İngilizceyi nasıl öğrendin?

Oyunlarda ingilizce konuşmak ve yazışmak ve bilmediğim kelimeler için çok fazla çeviri kullanmak baya geliştirdi. Şimdi altyazısız izlediğim filmlerin %60'ını anlayabiliyorum.

Hocam yaşınız kaç bilmiyorum ama ben de 8.sınıfa kadar sizin gibiydim mat fen gibi görece zor derslerden 90ları rahat görürken ingden 70i geçemezdim nefret ederdim ingilizceden. Daha sonra teog dönemiydi bizim sınavda ing var diye çalışmaya başlayınca aslında sevdiğimi fark ettim ve sevdikçe daha çok çalıştım çalıştıkça daha çok geliştim ve o rezil durumdan çıkıp iki sınavda da ingilizceyi fulledim.9-10 dayken de daha çok geliştirdim ve 11.sınıfa geldiğimde fen lisesinde okumama nerdeyse herkesin özel okullardan ingilizce kurslarında geldiği bir ortamda 11.sınıf ilk döneminde sınavlarının ortalaması en iyi olan tüm 11lerde ben olmuştum.Şimdj nasıl yaptığımı anlatıyım hocam hemen.Orta okulda sınav için deli gibi kelime ezberi yapmıştım ve kesinlikle dil ögrenmenin temeli bu cümle kuramasan bile önce yeterli seviyede kelime ögrenmen lazım eğer hala okula gidiyorsan hocan belki kelime kağıtları veriyordur ya da kitabın arkasında oluyordu diye hatırlıyorum, ve sadece orda öğrendiğin kelimeler de yetmez ne zaman bilmediğin bir kelime görsen hemen sözlükten bakıcaksın ama fiziksel bi sözlük almanı tavsiye etmem hiç bir anlamı yok içinde bulana kadar ömrün gider aç google ı yaz çeviri bak kelimene zaten 1-2 kere bakmayla öğrenemezsin aynı kelimeye belki 10 belki 15 kere baktıktan sonra ögreniceksin benim halen google da en çok arattığım 3-5 şeyden biridir translate. Lisede özellikle 9-10 da ders fln da çalışmadığım için tüm gün yt de takılırdım ama hem ingilizcem gelişsin diye hem de daha iyi içerikleri olduğu için hep yabancı kanalları kişileri takip ederdim özellikle vlog tarzı içinde bolca günlük konuşma olan videoları altyazılı bi şekilde izlemek gerçekten "film izleyerek ingilizce geliştirmek"ten çok daha verimli oluyor. Eğer başlangıç seviyesi değilseniz altyazıları türkçe izlemeyin. Benim için en verimli olan şeyse ingilizce müzik dinlemekti 7/24 müzik dinleyen biriyim ve özellikle ingilizce rock dinleyerek hem kelime bilgimi hem cümle kurma refleksimi geliştirmiştim.

İngilizceyi nasıl öğrendiniz? Biz de yararlanalım.

Ben halada öğreniyorum alt yazılı dizi izliyorum ve tekrar açıyorum 2-3 defa tam kelimelere hakim oluyum diye onun dışında kelime haznemi geliştiriyorum oyun oynarken İngilizce dil ile oynuyorum aynı şekile bilgisayarımın ve telefonumun dili İngilizce bir işlem yaptığımda o yazıyı anlamaya çalışıyorum bu şekilde artık o uyarıyı bilmiş oluyorum artık böyle böyle geliştiriyorum kendimi

İnanılmaz derecede müzik dinliyordum ve dizi izlemeye bayılıyordum lisedeyken, grameri de biraz çalışınca şahane olmasa bile beni çok iyi götürebilen bir ingilizceye sahibim.

Özel okulda okuyorum ve kaliteli bir ders kitabımız var, temel gramer kurallarını oradan öğrenmiştim. Ardından internetten videolar izleyerek, kendimce metinler yazarak, İngilizce dizileri altyazısız şekilde izleyebilecek seviyeye geldim.

15 yaşına kadar Yurt dışında yaşadım. Hint okulunda okuduğum için bazen Hintli turistlerle gezerken haliyle o aksana kayabiliyorum :)

Şuanda öğrenciyim ve b2 gibi bir seviyem var bol bol yabancı içerik tükettim ama burs kazandığımdan özele gidiyorum onunda etkisi var.(7. sınıfım)

Altyazılı filmler seyrederek, yabancı rap dinleyerek, yabancı serverlarda online oyun oynayarak vs vs.

İlk başta Minecraft'taki nesneler ile öğrendim.(kapı görseli çıkıp altında door yazması gibi).daha sonra 8.sınıfta babam kelime ezberletti her gün 5 tane.11.sınıfta dil sınıfına ve İngilizce kursuna gittim. İzlediğim filmler ve oynadığım oyunlardan da kelimeler öğrendim. Şu anda B2 seviyesi ingilizcem var. C1-C2 seviyesine çıkar mı bilmem ama çıkartabilsem çok güzel olurdu.

Geri
Yukarı