindim. Şimdilerde altyazısız bir şey izleyince anlamadığım yer bile olsa anlamının ne olacağı konusunda fikir sahibi oluyorum çünkü kulak alıştı. Duymak önemlidir. Listening konusu.

Hiçbir şey öğrenemez değil de kulak açısından gelişir diyelim. Benim de İngilizcem iyi değildir, hatta okul haricinde kursa falan da gitmedim. Sadece duyduğumla, okuduğumla oyunlarla yetindim. Şimdilerde altyazısız bir şey izleyince anlamadığım yer bile olsa anlamının ne olacağı konusunda fikir sahibi oluyorum çünkü kulak alıştı. Duymak önemlidir. Listening konusu.
anlamını bilmediğim bir ton kelime var ama o cümlenin ne demk istediğini rahatça anlıyorum.

Tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Avustralya ve Kanada'da güzel bir seçim olabilir amerikadansa. Biraz araştırın bence hemen seçmeden.

Amerika'yı seçme sebebim genel olarak çok daha büyük bir kültür değişikliği ve coğrafya ve bu kültüre aşina olduğum için Amerika'ya gitmek istiyorum.

Bazı telefon uygulamalarını kullanabilirsin.Duolingo gibi bir de Cambly var ama bu ingilizce yabancılarla konuşturuyor seni ve ücretli.Bence temel olarak bir amerikalı gibi düşünmelisin.Gördüğün ve duyduğun herşeyi ingilizce düşünmelisin.Türkçe den çeviri yaparak öğrenmek zor.

Geri
Yukarı