İngilizceyi nasıl öğrendiniz?

Bende dizi, film, şarkılar pek işe yaramadı. 5. sınıfta başladı ingilizceye olan merak şuan 18 yaşımı doldurmama az kaldı hala öğreniyorum. free4talk gibi sitelerden de geçtim grammer kitaplarından da. Hobi olarak öğreniyordum fakat ciddiydim. Son bir yılda en büyük artışı sağladım ve yaklaşık B1 orta sonlarından C1 başlarına gelebildim. şu anda her iki ayda bir British Council'in ingilizce testini oluyorum ki bence piyasadi en iyi ve tutarlı sonucu o test veriyor, dediğim gibi onlarca siteden testlere girmiş biri olarak söylüyorum.

İlk testimin sonucu B1 olarak görünüyor ve bu testi ilk olduğumda çok sinirlenmiştim, sanırım ilk defa bu denli zorlanmak biraz kibrimi zedelemişti. Çünkü o dönemler çok iyi ingilizce bildiğimi düşünüyordum kendi kendime. O ilk darbeden sonra anladım ne seviyede olduğumu.

Uygulama ve siteler araştırmaya başladım, şuan hala onları kullanıyorum.

Kelime bilgisi ve phrasal verbs için Duo Cards uygulamasını kullanıyorum. Hayatımda kullandığım en ama en etkili kelime ezberletme uygulaması olabilir. Şekil, oyun süsleme, animasyonlar yok. Karşına kelime çıkıyor bilirsen sağa bilemezsen sola atıyorsun. bütün uygulama bunun üzerine kurulu. Seviyene göre kelime öğrenme kutuna kelime ekleyebiliyorsun ve en çok beğendiğim özellik ise uygulama içerisinde yazan tüm metinlerin üzerine basarak türkçesini öğrenebiliyorsun. Ayrıca resimlerle kelimeleri bağdaştırma yöntemi sayesinde eş anlamlı kelimelerden birini sormuş olsa bile resminden hangi kelimeden bahsettiğini anlayabiliyorsun. Hayır, sponsorluğum yok bu arada :)

Bir metinde, makalede ya da hikayede bilmediğim kelimeleri öğrenmek için genel olarak Tureng ve Google Translate'i çok kullanırım. İkisinin de üstün başarı sergilediğini söylemeliyim. Bir bakımdan Google çeviri yetersiz kalabiliyor mesela bir kelimenin birden fazla anlamı olduğunda diğerlerini gösterdiği halde birden fazla kelimeden oluşan öbeklerde sana yan anlamları sağlayamıyor. Bu nedenle Tureng'in bana daha fazla yardımcı olduğunu samimiyetle söyleyebilirim.

En son olarak ise biraz absürt kaçacağını bilsem de Archive of Our Own'dan bahsetmek istiyorum. Sandığım kadarıyla piyasadaki en geniş içeriğe sahip olan kurgu paylaşım sitesi. Farklı amaçlar için kullanan elbet olacaktır fakat ben fan fiction okumak için kullanıyorum. Bu sayede bir bölüm okuyarak 50 bazen 100'e kadar yeni kelime görmüş oluyorum. Çoğunu daha sonra hatırlamasam da sürekli gördükçe aklımda kalmaya başlayacaklarına inanıyorum.

Son olarak, Reddit. Reddit ile ilgili en sevdiğim kısım sürekli, 7/24 teknik sorun yaşamam ve neredeyse her sorunu daha önce birisinin redditte paylaşmış olması. Bu sayede daha doğal İngilizce öğrenmiş oluyorum. Yani bir bilgisayarda yaşayabileceğiniz tuhaf bir hatayı olan olayları ve fiilleri burada birinci elden görmüş oluyorsunuz. Bu da oldukça iyi bir yöntem, hala kullanıyorum.

Geri
Yukarı