İngilizceyi nasıl öğrendin?

Küçük yaşta oyun oynayıp üstüne Duolingo ekleyerek. Birkaç sene önce B2 idim belki C1 olmuşumdur.

Okul, oyunlar, diziler, filmler, yabancı arkadaşlar ve bilmediğim kelimelere baktım. Bana denilen her şeyi çok net şekilde anlıyorum ama akıcı olarak konuşamıyorum.

Küçükken alt yazı olmadan dizi/film izleyip müzik dinlerdim, liseye geçince de çeviri yapmaya başladım. Çokça İngilizce makale, kitap ve yazı okudum o sayede bir yerlere geldi. Tabii herkesin öğrenme şekli farklı.

İşini iyi yapan öğretmenlerden. Eğer öğretmeniniz yeterince iyiyse kuralları ve kelimeleri çok hızlı kavrayabiliyorsunuz.

Ortaokulda gramer olarak öğrenmeye başladım, lisede bazı konuları tekrar gördüm ama genel olarak lisede hiç öğrenmedim. Lise zamanı oynadığım bir web browser oyununda insanlarla chatleşerek kendimi geliştirdim. Kelime haznemi ve pratiğimi geliştirdim. Aynı şekilde sesli sohbetlere de katıldım yabancılarla. Ardından üniversite hazırlıkta güzel bir eğitim aldım ve hazırlığı C2 seviyesinde bitirdim. Şuan %100 İngilizce eğitimime devam ediyorum. Eksikler yok değil mi? Var tabii ki. Dile maruz kalınca bir şekilde öğreniyorsun...

Çok küçük yaşta Minecraft ile başlayan oyun serüvenimle + İngilizceye duyduğum ilgi ile.

Geri
Yukarı