İngilizce'ye Ek Yabancı Dil Önerisi

Eğer inşaat, makine ve elektrik mühendisi isen Uzak Doğu ülkelerinde Çince çok fazla işine yarayacaktır. Sadece uzak doğuda da değil Amerikaya gidersen oradada işine yarar. Gene bu mesleklerden biri ile uğraşıyorsan Rusçada çok fazla işine yarar çünkü Rusya ile Türkiye arasında güçlü bir ihale bağı var. Bu yüzden Rusya'ya gidip te bir Türk firmasında çalışabilirsiniz. Türkiyede bir Rus firmasında da.

Amaca göre cevap her halükarda değişecektir. Yapılacak iş planlandıysa, bu işe uygun dil tercih edilmelidir ki burda Makine Mühendisi olmak isteyen birinin Çince, İspanyolca öğrenmesi kadar saçma bir durum söz konusu değildir "önce" Almanca'ya göre.

"Bir şirkette çalışırım" söylemini planlanmış bir gelecek olarak ele almamız gerekirse, bu yolda zaten öğrenilen her dil sizi bir şirkete sokmaya aday yapacaktır merak etmeyin.

"Benim olayım dil bileyim, o şirkette dilimi konuşturayım" ise, öğrenilen 2 veya 3 dilden ziyade öğrenilen 1 yabancı dilin yanına İşletme koysanız ve kendinizi kanıtlayıp başarılı olsanız, işte o zaman o hayalini kurduğunuz şirketler sizi ister.

@itsAtaken Mesela şu anda yazılım mühendisliğine ilgi duyuyorum. İleride bu isteğim büyük ihtimalle değişecek çünkü daha üniversiteye çok yolum var. Ama büyük ihtimal bir mühendislik alanı okuyacağım. Ama öğretmenimin tavsiyesine uyarak (ve şu anki ilgi alanıma göre) Almanca yerine Rusça öğreneceğim gibi duruyor. Hatta Rusçaya başladım denebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı